Skoro každý se těší na léto. Dlouhé dny, koupání u vody, zmrzlina na každém rohu. Krásné představy, které se ale jen velmi zřídka stanou na celé léto realitou. Místo toho se musíme poprat s horkem a přepálenými ulicemi, špatně se nám soustředí a ještě hůře usíná. Co dělat, abychom si léto pamatovali spíš jako idylu a nikoli jako pobyt v pekle?
Projdi si seznam našich doporučení, co během horkých dnů dělat!
- Buď připraven – má to svůj důvod, že si skauti zvolili právě takové heslo. Je dobré být na vedro připraven. A zde je klíčové vědět, kdy vedra udeří. V našich končinách má vedro meteorologický název „tropický den“. Ten nastává, když denní teplota stoupne na 30 °C. Tropický den má i svůj protějšek, tropickou noc, která nastává, když teploty v noci neklesne pod 20 °C. Obojí znamená pro našince opravdové vedro, především ve městech. Až tedy při pročítání předpovědi počasí nebo například od paní Míkové v televizi uslyšíš, že teplota bude dosahovat takových hodnot, teď už víš, že bude opravdové teplo. A že je důležité se připravit.
- Pij vhodné tekutiny a pij více než obvykle. Pitný režim je klíčový pro udržení psychické a fyzické kondice a je základem prevence negativních dopadů horka. Průměrně by měl člověk během dne vypít 2–3 litry tekutin. V době horka by to mělo být ještě více. Mnoha lidem se osvědčilo vzít si s sebou na celý den láhev jasného objemu s vědomím, že ji musí třeba 2× za den celou vypít. Zároveň je velmi důležité, co piješ. Vyhýbej se alkoholu, kávě a příliš sladkým nápojům. Ideální je obyčejná vlažná voda, ovocné šťávy, ovocné nebo bylinkové čaje. A nezapomeň, pocit žízně je již varovným projevem nedostatku tekutin.
- Lehké jídlo ti prospěje. Zapomeň na klasickou českou kuchyni. Svíčková se sedmi opravdu není vhodné jídlo, které ti v horku udělá dobře. Spíše se zaměř na středomořskou kuchyni, saláty, lehká a vzdušná jídla. Jez častěji malé porce, kombinuj je s ovocem a vodnatou zeleninou.
- Obleč se rozumně a kryj si hlavu. Letní šatník vybav především vzdušnými a lehkými látkami jako len nebo jemná bavlna. Inspiraci můžeš hledat mezi obyvateli pouští, kteří spíš než krátké kalhoty nosí tuniky, košile a lehké kalhoty. Vždy a za každých okolností svou hlavu pokryjte kloboukem nebo čepicí, opět ideálně z lehkých materiálů. Dobrým nápadem je si pokrývku hlavy namočit studenou vodou.
- Sportuj pouze ráno nebo večer. Vyhni se velkým sportovním výkonům během dne. Když už se rozhodneš sportovat, nezapomínej na pitný režim a doplňování iontů.
- Nevycházej ven mezi 11:00–15:00. Pokud je to jen trochu možné, naplánuj svůj den tak, abys během největších veder nemusel vůbec vycházet ven. Zůstaň doma, v práci nebo například v knihovně.
- Větrej jen ráno. Otevřít okna a nadýchat se čerstvého vzduchu je věc, na kterou můžeš při horku zapomenout. Větrání vždy nech na noc či na brzké ráno. Neotvírej okna během dne, tedy zhruba od 10:00 do 18:00.
- Dej si na okna závěsy. Pokud je to jen trochu možné, nech během dne zatažené závěsy nebo stažené žaluzie. Závěsy vol vzdušné a světlé.
- Nepřecházej rychle mezi klimatizovanými a horkými prostory. Ať už se jedná o auto, kanceláře nebo například obchodní centra, snaž se vyhýbat rychlým změnám teplot. Pro organismus je obrovská zátěž přejít z 20 °C, které jsou v klimatizované kanceláři do ulice, kde právě vrcholí teplotní maxima dne a vládne tam 33 °C nebo dokonce více ve stínu. Maximální změna teplot, která je doporučována, je zhruba 5 °C. Vol proto raději pomalý přechod, dej čas svému tělu se přizpůsobit.
- Dej si krátkou vlažnou sprchu, zaplav si. Voda v rybnících, řekách, přehradách a přírodních koupalištích může mít až o deset či patnáct stupňů méně, než vzduch. Stejně tak se člověk může osvěžit krátkou vlažnou sprchou.
A co je nejdůležitější? Dlouhodobé řešení!
Deset výše uvedených bodů nám pomáhá pouze vedro zvládnout – adaptovat se na něj. Adaptace ale nestačí, hlavní příčinou stále extrémnějších veder je klimatická změna. Věda hovoří jasně:
„Vlna veder, která by se v předindustriálním klimatu vyskytla jednou za 50 let, se nyní objeví 4,8krát za 50 let a bude o 1,2 °C teplejší. Při 2 °C globálního oteplení nastane 13,9krát a bude o 2,7 °C teplejší.“ (Viz Fakta o klimatu)
Z posledních osm let byly hned čtyři nejteplejší za celou dobu měření. Není to náhodou. Lidská činnost se podílí na zvyšování průměrné globální teploty, především spalováním fosilních paliv. Klimatické modely předpovídají další a extrémnější vlny veder.
