Działaj! ×

Autor: Marek Józefiak


Mamy tylko 11 lat na zatrzymanie katastrofy klimatycznej. Zastanawiasz się, jak możesz dołożyć swoją cegiełkę do ochrony klimatu?
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę 6 działań, które możesz zrobić. Przeczytaj i jeżeli uznasz ten tekst za wartościowy, podaj go dalej.

 1. Protestuj dla klimatu.
  Najlepiej zacznij już w ten piątek 20 września, idąc na protest w ramach Globalnego Tygodnia Protestu. W Polsce protesty organizują między innymi Młodzieżowe Strajki Klimatyczne – tutaj znajdziesz ich pełną listę. Nie ma się co oszukiwać – stan Ziemi jest zbyt poważny, żeby zmiany indywidualnych nawyków zatroskanej części społeczeństwa wystarczyły, by uratować naszą planetę. Oczywiście warto te małe zmiany podejmować (sam tak robię!), ale potrzebujemy również głębszej, systemowej zmiany, by uratować świat. Dzisiaj największym źródłem gazów cieplarnianych w naszym kraju jest energetyka węglowa. Odpowiada za ok. 40% emisji w Polsce. Odejście od węgla i przejście na czyste alternatywy mogą zapewnić politycy i polityczki. Dlatego tak ważne jest, aby brać udział w demonstracjach takich jak Protest Tysięcy Miast, który w całej Polsce odbędzie się już w ten piątek. Protesty społeczne ogniskują uwagę mediów i opinii publicznej, zmuszając decydentów do zainteresowania się tematem i do tłumaczenia się ze swojej bezczynności. Dlatego zachęć swoich bliskich i chodźcie razem na protest. Nie frustruj się, że nie wszyscy twoi znajomi będą chcieli wziąć udział w tego typu wydarzeniach. Badania naukowe pokazują, że wystarczy zaangażowanie w protesty zaledwie 3,5 procenta społeczeństwa (!), by zmiana społeczna i polityczna była nie do zatrzymania. O zasadzie „3,5 procenta” przeczytasz więcej w portalu BBC czy polskim SmogLabie.
 2. Głosuj dla klimatu.
  Możesz głosować w wyborach? Nie przegap tej szansy na zmianę rzeczywistości. Idź na wybory parlamentarne 13 października i zagłosuj na osoby, które planują działać na rzecz klimatu! Ważna jest ich przynależność partyjna, gdyż w wielu sprawach w parlamencie obowiązuje dyscyplina głosowania. Szereg partii politycznych już zapowiedziało, że zapewni odejście Polski od węgla. Rozmawiaj ze swoimi bliskimi, żeby tak jak ty – głosowali z myślą o naszej bezpiecznej przyszłości.
 3. Dołącz do organizacji i ruchów działających dla klimatu.
  W wielu miastach istnieją organizacje i ruchy oddolne, działające na rzecz klimatu – np. grupy lokalne Greenpeace, Extinction Rebellion, Młodzieżowe Strajki Klimatyczne czy EarthStrike. Napisz do nich i dowiedz się, jak możesz się włączyć w ich działania. Aktywistki i aktywiści m.in. biorą udział w protestach, prowadzą kampanie w swoich miastach, edukują. Działając w wolontariacie możesz wykorzystywać swoje mocne strony, ale też zdobyć mnóstwo nowych umiejętności i wiedzy. Przede wszystkim dzięki aktywizmowi możesz jednak poznać ludzi, którzy – tak jak ty – chcą zmieniać świat. Trudno przecenić jak wspaniałe jest to uczucie, gdy znajdujesz ludzi o podobnych zainteresowaniach.
 4. Wspieraj organizacje i ruchy działające dla klimatu.
  Jeśli masz taką możliwość – dołącz do grona darczyńców wspierających organizacje i ruchy oddolne działające dla klimatu. Mimo tego, że sam pracuję w Greenpeace, jestem również darczyńcą fundacji. Dlaczego? Bo głęboko wierzę, że to co robimy ma sens i wiem, że pieniądze przeznaczone na nasze działania są rozsądnie wydawane. Nie przyjmujemy pieniędzy od rządów i korporacji, a nasze finanse współtworzą tysiące ludzi takich jak ty – którym zależy na losie naszej planety. To dzięki darczynkom i darczyńcom jesteśmy niezależni i możemy prowadzić nasze kampanie bez oglądania się na to, co pomyślą o nas rządzący czy wielkie korporacje. Jeśli już nas wspierasz – wspaniale! Daj o tym znać swoim znajomym. Udostępnij ten post. Możesz zachęcić w ten sposób innych do podążania za twoim przykładem.
 5. Bądź ambasadorką / ambasadorem zmiany.
  Staraj się „być eko” i wprowadzaj zmiany w swoim otoczeniu. Pamiętaj, że prawdziwa zmiana – trochę tak jak przygoda u Tolkiena – zaczyna się za progiem twojego domu. Oszczędzasz energię, ograniczasz konsumpcję, w tym spożycie mięsa i nabiału, a w podróż starasz się wybierać pociągiem? Świetnie! Sam tak robię. Spróbuj też namówić do zmiany swoje najbliższe otoczenie. W ten sposób zdecydowanie zwiększysz swój wpływ na rzeczywistość. Może namówisz do zainstalowania odnawialnych źródeł energii swoją szkołę lub pracodawcę? Lub wprowadzicie bezmięsne dni w waszej stołówce? A może twoja szkoła lub zakład pracy dołączy do strajku dla klimatu? Liczymy na twoją kreatywność! Podziel się z nami swoimi pomysłami i osiągnięciami, oznaczając nas na Instagramie: #ObroncyKlimatu.
 6. Napisz List dla klimatu.
  Napisz list, w którym przypomnisz politykom i polityczkom, że ich zadaniem jest zadbać o Twoje bezpieczeństwo i Twoją przyszłość. Napisz, dlaczego chcesz, aby podjęli ambitne działania związane z ochroną klimatu. Napisany list wyślij na adres: Fundacja Greenpeace Polska, ul. Altowa 4, 02-386 z dopiskiem “List dla klimatu”. Na listy czekamy do 11 października. Twój list, razem z listami innych osób, zostanie przekazany bezpośrednio do nowych parlamentarzystów i parlamentarzystek podczas pierwszego posiedzenia nowego parlamentu. Chcesz zrobić więcej? Zorganizuj pisanie listów dla klimatu w swojej szkole, wśród znajomych lub wśród rodziny!
  Więcej informacji tutaj.