Nemáte čas pustiť sa do čítania tisícok strán textu? Žiadne obavy. Tu je 5 kľúčových faktov, ktoré by ste mali vedieť o hodnotiacej správe Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) venovanej dôsledkom zmeny klímy, adaptácii a zraniteľnosti.
Poprední svetoví klimatológovia zverejnili svoje najnovšie a veľmi rozsiahle hodnotenie následkov klimatickej zmeny a toho, ako a v akom rozsahu je možné sa dopadom zmeny klímy prispôsobiť.
1. Riziká a negatívne následky zmeny klímy sa objavujú rýchlejšie ako sme predpokladali a oveľa skôr budú aj vážnejšie ako sme si mysleli.
Toto je naozaj dôležité. Klimatická zmena už teraz spôsobuje rozsiahle straty a škody na prírode a ľuďoch, ničí životy, domovy, živobytie a komunity. A bude to ešte horšie. Vedci aktualizovali svoje celkové hodnotenie “Dôvody na obavy“ pre úrovne oteplenia v ďalších rokoch a dospeli k záveru, že riziká sa zvýšia na vysokú a veľmi vysokú úroveň už pri nižšej miere globálneho oteplenia. Čo je horšie ako sa predtým očakávalo. Už teraz sa účinky otepľovania na ekosystémy prejavujú skôr, sú rozsiahlejšie a majú ďaleko horšie následky, ako sa predpokladalo.
2. Nie sme pripravení ani na súčasné dopady a stojí nás to veľa životov.
Hoci v celosvetovom meradle sa snahy o adaptáciu na zhoršujúce sa klimatické hrozby zintenzívnili, väčšinou je ich stále príliš málo a prichádzajú príliš neskoro. Výsledkom je zvyšujúce sa množstvo ľudí, ktorí sú vystavení klimatickým rizikám. K stratám na životoch a domovoch došlo na celom svete, ale vo veľmi zraniteľných krajinách bola úmrtnosť v dôsledku povodní, sucha a búrok v poslednom desaťročí až 15-krát vyššia v porovnaní s krajinami s veľmi nízkou mierou zraniteľnosti. Nemuselo to tak byť.
Inkluzívne, spravodlivé, dostatočne financované a primerane implementované plány adaptácie a rozvoja odolného voči zmene klímy, ktoré by spĺňali potreby najzraniteľnejších, by zachránili životy, domovy a budúcnosť.
3. Zastavenie rastu globálnej teploty na maximálne 1,5 °C by výrazne znížilo predpokladané straty a škody, ale nemôže ich odvrátiť úplne
Každý ďalší nárast oteplenia situáciu zhoršuje a tlačí čoraz viac ľudí a druhov na alebo dokonca za hranice ich možností. Ak v krátkodobom horizonte prijmeme opatrenia na obmedzenie rastu globálnej teploty pod 1,5 °C (limit oteplenia podľa Parížskej klimatickej dohody), výrazne by sme znížili predpokladané straty a škody pre ľudí a ekosystémy. Žiaľ im, ale už nemôžeme zabrániť úplne. Tieto straty a škody nie sú rozložené rovnomerne a súčasné finančné, riadiace a inštitucionálne opatrenia ich komplexne neriešia, čo platí obzvlášť pre zraniteľné krajiny s nízkymi až strednými príjmami.
4. Musíme obnoviť prírodu a ochrániť aspoň 30% Zeme, na to, aby ona ochránila nás.
Ochrana zdravia planéty je nevyhnutná pre zdravie ľudí, celej spoločnosti aj odolnosti voči zmene klímy. Rozmanité, sebestačné ekosystémy so zdravou biodiverzitou poskytujú viacero zásadných prínosov pre boj s klimatickou zmenou. Preto IPCC kladie veľký dôraz na potenciál a nevyhnutnosť adaptácie založenej na ekosystémoch. Vedci zdôrazňujú, že zachovanie odolnosti biodiverzity a ekosystémov závisí od účinnej ochrany približne 30 % až 50 % sladkovodných a oceánskych oblastí Zeme aj oblastí na súši vrátane prirodzených biotopov.
5. Toto je rozhodujúce desaťročie na zabezpečenie životaschopnej, spravodlivej a udržateľnej budúcnosti. Je potrebné prejsť od postupných k transformačným, inkluzívnym zmenám.
