В момента разработваните в Европейския съюз (ЕС) нови стандарти за ограничаване на замърсяването на въздуха от въглищни електроцентрали могат да доведат до иначе предотвратимата загуба на 71 000 човешки живота между 2020 и в 2029 г., поради увеличен риск от сърдечен удар, рак на белите дробове и други заболявания, свързани със замърсяването на въздуха. До това заключение достигна съвместно изследване, проведено от „Грийнпийс“ и Европейското бюро по околна среда.
Токсични въглища
-
Енергийният преход не е първоаприлска шега: ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3“ отново спира работа
На 1 април 2025 г. ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3“ за втори път официално гаси мощностите си – без план да ги запали отново, но и без план за бъдещето –…
-
Има ли кой да накара замърсителите да плащат? Как тецове на „Ковачки“ избегнаха глоби за близо 5 млн. лева
Близо 5 млн. лева е разликата между наложените и реално платените глоби за замърсяване на околната среда за шест години на три въглищни централи, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки. ТЕЦ „Брикел“, ТЕЦ „Бобов дол“ и ТЕЦ „Република“.
-
Сълза за енергийно бедните и тлъсти субсидии за замърсителите
Популизмът и политическото бездействие ощетиха държавата с още 1,2 млрд. лева, а пропуснатите ползи ще се увеличават. Позиция на „Грийнпийс“ - България по повод обявения отказ от второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.