Nikdo nečekal, že se na svazích Krušných hor nad Mariánským Údolím začne kácet starý les a že to půjde tak rychle. Vlastník místního lesa – firma Royal Pine – si totiž zažádal o povolení ke kácení a nečekal na to, až ho dostane. Prostě jednoho dne začal lesní porosty těžit.

O kácení jsme se dozvěděli pozdě. Starosta Horního Jiřetína, pod který zástavba v Mariánském Údolí spadá, na kácení bez povolení upozornil úřady, ale ty nekalou činnost nezastavily. Paradoxně o něco později Krajský úřad žádost o kácení zamítl, ale v té době už porosty, které mělo toto rozhodnutí ochránit, neexistovaly. Na kácení firmy Royal Pine jsme si proto spolu s Horním Jiřetínem stěžovali České inspekci životního prostředí. Žádný trest zatím ale nepříšel. 

Místní lesy byly podle lesních záznamů starší než 170 let, ve skutečnosti však se může věk některých z nich pohybovat i přes 200 let. V Mariánském údolí přitom podle zjištění Greenpeace probíhalo kácení dlouhodobě a z některých původních porostů téměř nic nezbývá. 

“Vlastník lesa se zde chová naprosto nehorázně. V Mariánském Údolí vytěžil celé jižní svahy, ponechal jen několik tenoučkých pásů stromů. Daná lokalita je přírodní zásobárnou vody a je teď naprosto zničená,” říká starosta Horního Jiřetína Vladimir Buřt. 

V oblasti byl přitom dokládan výskyt vzácných druhů, jako jsou lejsek černohlavý, holub doupňák, krkavec velký, datel černý, nebo kovařík Crepidophorus mutilatus, kriticky ohrožený druh, který je významným indikátorem přirozenosti lesa. Díky starým stromům se jedná také o velmi cenný biotop pro řadu dalších živočichů, především pro netopýry, jako jsou například netopýr velkouchý, netopýr Brandtův, netopýr řasnatý či netopýr ušatý.

Jednatel firmy Royal Pine se jmenuje Christian Holm je z Německa. Podle svých internetových stránek se zajímá o ekologii, studoval ji a je aktivní v projektu ochrany orla mořského. To je ale v příkrém rozporu s tím, jak bezohledně se jeho firma zachovala ke starým lesům ve svém vlastnictví. Holms nekomunikuje ani s námi, ani s médii. 

Případ ilegálního kácení v Mariánském Údolí ale nechceme nechat vyšumět. Proto jsme teď s Horním Jiřetínem podali kvůli kácení trestní oznámení a případem se bude muset zabývat policie. Za spáchání trestného činu poškození lesa hrozí až 2 roky vězení nebo zákaz činnosti. Nejen Royal Pine, ale i další vlastníci lesů si musí uvědomit, že si nemohou dělat, co chtějí, a že za své činy musejí nést zodpovědnost. 

Chceme, aby se staré lesy v Česku přestaly kácet a aby je stát začal chránit. Proto jsme spustili výzvu Nekácejte, která vyzývá ministerstvo zemědělství a Lesy ČR, aby přestali s kácením ve starých lesích, a vládu ČR, aby přijala taková opatření, která ochrání i cenné staré lesy spadající pod ostatní vlastníky. Přidej se také.