Първите три части от доклада* можеш да прочетеш директно на сайта.
За пълния текст с подробности за пробите, анализите и резултатите от тях изтегли целия доклад в PDF формат.
На тази страница е третата глава.

Препоръки

Глава трета

Разследване на източниците на замърсяване и пропорционални санкции за нарушителите

Докато не бъдат въведени мерки за предотвратяване на изпускането на отпадни води и твърди отпадъци от ТЕЦ „Бобов дол“ и местата за съхранение на пепелта от процесите на горене в централата, дейността ѝ ще продължи да оказва сериозно влияние върху качеството на повърхностните води в региона. Наложително е да бъде разследвано очевидното изпускане на значителни количества пепел в река Разметаница през май 2019 г. и да се провери дали е имало подобни изпускания и друг път. Разследването би следвало да препоръча превантивни мерки за предотвратяване на всяко подобно замърсяване в бъдеще, които да бъдат приложени незабавно.

Предотвратяване на замърсяването чрез по-строги регулации

Необходимо е ефективното въвеждане на по-строги регулации, за да се предотврати замърсяването и да се подобри екологичното състояние на река Разметаница. Предвид прогнозирания значителен недостиг на вода в близко бъдеще заради ефектите от климатичната криза в басейна на река Струма е крайно безотговорно да се допускат вредни нива на замърсяване.

Събиране, анализиране и публикуване на данни

Анализите на данните за качеството на въздуха разкриват притеснителни доказателства за нарушения на стандартите на ЕС и на СЗО за замърсители като прахови частици ФПЧ10 и SO2, както и за повишени фонови концентрации на NO2 в района около ТЕЦ „Бобов дол“. Замърсител от такъв калибър трябва да осигури постоянно наблюдение на замърсяването на въздуха, което да бъде провеждано от независим орган, за да се гарантира навременна, прозрачна и публична оценка на данните. В крайна сметка належащо е да бъдат отстранени първопричините за проблема още при източника на замърсяването на въздуха.

Поставяне на грижата за околната среда и климата в основата на процедурата за издаване на разрешителни

Условията в процедурата по издаване на комплексни разрешителни за експлоатацията на въглищни електроцентрали трябва да отговарят на предизвикателството за справяне с проблемите на замърсяването, влошеното състояние на околната среда и ускорението на климатичните промени, вместо да бъдат съобразени с възможностите на морално и технически остарелите инсталации.


Бележки:

*Научният доклад „Мръсното завещание на въглищата“ представя какво се случва с водите и въздуха в резултат от замърсяването от използването на въглища за производство на енергия в ТЕЦ „Бобов дол“. Проучването на „Грийнпийс“ – България се основава на анализ на специално вземани проби от водите и седиментите в района на централата, както и на данни от тримесечно измерване на замърсяването на въздуха.
Изводите са категорични, че дейността на централата оказва сериозно влияние върху качеството на водите в региона и на въздуха и че нарушенията трябва да бъдат разследвани и санкционирани, а процедурата за издаване на разрешителни – преосмислена.