Моделът, по който произвеждаме и използваме енергия, не работи. Не само, че разчитаме основно на централизирано производство на електроенергия от въглища, газ и ядрено гориво, които водят със себе си тежки екологични и здравни разходи, но също така оставяме този сектор да бъде контролиран от шепа субсидирани компании.
Добрата новина е, че можем да създадем друг модел. В Европа има изобилие от енергия от възобновяеми източници, която чака да бъде оползотворена. Семействата и техните домакинства, общности от съседи и малките предприятия са готови да предизвикат революция в енергийния сектор като сами произвеждат енергията, която използват – от вятър, слънчева светлина и вода. Така те ще изградят модерна и децентрализирана енергийна система. Технологията съществува и милиони европейци могат да станат участници в нова енергийна революция. Доклад на CE Delft, публикуван от „Грийнпийс“ миналата година показва, че половината от всички европейци биха могли да произвеждат собствена електроенергия до 2050 г., стига да получат съответната подкрепа. Така те ще могат да задоволят почти половината от търсенето на електроенергия в ЕС. В България 1 от всеки 7 българи би могъл да произвежда електроенергията, която използва, и така да бъдат задоволени 26% от количеството, необходимо за страната. Това, от което се нуждаем, е нашите правителства да признаят тази възможност, която е на наше разположение.
Министрите на енергетиката в Европа имат уникална възможност да завъртят колелото на промяната. Два от проектозаконите, които се обсъждат днес от Съвета на министрите, относно развитието на възобновяемата енергия и модела на европейския електроенергиен пазар, могат да бъдат важна стъпка в правилната посока.
ЕС трябва да предприеме бързи действия, за да сложи край на използването на изкопаеми горива и ядрена енергия. Само по този начин Европа ще тръгне по пътя към 100% енергия от възобновяеми източници, която щади нашето здраве и околната среда. През цялата 2017-а година коалиция от неправителствени организации, граждани и кооперативи за възобновяема енергия водят кампания, за да настояват новите правила на ЕС в енергетиката да поставят европейските граждани и общности в центъра на енергийния преход, а публичните средства да не бъдат използвани за запазване на старата, замърсяваща и скъпа енергийна система. За да постигнат това, европейските министри на енергетиката трябва да подкрепят мерки, които дават възможност на европейците, малките предприятия и местните власти да произвеждат, съхраняват и продават сами възобновяема енергия. Време е да започнем тази революция от покривите си!Включете се и вие към кампанията! Подпишете петицията като изпратите писмо до министъра на енергетиката тук: https://act.greenpeace.org/page/14365/action/1?ea.tracking.id=RenewableBulgaria
Една енергийна система на 21-ви век
-
Поуките от Испания: Енергийната сигурност зависи от възобновяема енергия и по-силни мрежи
„Грийнпийс“ – България осъжда дезинформационната кампания, възползваща се от спирането на електрозахранването в Испания.
-
100 въпроса за либерализацията: Краят на регулирания модел в електроенергетиката
Въпроси и отговори за прехода от регулиран към свободен пазар на електроенергията.
-
Сълза за енергийно бедните и тлъсти субсидии за замърсителите
Популизмът и политическото бездействие ощетиха държавата с още 1,2 млрд. лева, а пропуснатите ползи ще се увеличават. Позиция на „Грийнпийс“ - България по повод обявения отказ от второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.