Chcete udělat víc?
#Oceány Prosaďme oceánské rezervace

Podepiš výzvu OSN za vytvoření oceánských rezervací

Jdu do toho ×

Po celém světě komerční rybářský průmysl rozsáhle ničí oceány destruktivními technikami lovu, jako je například používání vlečných sítí pro lov při dně, které ničí přirozené prostředí, zabíjí necílové druhy a berou s sebou příliš mnoho ryb na to, aby se jejich populace mohly znovu obnovit. 

Lov vlečnými sítěmi má zničující účinek na fungování oceánu. A oceán potřebujeme – je to naše největší úložiště uhlíku a domov pro asi 80 % života na této planetě.

Eastern Princess II - Bottom Trawler Tour 2005. © Greenpeace / Virginia Lee Hunter
Používání vlečných sítí ničí mořské dno © Greenpeace / Virginia Lee Hunter

Musíme se zaměřit na odvětví komerčního rybolovu a přinutit vlády, aby je nenechaly  vyhýbat se zodpovědnosti za škody, které způsobí. Naše přežití a přežití všeho ostatního na této planetě závisí na zdravém oceánu. Pokud oceán zemře, my zemřeme také. 

Už roky víme, že velké rybářské společnosti mají příliš velký vliv na vlády a jejich rozhodnutí týkající se správy oceánů, a také víme, že způsob rybolovu se musí změnit. Víme, že odvětví komerčního rybolovu neúnavně lobuje u vlád a po celá desetiletí úspěšně oslabuje opatření na ochranu oceánů – od těch, která chrání mořské ptáky, až po opatření určená k ochraně korálů.

Nejničivější forma rybolovu

Sítě vlečené po mořském dně – nejhorší forma rybolovu, jaká existuje. Je třeba zakázat vlečnou síť pro lov při dně všude tam, kde rostou koráli, kteří poskytují nenahraditelné životní prostředí pro mořské živočichy.

Deep Sea Trawling in the Tasman Sea. © Greenpeace / Malcolm Pullman
Kvůli lovu vlečnými sítěmi se ničí vzácní koráli © Greenpeace / Malcolm Pullman

Člen posádky na trauleru pro lov při dně vykládá ze sítě velký kus korálu Paragorgia vytěžený z hlubin Tasmanova moře.

Když se traulery lovící při dně zaměřují na podmořské hory, kde se koráli nacházejí, zničí vše, co jim stojí v cestě. Jejich obří sítě zachycují vše, co se v dané oblasti nachází, od cílových přes necílové druhy ryb, starověké korály až po žraloky. Ještě horší je, že vlečné sítě ničí životní prostředí tím, že mořské dno zplošťují, což znamená, že nadále nemůže podporovat život a nebude toho schopné po další desítky let. 

Dopady na biologickou rozmanitost jsou zřejmé, ale právě minulý měsíc se ukázalo, že tyto vlečné sítě navíc způsobují uvolnění většího množství emisí uhlíku než globální letecká doprava.

Nyní máme jedinečnou možnost ochránit 30 % volných moří před destruktivními vlečnými sítěmi. Přidej se k naší kampani za záchranu oceánů.

Ellie Hooper má na starosti komunikaci oceánské kampaně v Greenpeace Nový Zéland. Text přeložila Michaela Rychetská.