Jedną z najprostszych rzeczy, którą każdy może zrobić, aby podjąć działania dla klimatu już teraz, jest spożywanie mniej mięsa i nabiału. Roślinny styczeń, czyli trwająca w tym miesiącu akcja Veganuary, to doskonały czas, by spróbować!

Przygotowanie wegańskiego jadłospisu, niezależnie, czy zdecydujesz się na jeden posiłek czy na cały roślinny miesiąc, będzie znacznie łatwiejsze, jeśli poznasz kilka wskazówek, jak to zrobić mądrze i smacznie 🙂

Sklepy i kawiarnie oferują więcej wegańskich opcji niż kiedykolwiek. W Internecie można znaleźć niezliczone przepisy, nowe produkty, a także filmy dokumentalne o pozytywnym wpływie ograniczenia produktów pochodzenia zwierzęcego na zdrowie. Coraz więcej osób decyduje się na dietę roślinną ze względów zdrowotnych, środowiskowych, ekonomicznych lub etycznych. Poniższe 10 wskazówek przyda się każdemu, niezależnie od głównej motywacji.

1. Wróć do podstaw – większość żywności jest pochodzenia roślinnego!

Większość z nas je dużo częściej wegetariańsko lub wegańsko niż może się to wydawać, ponieważ zaskakująco duża część kuchni polskiej jest oparta na roślinach i jest wegańska lub bardzo prosto można ją „zweganizować”.

Niektóre z najbardziej odżywczych – i najtańszych – pokarmów roślinnych prawdopodobnie doskonale znasz, ba!, być może już są w twojej kuchni. Pomyśl o wysokobiałkowych fasoli, ciecierzycy i soczewicy. O ziarnach i jego produktach, takich jak makarony, ryż, kuskus, kluski i pieczywo. Oleje i oliwy. Do tego dochodzą różne rodzaje orzechów (masło orzechowe!) i nasion i bardziej specjalistyczne produkty wegańskie, takie jak tofu czy napoje roślinne zastępujące mleko (nie tylko kokosowe – z łatwością znajdziesz „mleko” z lokalnych produktów, np. z owsa). No i oczywiście cała masa owoców i warzyw oraz ich przetwory.

2. Poznaj roślinne źródła białka

Zazwyczaj, kiedy ktoś decyduje się na rezygnację ze spożywania mięsa i nabiału, słyszy pytanie: a co z białkiem? Białka składają się z aminokwasów. Część z nich nasz organizm sam syntetyzuje, a pozostałe musimy dostarczyć z pożywieniem. Poszczególne produkty roślinne zawierają aminokwasy w różnych proporcjach, dlatego dieta powinna być różnorodna. Jeśli połączymy w naszym posiłku np. rośliny strączkowe i produkty zbożowe, nawet rezygnując z jedzenia mięsa, bez problemu dostarczymy organizmowi komplet niezbędnych aminokwasów.

Główne źródła białka w roślinach:

  • rośliny strączkowe: soczewica, fasola, soja, groch, ciecierzyca
  • zboża: ryż, owies, proso, orkisz, pszenica, żyto
  • orzechy – zwłaszcza ziemne, migdały, pistacje, orzechy włoskie
  • nasiona i pestki: dyni, słonecznika, siemię lniane
  • tofu, mleko sojowe, jogurty roślinne, tempeh

3. Znajdź swoje ulubione mleko roślinne

Jeśli uwielbiasz kawę z mlekiem lub nie wyobrażasz sobie poranka bez miski płatków z mlekiem, na pewno znajdziesz mleko roślinne, które zaspokoi Twój apetyt. Jest ich teraz na rynku cała masa – musisz tylko znaleźć to odpowiednie dla siebie. My polecamy mleko owsiane – ma ono przewagę nad sojowym, ponieważ nie zsiada się w kawie, produkowane jest z lokalnego zboża a na dodatek do jego produkcji zużywa się mniej wody niż w przypadku mleka migdałowego.

Jeśli chcesz oszczędzić pieniądze i nie produkować dodatkowych opakowań, mleko roślinne możesz zrobić samodzielnie w domu! W sieci znajdziesz mnóstwo przepisów.

4. Weź na pokład domowników / bliskich

Wspólny czas przy stole zastawionym pysznym jedzeniem to ważny element wspólnego życia domowników, dlatego spróbuj zachęcić do podjęcia veganuarowego wyzwania swoich bliskich. Wspólne poznawanie nowych smaków, bez konieczności gotowania podwójnych wege i mięsnych, będzie o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze! A jeśli będziesz mieć kryzys i poczujesz niezaspokojoną chęć schabowego, być może twoja bliska osoba Cię w tym wesprze i pomoże go pokonać 😉

5. Planuj posiłki, dbaj o prostotę i gotuj swoje ulubione produkty w większych ilościach

Kiedy wracasz do domu z pracy, ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to spędzić 45 minut na kreatywnym myśleniu o posiłku.

Zaplanowanie na początku tygodnia nawet kilku prostych dań, które możesz szybko przygotować, zapewni ci dobrą pozycję podczas miesięcznego maratonu. Swoje ulubione dania przygotuj w większej ilościach i zamrażaj na później, jeśli możesz a dane danie się do tego nadaje. Z czasem twoje myślenie przestawi się na nowy rodzaj gotowania i wymyślenie od zera posiłku przestanie być wyzwaniem. Na początku jednak – planowanie to klucz do sukcesu.

6. Postęp, a nie doskonałość

Wyznaczaj realistyczne cele i nie oceniaj się zbyt surowo, jeśli nie udaje Ci się ich osiągnąć idealnie. Nawet tylko jeden dzień bez mięsa i nabiału w tygodniu pomoże zmniejszyć presję na nasze środowisko (i organizm). Świętuj każdy posiłek bez mięsa i nabiału jako triumf – wszystkie się liczą!

7. Nie pouczaj, ale kuś smakami

Być może to oczywiste, ale… pouczanie ludzi na temat ich diety nigdy nie działa. Zamiast tego kuś sceptyków pysznym posiłkiem lub przepisem na bazie roślin.

Jeśli chodzi o jedzenie, jest to sprawa osobista i każdy ma swoje zdanie. Nie musisz nikomu się tłumaczyć z tego, co jesz lub czego nie jesz. Jeśli jednak pojawią się pytania, możesz skorzystać z okazji i wyjaśnić, dlaczego to robisz i jakie korzyści z tego czerpiesz.

8. Znajdź swoją społeczność online

Wiele osób na diecie roślinnej jest super entuzjastycznie nastawiona do wspierania osób na początku tej drogi. Internet jest pełen fajnych grup wegańskich, często związanych z danym miastem, w których znajdziesz odpowiedzi na właściwie każde pytanie na temat roślinnego jedzenia, a do tego mnóstwo przepisów, nowinek na sklepowych półkach, polecanych restauracji i barów itp.


Wesprzyj nasze działania i zdobądź Rewolucyjną książkę kucharską!

Rewolucyjna książka kucharska
Rewolucyjna książka kucharska, czyli przepisy na lepszą Polskę

Rewolucyjna to 70 przepisów na pyszne roślinne dania i 19 inspirujących rozmów o zmianach, których potrzebuje Polska!

Wesprzyj i zamów!