Vplyvy a riziká klimatickej zmeny sa stávajú komplexnejšími a tažšie zvládnuteľnými, pretože rôzne nebezpečenstvá sa vyskytujú súčasne a vzájomne sa ovplyvňujú s viacerými rizikami, ktoré vznikajú v dôsledku neudržateľných modelov rozvoja a sociálnej nespravodlivosti. Preto, nepotrebujeme ďalšie pomalé postupné krôčiky, ale naopak rázne kroky a komplexné a inkluzívne zmeny v energetických, potravinových, priemyselných, mestských a spoločenských systémoch, ktoré zabezpečia klimaticky odolný a spravodlivý rozvoj. Okamžite.
Ako sa konštatuje v samotnom IPCC reporte:
Vedecké dôkazy sú jednoznačné: „Zmena klímy ohrozuje blahobyt ľudí a zdravie planéty. Akékoľvek ďalšie odďaľovanie koordinovaných plánovaných globálnych opatrení premárni krátku a rýchlo uzatvárajúcu sa príležitosť na zabezpečenie udržateľnej budúcnosti vhodnej pre život nás všetkých. (vysoká pravdepodobnosť)”
Ste pripravení začať konať?
Tu je ďalších 5 vecí, ktoré môžete podniknúť spolu s nami:
1. Zastaviť fosílny biznis
Pri tomto netreba veľmi rozmýšľať. Ak ste v jame, prestaňte kopať. Každá tona uhlíka, ktorú vypustíme do atmosféry spaľovaním fosílnych palív, situáciu iba zhoršuje. Dokonca aj medzinárodná energetická agentúra, kedysi známa svojimi konzervatívnymi prognózami vývoja sveta, teraz tvrdí, že je možné prejsť od fosílnych palív k energetickému systému, v ktorom budú dominovať obnoviteľné zdroje energie. Tak to poďme urobiť!
Reklamné kampane fosílneho biznisu prispievajú k samotnému zvyšovaniu spotreby fosílnych palív. Pomôžte nám ich zakázať:
2. Ochrániť aspoň 30% do roku 2030
V marci sa na pôde OSN zídu vlády, aby rokovali o dohode o oceánoch (Global Ocean Treaty), ktorá umožní vytvorenie chránených oblastí v svetových oceánoch. Neskôr v tomto roku sa vlády stretnú na summite OSN o biodiverzite, kde sa zaviažu že do roku 2030 ochránia aspoň 30 % suchozemských a morských oblastí. Malo by sa tak stať pri plnom rešpektovaní práv pôvodných obyvateľov a miestnych komunít.
Pridajte svoje meno a podporte tak dohodu o oceánoch
3. Zabezpečiť klimatickú spravodlivosť
Ľudia majú práva. Vlády majú povinnosti. Poďme ich prinútiť k zodpovednosti. Len v minulom roku bolo v súdnych sieňach vydaných bezprecedentné množstvo kľúčových rozhodnutí s ďalekosiahlymi dôsledkami v oblasti klimatickej spravodlivosti. Rovnako ako kaskádovité vplyvy klímy, aj všetky tieto klimatické prípady spolu súvisia a posilňujú globálny štandard, že ochrana klímy je ľudským právom. Pripojte sa k rýchlo rastúcemu globálnemu fenoménu a nechajte sa počuť.
4. Bojovať za budúcnosť, ktorú si zaslúžime
Súčasný model rozvoja založený na nekonečnom raste a ťažbe je nespravodlivý a zastaraný. Musí skončiť. Zaslúžime si budúcnosť, ktorá bude rešpektovať ľudí, limity a cykly Zeme. Budúcnosť, v ktorej ekonomické zisky nebudú mať prevahu nad životom. Budúcnosť prepojenú s prírodou a zakorenenú v rozmanitosti komunít, kde sa rozhodnutia prijímajú inkluzívne a kde je zabezpečená rovnosť.
5. Postaviť sa realite čelom a úprimne
Ak chceme problém vyriešiť, musíme sa mu najprv postaviť čelom, a to úprimne a otvorene. V súčasnosti sa nepripravujeme ani na svet s teplotou 1,5 °C, ku ktorému by sme mali smerovať, ani na svet s teplotou 2,7 °C, do ktorého sa rútime. Jednoducho len plávame. Úplne nepripravení na nebezpečenstvá, ktoré nás čakajú.