Skoro každý se těší na léto. Dlouhé dny, koupání u vody, zmrzlina na každém rohu. Krásné představy, které se ale jen velmi zřídka stanou na celé léto realitou. Místo toho se musíme poprat s horkem a přepálenými ulicemi, špatně se nám soustředí a ještě hůře usíná. Co dělat, abychom si léto pamatovali spíš jako idylu a nikoli jako pobyt v pekle?

Farmář při práci na poli během vlny veder ve Velké Británii

Projdi si seznam našich doporučení, co během horkých dnů dělat!

  1. Buď připraven – má to svůj důvod, že si skauti zvolili právě takové heslo. Je dobré být na vedro připraven. A zde je klíčové vědět, kdy vedra udeří. V našich končinách má vedro meteorologický název „tropický den“. Ten nastává, když denní teplota stoupne na 30 °C. Tropický den má i svůj protějšek, tropickou noc, která nastává, když teploty v noci neklesne pod 20 °C. Obojí znamená pro našince opravdové vedro, především ve městech. Až tedy při pročítání předpovědi počasí nebo například od paní Míkové v televizi uslyšíš, že teplota bude dosahovat takových hodnot, teď už víš, že bude opravdové teplo. A že je důležité se připravit.
  2. Pij vhodné tekutiny a pij více než obvykle. Pitný režim je klíčový pro udržení psychické a fyzické kondice a je základem prevence negativních dopadů horka. Průměrně by měl člověk během dne vypít 2–3 litry tekutin. V době horka by to mělo být ještě více. Mnoha lidem se osvědčilo vzít si s sebou na celý den láhev jasného objemu s vědomím, že ji musí třeba 2× za den celou vypít. Zároveň je velmi důležité, co piješ. Vyhýbej se alkoholu, kávě a příliš sladkým nápojům. Ideální je obyčejná vlažná voda, ovocné šťávy, ovocné nebo bylinkové čaje. A nezapomeň, pocit žízně je již varovným projevem nedostatku tekutin.
  3. Lehké jídlo ti prospěje. Zapomeň na klasickou českou kuchyni. Svíčková se sedmi opravdu není vhodné jídlo, které ti v horku udělá dobře. Spíše se zaměř na středomořskou kuchyni, saláty, lehká a vzdušná jídla. Jez častěji malé porce, kombinuj je s ovocem a vodnatou zeleninou.
  4. Obleč se rozumně a kryj si hlavu. Letní šatník vybav především vzdušnými a lehkými látkami jako len nebo jemná bavlna. Inspiraci můžeš hledat mezi obyvateli pouští, kteří spíš než krátké kalhoty nosí tuniky, košile a lehké kalhoty. Vždy a za každých okolností svou hlavu pokryjte kloboukem nebo čepicí, opět ideálně z lehkých materiálů. Dobrým nápadem je si pokrývku hlavy namočit studenou vodou.
  5. Sportuj pouze ráno nebo večer. Vyhni se velkým sportovním výkonům během dne. Když už se rozhodneš sportovat, nezapomínej na pitný režim a doplňování iontů.
  6. Nevycházej ven mezi 11:00–15:00. Pokud je to jen trochu možné, naplánuj svůj den tak, abys během největších veder nemusel vůbec vycházet ven. Zůstaň doma, v práci nebo například v knihovně.
  7. Větrej jen ráno. Otevřít okna a nadýchat se čerstvého vzduchu je věc, na kterou můžeš při horku zapomenout. Větrání vždy nech na noc či na brzké ráno. Neotvírej okna během dne, tedy zhruba od 10:00 do 18:00.
  8. Dej si na okna závěsy. Pokud je to jen trochu možné, nech během dne zatažené závěsy nebo stažené žaluzie. Závěsy vol vzdušné a světlé.
  9. Nepřecházej rychle mezi klimatizovanými a horkými prostory. Ať už se jedná o auto, kanceláře nebo například obchodní centra, snaž se vyhýbat rychlým změnám teplot. Pro organismus je obrovská zátěž přejít z 20 °C, které jsou v klimatizované kanceláři do ulice, kde právě vrcholí teplotní maxima dne a vládne tam 33 °C nebo dokonce více ve stínu. Maximální změna teplot, která je doporučována, je zhruba 5 °C. Vol proto raději pomalý přechod, dej čas svému tělu se přizpůsobit.
  10. Dej si krátkou vlažnou sprchu, zaplav si. Voda v rybnících, řekách, přehradách a přírodních koupalištích může mít až o deset či patnáct stupňů méně, než vzduch. Stejně tak se člověk může osvěžit krátkou vlažnou sprchou.

A co je nejdůležitější? Dlouhodobé řešení!

Deset výše uvedených bodů nám pomáhá pouze vedro zvládnout – adaptovat se na něj. Adaptace ale nestačí, hlavní příčinou stále extrémnějších veder je klimatická změna. Věda hovoří jasně:

Vlna veder, která by se v předindustriálním klimatu vyskytla jednou za 50 let, se nyní objeví 4,8krát za 50 let a bude o 1,2 °C teplejší. Při 2 °C globálního oteplení nastane 13,9krát a bude o 2,7 °C teplejší.“ (Viz Fakta o klimatu)

Z posledních osm let byly hned čtyři nejteplejší za celou dobu měření. Není to náhodou. Lidská činnost se podílí na zvyšování průměrné globální teploty, především spalováním fosilních paliv. Klimatické modely předpovídají další a extrémnější vlny veder.

Kolik tropických dnů bude v ČR v budoucnosti podle různý klimatických scénářů?
Průměrný počet tropických dnů v ČR v závislosti na různých emisních scénářích. Zdroj. www.klimatickazmena.cz

Nemusí to tak ale být. Máme možnosti jak zabránit nejhorším dopadům růstu globální teploty. Máme prostředky udržet maximální růst pod úrovní 1,5 °C. Musíme ale začít jednat. Nejen každý osobně, musíme k akci dotlačit i naše politické představitele. Řešení je ve své podstatě relativně jednoduché – potřebujeme začít nahrazovat uhlí, ropu a plyn energií z větru a slunce.

Přidej se k výzvě naší vládě, aby udělala maximum pro naši transformaci, abychom nezažívali taková šílená vedra!

Máš nějaké nápady, co se dá dělat během tropických dnů? Napiš nám do komentářů.