Organizácia Greenpeace začala v pondelok 7.12. o 7.00 ráno 65-hodinový protest pred Úradom vlády, ktorým žiadajú aby Slovensko, na čele s premiérom Igorom Matovičom, podporilo ambiciózne klimatické ciele na nadchádzajúcom zasadnutí Európskej rady. 65 hodín predstavuje 65 % zníženie emisií do roku 2030, ktoré je podľa vedeckej komunity potrebné na to, aby EÚ splnila záväzky Parížskej dohody a aby sme udržali globálne oteplenie pod 1,5 °C.  Protestu sa zúčastnia nielen aktivisti a aktivistky organizácie Greenpeace, ale aj vedci, umelci, hudobníci, známe osobnosti, influenceri, ochranári životného prostredia a rôzne organizácie a hnutia.

10. a 11. decembra sa uskutoční kľúčové zasadnutie Európskej rady, na ktorom lídri a líderky členských štátov rozhodnú o navýšení cieľa znižovania emisií do roku 2030. Rozhodujúcim prvkom a dôvodom prečo sa bude rokovať o novom cieli je Parížska dohoda o klíme, ktorej záväzky je potrebné pretaviť do konkrétnych opatrení. Slovensko bude na rokovaní zastupovať premiér Igor Matovič. 

“Vedecká komunita  už desiatky rokov upozorňuje na zväčšujúcu sa  hrozbu klimatickej krízy. A napriek tomu, že v otázkach súčasnej pandémie ju naši lídri rešpektujú, v otázkach klimatickej krízy je jej hlas naďalej ignorovaný. Dobre vieme, čo pre jej odvrátenie musíme urobiť a to, že odďaľovanie nevyhnutných krokov zvýši riziká a náklady. Je čas, aby Slovensko prestalo ignorovať vážnosť situácie a postavilo sa za rázne riešenie klimatickej krízy. Podpora 65 % zníženia emisií do roku 2030 na Európskej rade je prvým krokom a nádejou pre budúce generácie,” uviedla Katarína Juríková, programová riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Európska komisia, napriek jasným záväzkom z Parížskej dohody, navrhuje ako nový cieľ 55 %. Európsky parlament požaduje navýšenie na minimálne 60 % a finálne rozhodnutie je na členských štátoch. Postoj vedy je v tejto otázke jasný: aby sme zabránili tým najhorším dopadom ekologickej a klimatickej krízy, musíme do roku 2030 znížiť naše emisie CO2 v Európe najmenej o 65 % v porovnaní s úrovňou z roku 1990.

V roku 2020 už viac nemôžeme strácať čas. Každé rozhodnutie, ktoré urobíme, ovplyvní budúcnosť miliónov ľudí. Namiesto výhovoriek potrebujeme riešenia pre rýchle a spravodlivé zníženie emisií. Slovensko už raz ukázalo, že môže byť klimatickým lídrom v Strednej Európe. Máme na to najlepšie podmienky a transformácia nám môže priniesť množstvo výhod. Je načase, aby sa premiér Matovič chopil tejto príležitosti a dokázal, že mu na budúcnosti záleží. Podporou 65 % cieľa môže naplniť sľuby z predvolebného programu hnutia OĽANO, ktorý obsahoval podporu cieľa 65 % a vypočuť hlas viac ako 120 000 ľudí, ktorí tento cieľ žiadajú v petícii Klíma ťa potrebuje, ” dodal Pavol Fábry, koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Slovensko. 

Medzi osobnosti, ktoré sa zúčastnia protestu patria: spisovateľ Michal Hvorecký, ktorý protest odštartoval, komik Fero Joke, spevák Lasky zo skupiny Para, profesorka Ľubica Lacinová, organizácia Amnesty International, Priatelia Zeme, Znepokojené Matky, Študenti bez mena, stand-up komik Jakub Gulík, ako aj iniciátori petície #KlímaŤaPotrebuje Michal Sabo, Natália Pažická, Jakub Hrbáň a Marta Fandlová a mnohí ďalší. 

“Emisie skleníkových plynov treba súrne znížiť. Čím skôr, tým lepšie pre ekonomiku aj pre zdravie celej spoločnosti. Znížiť emisie skleníkových plynov o 65% do roku 2030 je pre Európu veľká šanca. Životné prostredie sa stalo veľkou slovenskou témou. Ľudia si pozorne všímajú, aká nehorázna korupcia sa deje v Demänovskej doline, ako nezmyselne sa strieľajú vlky či rúbu lesy. Na sociálnych sieťach to však nevyriešime, nastal čas konať politicky,” povedal spisovateľ Michal Hvorecký, ktorý protest o 7:00 odštartoval. 

Okrem protestu, organizácia Greenpeace tiež spustila platformu “Napíšte.to premiérovi”, prostredníctvom ktorej môžu ľudia poslať email premiérovi a požiadať ho o podporu ambicióznych klimatických cieľov.