Zrušenie najrýchlejších vlakov a namiesto nich dotovanie znečisťujúcej leteckej dopravy medzi Košicami a Bratislavou v kontexte eskalujúcej klimatickej krízy považujeme za úplnú absurditu. Vlaky sú najekologickejším spôsobom dopravy. Aby ich ako spôsob dopravy využívalo viac ľudí, musia byť lacné, dostupné, pohodlné, a zároveň musia jazdiť často a bez meškania. Do vlakovej dopravy potrebujeme investovať, nie rušiť najrýchlejšie vlaky. Minister dopravy namiesto toho, aby hľadal zdroje, ako zlepšiť fungovanie železníc, plánuje navyše obnoviť letecké spojenie medzi Bratislavou a Košicami a ešte ho aj dotovať zo štátnych peňazí. Ľudia, ktorí majú peniaze na letenku z Košíc do Bratislavy, nepotrebujú, aby sa na ich znečisťujúci životný štýl skladalo celé Slovensko.
Analýza Greenpeace ukazuje, že Slovensko je na chvoste v oblasti verejnej dopravy. Keby sa čo i len 5 % jázd autom presunulo do verejnej dopravy, EÚ by ušetrila 25 miliónov ton CO2. Verejná doprava musí byť dostupná pre všetkých, len tak môžu ľudia presadnúť z áut na ekologickejšie formy mobility, a tak prispieť k riešeniu klimatickej krízy.
Greenpeace Slovensko vyzýva Železničnú spoločnosť Slovensko, aby nezhoršovala už tak slabú mobilitu občanov Slovenska rušením najrýchlejších vlakov z Bratislavy do Košíc. Zároveň vyzývame slovenskú vládu k zvýšeniu daňovej záťaže pre znečisťujúce spôsoby dopravy, ako sú lety, zníženie daňovej záťaže pre ekologickú dopravu, akou sú vlaky, a zavedenie klimatických lístkov, čo sú cenovo dostupné, dlhodobé lístky na verejnú dopravu, ktoré sú platné vo všetkých prostriedkoch verejnej dopravy v danej krajine či regióne.