Nemusí to tak ale být. Máme možnosti jak zabránit nejhorším dopadům růstu globální teploty. Máme prostředky udržet maximální růst pod úrovní 1,5 °C. Musíme ale začít jednat. Nejen každý osobně, musíme k akci dotlačit i naše politické představitele. Řešení je ve své podstatě relativně jednoduché – potřebujeme začít nahrazovat uhlí, ropu a plyn energií z větru a slunce.
Přidej se k výzvě naší vládě, aby udělala maximum pro naši transformaci, abychom nezažívali taková šílená vedra!
Máš nějaké nápady, co se dá dělat během tropických dnů? Napiš nám do komentářů.
Diskuse
Je krásné si zaplavat v hodně studené Vltavě, je to úplně blažený pocit a vůbec mi nevadí, že je to o víc než 10 stupňů teplotní rozdíl, naopak! Zkuste to a v Bráníku je to navíc zdarma...
Nic
Čau
Co takhle motivovat lidi, aby se učili využívat svoje pozemky, balkóny a terasy v souladu s permakulturním a ekologickým zemědělstvím a učili se hospodařit s vodou? Pozemky s anglickým trávníkem a tůjkami kolem plotu nám asi planetu moc ochladit nepomohou. Koupit si předraženou, chemickou zeleninu a ovoce, dovezené z daleka je sice pohodlné, ale vlastnoručně vypěstovaná zelenina a ovoce určitě potěší víc. Bylo by pěkné, kdyby nám šel příkladem stát, kraje a obce s využíváním veřejných pozemků, ale začít asi budeme muset stejně sami u sebe.
Čau
David
- Chcete-li měnit okna, pořiďte si špaletová. Jsou drahá, ale daleko lépe izolují než všechna trojskla. - Otevřená okna v noci - pokud to lze, udělat průvan. Ráno zavřít - většinou už v 8hod. - Vlhké bílé lněné prostěradlo jako závěs. (odpařováním vody se místnost ochlazuje, ale zvyšuje se vlhkost, takže je nutné v noci opravdu důkladně větrat) - Venkovní žaluzie - dají se provizorně nahradit prostěradlem skřípnutým do okna, ale bacha, ať vám neulítne :-) - Lavor se studenou vodou, do kterého si u pracovního stolu dáte nohy :-) - Chodit v místnosti bos - máte-li doma někde dlažbu, tím lépe
Nemáte chybu v bodě 1 ve jméně meteoroložky? Znám pí. Medveckou - herečku. Nemělo tam být "paní Míkové"?
Dobrý den, moc děkujeme, chyba napravena. MV
Doporučil bych ještě poděkovat, Zemi, slunci, vodě, větru a poprosit o déšť. Člověk trochu pozapomněl, že voda není samozřejmost a že stejně tak jako on má rád ten hezký pocit, když je v úctě, tak že i voda má ráda tento pocit. Jen si zkuste krátce představit, jak reagujete, když Vás požádá o laskavost člověk, kterého si vážíte, a jak reagujete vůči někomu lhostejnému, nebo i někomu, kdo na Vás podle Vás útočí. Mnoho se soustředíme na boj s klimatickými změnami, s vedrem, a zapomínáme svoji myšlenkou prostě a s úctou požádat o vodu.
Pokud máte tak jako my přehřátý byt...zkuste spát na balkoně, terase...ideálně v zahradě...Já to s dcerami tak dělám a je to úžasný zážitek... krok z denní rutiny... spaní pod hvězdami za cvrkotu hmyzu, šumění stromů a pozorování světlušek :)
Ji taky bych spala na balkoně nebo zahradě, kdybych něco takového měla .Mám jen byt 0+1 v 7 patře pod střechou, okna na jednu stranu,od 13 hod slunce postupuje přes okno obýváku dál přes okno ložnice, teplota od 30 st.pred oknem 44 .Okna jen na jednu stranu. Tak co s tím? 2 větráky, ochlazovac a stáhne to sotva 2-3 st.V noci se nedá spát.Spadne to max. na 28 st. Žaluzie,závěs a nic moc
Mně se proti vedru doma nejvíc osvědčilo zapnout klimatizaci.
"Nepřecházej rychle mezi klimatizovanými a horkými prostory. Maximální změna teplot, která je doporučována, je zhruba 5 °C. Vol proto raději pomalý přechod, dej čas svému tělu se přizpůsobit." To se hezky píše, ale v praxi nerealizovatelné. Jak si ten pomalý přechod autor představuje?
Jakube, celý článek je doporučení. Jsem si vědom, že při odchodu z klimatizovaného obchodu, kde vládne krásných 21°C do teplot dosahujících 31°C nebudete trávit 10 minut stáním ve dvěřích, aby si tělo "zvyklo". Ano, to opravdu nejde... Pokud to ale jen trochu možné, nevystavovat se změnám s rozdílem vyšším pěti stupňů, má smysl. Dobrým příkladem je auto nebo vlastní kancelář. V obou případech můžete zvolit takovou teplotu na konci / začátku dne, která vás na venkovní teploty připraví.
Co dělat při vedru? Zeptat se pana Tykače, zda nás přestane svým špinavým kšeftem ohřívat, anebo vše, jako správný psychopat, podřídí kořisti.
Osvědčilo se mi během tropických dnů přehodit si přes ramena a oblečení namočený sarung. Je velký, tenoučký, krásně saje vodu a skvěle přilne na tělo, aniž by tížil.
Já ještě v létě, když už musím do ulic, nosím v rozprašovači hydrolát (květinovou vodu) a tou se dle potřeby osvěžím na obličeji a dekoltu. Je to moc fajn:)