Това обяви германският вицеканцлер Роберт Хабек на изненадващо посещение в Украйна пред обновената болница в село Хоренка – водещ проект на „Грийнпийс“ и украински неправителствени организации за зелено възстановяване на Украйна.

Обновената след руски обстрел болница в село Хоренка – район Буча, северозападно от Киев, се превърна в пример за зелено възстановяване и в отправна точка за декарбонизация и подсигуряване на енергийната независимост на Украйна. При посещението си там на 3 април 2023 германският вицеканцлер и федерален министър по икономическите въпроси и действията по климата Роберт Хабек обяви старт на програма за зелено възстановяване на Украйна.
Вицеканцлерът разгледа соларните панели, системата за съхранение на енергията и термопомпената инсталация на сградата. Оцени високо факта, че с тези въведения болницата може да покрие до 60% от енергийните си нужди, като едновременно с това отпада необходимостта от използване на природен газ за отопление и от дизелов генератор при постоянните прекъсвания на електрозахранването.
Г-н Хабек беше искрено впечатлен от това, че зелената трансформация на болницата в Хоренка се случва благодарение на няколко отдадени неправителствени организации, и то в ситуация на интензивните бойни действия от миналата година. В заключение той подчерта, че реконструкцията на основата на изкопаеми горива е подход от миналото, а зеленото възстановяване на болницата в Хоренка показва как би могло да изглежда едно декарбонизирано зелено бъдеще.

Обявената програма „Възобновяеми енергийни източници за устойчива Украйна (R2U)“ ще бъде изпълнена по проекта на Международната инициатива за климата (IKI) и ще предостави 1 милион евро в подкрепа за зеленото възстановяване на Украйна. В рамките на посещението германският вицеканцлер се срещна с представители на „Грийнпийс“ – Централна и Източна Европа и с украински неправителствени организации. Заедно те обсъдиха възможности за въвеждане на зелени технологии при възстановяването на социалната инфраструктура в Украйна, повредена в хода на руската инвазия. Съгласиха се, че зеленият подход за реконструиране на Украйна ще гарантира енергийна сигурност за страната и ще доведе до дълготрайни ползи по отношение на климатичната неутралност.
„Подкрепата от германското правителство на проекти за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници е огромна стъпка за бъдещото зелено възстановяване, което се стремим да ускорим в Украйна. Процесът на възстановяването трябва да бъде децентрализиран. По-бързо и по-ефективно е директно да се подкрепят общините. Освен това е нужен прозрачен и разбираем механизъм за разпределение на оборудването за възобновяема енергия, което се дарява на Украйна. Настоятелно призоваваме украинското правителство да добави оборудването за термопомпи и добив на слънчева енергия към списъка за спешна помощ“ – заяви Денис Цуцайев, организатор на кампании от Greenpeace CEE.
„Грийнпийс“ призовава европейските градове да си партнират с пострадалите украински общини и да реализират проекти за зелено възстановяване в Украйна. Екологичната организация вярва, че подобни проекти не само предоставят незабавна подкрепа и енергийна независимост за украинските граждани, но и задават водеща роля на местните общности в енергийния преход, който трябва да обърне хода на глобалната климатична криза, в която светът навлиза.
„Бъдещето на Украйна е във възобновяемата енергия и без изкопаеми горива. Зелената реконструкция на болница Хоренка в партньорство с „Грийнпийс“, местни неправителствени организации и община Хоренка вече добре демонстрира това. Болницата вече дори през зимата частично покрива сама енергийните си нужди, благодарение на слънчевата енергия“, добави Денис Цуцайев.
Експлозиите в село Хоренка, район Буча, започват още в първото утро на руската инвазия. В месеците на войната над 100 местни жители загиват, а хиляди бягат от домовете си. Болницата е увредена от избухнал в двора снаряд, а електричеството спира още на 25 февруари 2022 г. Въпреки ужасяващите условия тя продължава да функционира. През есента на 2022 г. „Грийнпийс“ заедно с украинските организации „Екодействие“, „Екоклуб Ривне“ и „Победа на Украйна“ се обединяват, за да превърнат болницата в пример за зелено възстановяване.

Организират инсталиране на термопомпа, соларна система и батерии и така от януари 2023 г. болницата вече разполага със съвременна отоплителна система и цялата сграда може да се ползва по предназначение. Спадът в разходите за енергия достига 80%. При определени условия отоплението функционира само с енергия от слънцето и независимо от мрежата – дори в студените дни. Термопомпата е значително по-ефективна от старото газово отопление, а соларната инсталация покрива между 40 и 60% от енергийното потребление. С планираното разширение на соларната система в бъдеще ще се покриват 100% от енергийните нужди на сградата.
Инвестицията е на стойност 56 хил. евро и ще се възвърне за период от 6-7 години. Най-важното обаче е, че сградата във висока степен е енергийно независима и днес отоплението и апаратурата в болницата могат да функционират безпроблемно въпреки непрестанните прекъсвания в централното електрозахранване, предизвиквани от руските атаки върху енергийната инфраструктура на Украйна. От пример за военна разруха, сградата се превърна във вдъхновение и в зелен прототип за ползите от енергийната трансформация, който може да бъде прилаган не само в социалната инфраструктура на Украйна, но и на други страни в региона, които изостават с прехода към климатична неутралност.
„Посещението на германския вицеканцлер в Хоренка и обявеното приоритизиране на зеленото възстановяване в Украйна е пореден знак за промяна в глобалните условия. Знак, който има значение и за България. Термопомпите, соларните покриви, вятърната енергия, батериите и енергийната ефективност не са лукс за богатите държави, а стратегически път, който прави всяка държава по-устойчива, по-независима и по-силна – дори в условията на война. В български контекст, всяко забавяне на енергийната трансформация е пропуснат шанс и още загуби за българските граждани“ – заяви Деница Петрова, ръководител на проект „Зелено възстановяване на Украйна“, „Грийнпийс“ – Централна и Източна Европа.