Първите три части от доклада* можеш да прочетеш директно на сайта.
За пълния текст с подробности за пробите, анализите и резултатите от тях изтегли целия доклад в PDF формат.
На тази страница е втората глава.

Поискай от правителството

Резюме

Глава втора

Отпадни води с повишени концентрации на различни метали и металоиди, асоциирани с пепел от въглища, редовно се изпускат в околната среда от местата, където се съхраняват отпадъците, генерирани от ТЕЦ „Бобов дол“. Те включват отпадни води, зауствани в приток на река Разметаница, от съоръжението, наречено долен изравнител, разположено непосредствено под дигата на депо „Каменик“.

Резултатите от проучването показват, че отпадните потоци от ТЕЦ „Бобов дол“ и/или свързаното с централата черно езеро оказват влияние върху качеството на водите и утаечните слоеве на река Разметаница. В рамките на проучването бяха открити доказателства за заустването на значителни количества пепел в река Разметаница от ТЕЦ „Бобов дол“ и неговото черно езеро на 21 май 2019 г.

Среднодневната норма за прахови частици ФПЧ10 на Европейския съюз (ЕС) и Световната здравна организация (СЗО) от 50 μг/m3 е превишена в пет случая според данните, анализирани в изследването. Един от тях е регистриран от мобилната станция за наблюдение на ИАОС, а четири – от апарата pDR, инсталиран от „Грийнпийс“ – България. Устройствата за измерване на замърсяването са работили в различни и относително кратки периоди и следователно резултатите биха могли да показват наличие на по-мащабен проблем – а именно възможно нарушение на законодателството на ЕС, което допуска само 35 превишения годишно.

Отчетени са и 11 превишения на препоръчителните според СЗО среднодневни стойности за SO2 от 20 μг/m3. Средночасовата норма на ЕС за SO2 от 350 μг/m3 е превишена веднъж според данните от периода на проучването, събрани от мобилната станция на ИАОС. Годишно са позволени 24 превишения. Мониторингът на този замърсител е извършен само за два периода от по две седмици и следователно е вероятно през календарната година да бъдат регистрирани и други случаи на превишения на стандартите.

По време на периодите на измерване не са регистрирани нарушения на стандартите за качество на въздуха от ЕС и СЗО за NO2 или озон (O3). Краткосрочните данни обаче не позволяват оценка за потенциално превишаване на средногодишните норми по тези показатели. Устройството AQMesh, инсталирано от „Грийнпийс“ – България, измерва относително по-високи концентрации на NO2 и O3 в сравнение с данните от другите измервателни уреди, включени в проучването. Директната съпоставка обаче е невъзможна поради различните местоположения и периоди на измерване. Средната стойност на NO2 (41 μг/m3) е по-висока от средногодишния стандарт (40 μг/m3). Следователно ако концентрациите извън периода на мониторинг останат на сходни нива, може да се очаква превишаване на средногодишната норма за NO2.

Наблюдава се добре изразен дневен цикъл на тези два замърсителя с пикови нива на NO2 и падащи нива на O3 през деня и обратното през нощта. Нивата на NO2 не падат под 15 μг/m3 през нощта. В селски район като Големо село, където има ограничени източници на NO2 през нощта, повишените нива показват ясно, че емисиите от ТЕЦ „Бобов дол“, която работи почти непрекъснато, увеличават фоновата концентрация на този тип замърсяване в региона.

За повече подробности:
Технически доклад за замърсяването на водите от ТЕЦ „Бобов дол“1
Технически доклад за замърсяването на въздуха от ТЕЦ „Бобов дол“2

Бележки:

*Научният доклад „Мръсното завещание на въглищата“ представя какво се случва с водите и въздуха в резултат от замърсяването от използването на въглища за производство на енергия в ТЕЦ „Бобов дол“. Проучването на „Грийнпийс“ – България се основава на анализ на специално вземани проби от водите и седиментите в района на централата, както и на данни от тримесечно измерване на замърсяването на въздуха.
Изводите са категорични, че дейността на централата оказва сериозно влияние върху качеството на водите в региона и на въздуха и че нарушенията трябва да бъдат разследвани и санкционирани, а процедурата за издаване на разрешителни – преосмислена.



Източници:

  1. Brigden, K., Labunska, I., & Santillo, D. (2019). Metals, metalloids and organic contaminants in wastewater, river water, sediment and ash samples associated with the Bobov Dol coal fired power plant, Golemo Selo, Bulgaria. Greenpeace Research Laboratories Technical Report. https://www.greenpeace.to/greenpeace/?p=3225
  2. Farrow, A., & Santillo, D. (2019). Air quality monitoring in the vicinity of Bobov Dol coal fired power station, Bulgaria 21st February – 22nd May 2019. Greenpeace Research Laboratories Technical Report. https://www.greenpeace.to/greenpeace/?p=3267