#ObnovitelnéZdroje #Ovzduší #ZměnaKlimatu

Spolu pro klima

Vyzvěte vládu, aby plnila Pařížskou dohodu. Společně můžeme věci změnit!

Jdu do toho

V pátek vyšlo do ulic na celém světě přes 4 miliony studentů, aby stávkovali za klima. Nešli do školy, protože je nad slunce jasné, že politici své úkoly neplní, proč by tedy měli plnit školáci ty své? Politici ignorují vědce, kteří mají jasné a přesvědčivé důkazy o klimatické změně a důsledcích rostoucí průměrné globální teploty. I viník je vědci jasně popsán – jsou to fosilní paliva, jejichž prostřednictvím pumpujeme uhlík do atmosféry. Studenti vyšli do ulic i v České republice a dostalo se jim skvělé odpovědi: “Jděte sázet stromy, vy chytráci!” Nevyžádané rady jsou pro všechny ty nejvíce oblíbené, jistě potěšily i studenty. Ale zchlaďme hlavy a podívejme se, zda sázení stromů může pomoci. 

Než začneme odkrývat odpověď, je nutné říci jedno velké ALE. A vlastně nejen jedno, bude jich několik. 

Ano, sázení stromů a péče o lesy je důležitým nástrojem pro boj s klimatickou změnou. Stromy jsou přirozeným, ekologickým a hlavně jednoduchým způsobem jak vázat uhlík z atmosféry. 

ALE nestačí to! Podle relativně nedávné a velmi optimistické studie o sázení stromů jako řešení klimatické krize, jsou stromy v nejlepším případě schopny vstřebat 200 Gt (gigatun) uhlíku. Množství uhlíku, které lidé vypustili je ale zhruba 3x větší. Sázet stromy jednoduše nestačí. (Více v komentáři doktora Hollana

ALE klíčové jsou preventivní kroky. Na klimatickou změnu se můžeme do určité míry adaptovat. Bude nás to stát neuvěřitelné peníze a stejně se to velmi pravděpodobně nepovede. Adaptace má prostě své limity. Druhou možností je začít dělat preventivní kroky pro řešení klimatické krize. A to znamená, přestat vypouštět do atmosféry oxid uhličitý. (Co může udělat naše vláda do konce roku pro ochranu klimatu například zde.)

ALE v České republice je to skoro k ničemu. Česká republika nemá velkou rozlohu a plocha lesa u nás dokonce roste*. Naším zásadním příspěvkem k rostoucí globální průměrné teplotě není špatné lesnictví. Je to energetika! Jsme sedmí největší vývozce energie na světě, vyvážíme zhruba 20 % naší produkce a 50 % vyrábíme z hnědého uhlí v elektrárnách, které byly vybudovány převážně ještě za komunismu. (Viz elektrárna Počerady.) Abychom přispěli k řešení klimatické krize, potřebujeme nahradit fosilní paliva. 

ALE ty hlavní světové lesy ničíme neuvěřitelnou rychlostí. Klíčové pro ukládání uhlíku jsou především lesy přirozené, takzvané plíce planety (i když tento termín je chybný, plíce planety jsou oceány) – pralesy Amazonie, Afriky a Indonésie, lesy severní polokoule v Rusku a Kanadě. A tyto lesy ubývají z různých důvodů neobyčejnou rychlostí – těžba dřeva v Rusku, pěstování soji a zemědělství v Amazonii, palmový olej v Indonésii. Potřebujeme především přestat ničit naše současné lesy. Vždyť i podle poslední speciální zprávy IPCC je naše nakládání s půdou odpovědné za zhruba 23% všech emisí CO2. (Přesněji rozebráno zde.)

ALE musíme dělat víc. Naše lesy umírají, ničí je kůrovec a především sucho. Pečovali jsme o ně jen s ohledem na zisk (čest výjimkám), nebrali jsme ohledy na přirozený růst lesa a jeho složení. Sázet stromy prostě nestačí. Krom preventivních kroků (nahrazení fosilních paliv), potřebujeme začít vracet naší krajině přirozenější podobu, nechat přírodu růst a vzkvétat. Podrobněji například ve videu:

Sázet stromy je důležité. Každý strom se počítá. Je to ale jen začátek cesty k ochraně klimatu. Je to jen první krok, kterým řešení klimatické krize nekončí, ale naopak začíná. Politici možná nějaký ten strom zasadili, ale to rozhodně nestačí. 

Ani naše vláda nedělá pro ochranu klimatu dostatek. Připojte se k naší výzvě, aby konečně začala jednat a udělala maximum proto, abychom dokázali udržet maximální nárůst globálním průměrné teploty pod 1,5°C. Prostředky i znalosti máme. Musíme začít. Co bude váš první krok? 

 

* pokud srovnáme plochu lesů nyní a před 100 lety, je lesů více. Aktuální stav ovlivněn suchem a současnou kůrovcovou kalamitou tento růst ale zastavil, pravděpodobně i zvrátil.