Европейският съюз направи „по-слънчевото“ бъдеще възможно. След 14 часови преговори вече е факт целта от 32% дял на възобновяемата енергия до 2030 г. Също така се гарантират правата на отделните потребители и общностите сами да произвеждат енергията, от която се нуждаят.
„Официалното признаване на правото хората сами да произвеждат електричество от ВЕИ за собствени нужди и премахването на административните пречки пред това са голяма победа. Заложената цел от 32% възобновяема енергия в енергийния микс обаче не е достатъчно смела и крие риск ЕС да не успее да изпълни дадените обещания по Парижкото споразумение за климата,“ коментира Меглена Антонова от „Грийнпийс“ – България.
Според новодоговорените правила държавите-членки на ЕС трябва да гарантират, че всеки гражданин, община, малък бизнес или общност имат правото да произвеждат, използват, съхраняват и продават електричеството, което самите те са произвели от възобновяеми източници без да им бъдат налагани такси, данъци или други извънредни ограничения. За първи път ЕС признава ролята на хората в енергийния преход като не само им дава повече възможности, но и ги защитава от доминацията на големите енергийни компании.
„Благодарение на новите правила хората не просто ще имат възможност да си сложат панел на покрива например, а държавите членки ще трябва активно да насърчават гражданите си да внедряват инсталации за собствено производство на енергия от възобновяеми източници,“ добави още Меглена Антонова.
Новите договорености предвиждат също мерки по отношение на горивата за транспортни цели, които да насърчат по-екологично отношение към околната среда. Една от тях е забрана за биогорива от хранителни земеделски култури като палмовото масло.
Related Posts
-
Балконски слънчеви панели вместо дърва за огрев: „Грийнпийс“ – България настоява за трайно решение на проблема с енергийната бедност
На 1 юли активисти на „Грийнпийс“ – България донесоха пред Министерски съвет печка с купчина дърва за огрев и тяхната алтернатива – балконски фотоволтаик. Горенето струва скъпо и не помага, затова енергийно бедните трябва да могат да произвеждат собствена енергия от слънцето целогодишно.
-
Балконът – враг номер едно на монополната енергийна система
Балконските фотоволтаици приличат на домакински уред, но с една съществена разлика – вместо да консумират ток, те го произвеждат и всеки месец намаляват сметките на домакинството.
-
По пътя на енергийния преход – Петрошани, Румъния
Всички се питаме как би могъл да протече енергийният преход в България и какви възможности предоставя за бъдещето ни? Решихме да видим на живо как се случват нещата в друга…