Aktivisti a aktivistky organizácie Greenpeace pre strednú a východnú Európu (CEE), vrátane slovenských, včera protestovali na nedávno otvorenom plynovom LNG termináli na ostrove Krk v Chorvátsku, počas ktorého vyzvali predstaviteľov EÚ k útlmu využívania fosílneho plynu. Aktivisti na nafukovacích člnoch včera o 17 tej hodine namaľovali na bočnú stranu LNG terminálu nápis „KLIMATICKÝ ZABIJÁK!”, aby upozornili na rastúce klimatické hrozby rozširovania plynovej infraštruktúry. Loď Greenpeace s názvom Arctic Sunrise navštívila tieto dni Jadranské more, aby podporila Európsku občiansku iniciatívu (ECI), ktorá požaduje zákaz reklamy na fosílne palivá.

Max Zielinski @ Greenpeace

V čase, kedy sa európski lídri pripravujú na stretnutie v Bruseli, kde budú diskutovať o prudkom náraste cien plynu, upozornil Greenpeace CEE svojim protestom na to, že fosílny plyn je falošným riešením znižovania emisií a naša závislosť na plyne škodí nielen klíme, ale aj ekonomike EÚ a domácnostiam. Novopostavený LNG terminál v Chorvátsku, ktorý stál 233,6 milióna EUR a bol takmer výlučne hradený zo štátnych prostriedkov a prostriedkov EÚ je ukážkovým príkladom toho, kam by verejné financie rozhodne nemali putovať, ak sa chceme vyhnúť otepleniu o 1,5 °C. Najnovšie štúdie potvrdzujú spojitosť nekontrolovaných emisií metánu s celým dodávateľskom reťazcom fosílneho plynu. Metán uniká z plynovej infraštruktúry po celej Európe a ukazuje sa, že jeho dôsledky sú horšie, ako sa predpokladalo. Medzinárodné inštitúcie a organizácie, vrátane OSN, preto alarmujú k nutnosti znižovania emisií metánu v boji proti klimatickej kríze.

Protestu na chorvátskom LNG termináli sa zúčastnili aj aktivisti a aktivistky zo Slovenska, ktorí upozornili na skutočnosť, že podobná plynová infraštruktúra sa plánuje postaviť aj na Slovensku. S bannerom „Fakt nie LNG! Ani v Chorvátsku, ani v Bratislave,“ odkazujú slovenskej vláde, že navrhovaný LNG terminál v Bratislave je nielen v rozpore s riešením klimatickej krízy a klimatickými záväzkami Slovenska, ale aj absurdným mrhaním verejných financií.

„FAKT NIE LNG! Ani v Chorvátsku, ani v Bratislave“

,,Necelé dva týždne pred klimatickou konferenciou COP26 sa Európa zaoberá otázkou, ako ďalej zvýšiť našu závislosť od fosílneho plynu. Táto závislosť nás pripútava k fosilnym palivám, k zvyšujúcim sa emisiám a posúva nás čoraz bližšie ku klimatickej katastrofe. My urgentne potrebujeme odklon od fosílnych palív a nie LNG terminály, ktoré nás pripútajú k ich využívaniu na desaťročia. Je načase prestať využívať naše verejné financie na financovanie klimatickej krízy cez projekty fosílnej infraštruktúry. Chorvátsky LNG terminál už stojí, ten náš na Slovensku môžeme ešte stále zastaviť. Už naozaj nemáme čas na falošné riešenia. Plyn je jednou z príčin klimatickej krízy a nie jej riešením,” komentuje Dorota Osvaldová, koordinátorka klimatickej kampane Greenpeace Slovensko.

Joanna Flissowska © Greenpeace

Podľa nedávneho investigatívneho reportu Greenpeace Holandsko s názvom Words vs. Actions: The truth behind fossil fuel advertising, sa fosílny plyn často snaží prezentovať ako “čisté”, “ekologické” a “zelené” palivo zatiaľ, čo v skutočnosti je pravým opakom. Fosílny plyn je totiž druhým najväčším zdrojom emisií CO2 v EÚ, ktorý dokonca predbehol aj uhlie. A začína byť čoraz jasnejšie, že klimatické dezinformácie v podobe reklamného greenwashingu fosílnych spoločností nás odďaľujú od riešení klimatickej krízy. V tejto súvislosti Greenpeace, spolu s 20 inými organizáciami spustil Európsku občiansku iniciatívu za zákaz reklamy a sponzorstva fosílneho biznisu.

“Priemysel fosílneho plynu sa nás stále snaží presvedčiť o tom, že plyn je bezpečné a zelené palivo. Čistý plyn je však iba čistá lož. Plyn je fosílne palivo a tak ako uhlie a ropa poháňa klimatickú krízu. Plynový priemysel propaguje falošné riešenia a reklamou zavádza verejnosť. Tým odďaľuje spravodlivú transformáciu energetiky a skutočné riešenia klimatickej krízy.  Namiesto týchto falošných riešení, akým je napríklad navrhovaný LNG terminál v Bratislave, potrebujeme investovať do obnoviteľných zdrojov energie, ich skladovania a energetických úspor,” dodáva Katarína Juríková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Gregor Gobec © Greenpeace

Proti navrhovanému plynovému terminálu na Dunaji stále prebieha verejná výzva, do ktorej sa môžu občania zapojiť a vyjadriť tak svoj nesúhlas s plynovou infraštruktúrou v Bratislavskom prístave.