Oteplování v Arktidě je jedním z globálních ukazatelů změny klimatu. Loni jsme se vydali do Arktidy, abychom zdokumentovali, jak arktický led dosáhl svého každoročního minima. Tato událost nastává ke konci letní sezóny tání, většinou během září, kdy je arktický ledovec vůbec nejmenší. Minulý rok bylo v Arktidě bohužel zaznamenáno druhé nejmenší množství mořského ledu v historii měření.

MY Arctic Sunrise in the Arctic. © Daniel Beltrá / Greenpeace
Loď Greenpeace na expedici v Arktidě © Daniel Beltrá / Greenpeace

S tajícím a ustupujícím ledem se v Arktidě otevírá prostor pro nové přepravní trasy a různé průmyslové aktivity. Tím se Arktida otevírá všem hrozbám, jimž naše oceány čelí každý den, především destruktivnímu rybolovu, který decimuje populace mořských živočichů po celé planetě. Nedávná studie navíc podporuje předpověď, že by Arktida mohla být v letních měsících zcela bez mořského ledu už do roku 2035.

A proto tě potřebujeme. Zdravé oceány jako lidstvo potřebujeme k životu. Jsou naprosto zásadní v našem úsilí zastavit změny klimatu a úbytek biodiverzity. Je nutné, abychom je ochránili pomocí silné globální dohody, která do roku 2030 vytvoří síť oceánských rezervací chránících alespoň 30 % volných moří. Tuto smlouvu můžeš podpořit přidáním svého jména k petici.

Vezmeme tě na velkolepou plavbu kolem světa, abychom ti ukázali divy ležící pod hladinou našich oceánů a odhalili hrozby, kterým čelí. Podíváme se, co se děje v nejodlehlejších a nejzachovalejších oblastech na Zemi. A uděláme vše pro to, abychom pro ně dosáhli ochrany, kterou tak naléhavě potřebují.

Will McCallum, vedoucí oceánské kampaně v Greenpeace UK. Přeložila Michaela Rychetská.

Zachraňme oceány!

Je čas vybudovat oceánské rezervace a dát naději našim oceánům a životu v nich.

Jdu do toho