Destrukce oceánů pokračuje a dokonce se stupňuje. A to i v těch nejcennějších oblastech, které by do roku 2030 měly být chráněny. To jsou závěry dnes zveřejněné analýzy, kterou nechala vypracovat Greenpeace International. Česká pobočka Greenpeace proto dnes vyzvala vládu, obě komory parlamentu a prezidenta ČR, aby co nejdříve ratifikovaly globální oceánskou úmluvu, která umožňuje vytvořit mořské rezervace na 30 % volných moří. Smlouva se oficiálně otevře k podpisu již příští týden 20. září v sídle OSN v New Yorku.

Rychlá ratifikace oceánské úmluvy není jediný způsob, jak může Česko přispět k ochraně oceánů. Již v listopadu proběhne další jednání Rady Úřadu pro mořské dno, jejímž členem je i Česko. To se posledního jednání v jamajském Kingstonu neúčastnilo a nepřipojilo se zatím oficiálně ke státům, které volají po moratoriu na hlubokomořskou těžbu. Greenpeace požaduje, aby se Česko – podobně jako například Německo či Francie nebo řada velkých firem včetně české Škoda Auto – postavilo za ochranu mořského dna a podpořilo moratorium na hlubokomořskou těžbu.

Jan Freidinger, vedoucí oceánské kampaně Greenpeace ČR, říká:
V březnu se celý svět po 20 letech dohadování konečně shodl na nutnosti chránit třetinu volných moří. Aby ale tato přelomová dohoda vstoupila v platnost, je třeba, aby ji ratifikovalo alespoň 60 států, a to co nejrychleji. Jinak se z vítězství pro světové oceány může stát velká blamáž. Doufáme proto, že Česko bude mezi prvními státy, které tolik potřebnou dohodu o ochraně oceánů ratifikují. A že se postaví i nové hrozbě pro světové oceány a svým hlasem přispěje ke schválení moratoria na hlubokomořskou těžbu.“   

Jak ukazují data z dnes vydané analýzy, tlak na oceány vytrvale stoupá, a to i v těch nejcennějších oblastech. V letech 2018 až 2022 se počet hodin, ve kterých byly i ekologicky významné oblasti doporučené k ochraně vystaveny rybářskému tlaku se zvýšil o 22.5 %. [1] Podle Greenpeace to jasně ukazuje naléhavou potřebu jednat, protože s každým okamžikem prodlení se hrozby na volném moři zhoršují. Proto dnes organizace Greenpeace zahájila další fázi oceánské kampaně s cílem přimět státy, včetně České republiky, aby smlouvu podepsaly co nejdříve a bez zbytečného prodlení podaly návrhy na nové oceánské rezervace.

Dnes vydaná zpráva podrobně popisuje, jak oteplování, okyselování a znečištění oceánů stále více zatěžují podmořské ekosystémy. Zároveň zpráva zmiňuje i nové hrozby, které mohou oceány ničit, jako je především hlubokomořská těžba. Greenpeace ve své zprávě zároveň popisuje politické kroky a opatření, které jsou nezbytné pro efektivní naplnění hlavního cíle úmluvy –  vytvoření oceánských rezervací na 30 % volných moří. Doporučuje, aby se mezi první soubor oceánských rezervací zařadily tři konkrétní lokality na volném moři, a to vzhledem k jejich ekologickému významu: Císařský podmořský řetězec (Emperor Seamount Chain) v severozápadním Pacifiku, Sargasové moře (Sargasso Sea) v Atlantském oceánu, v němž se rozmnožují i čeští úhoři, a jižní část Tasmanova moře (Lord Howe Rise) mezi Austrálií a Novým Zélandem.

Vydání zprávy o oceánech doprovází i zveřejnění nového animovaného videa, v němž slavná herečka Jane Fonda spolu s Camilou Cabello a Simonem Peggem namluvila příběh o cestě tří mořských tvorů, kteří se snaží uniknout hrozbám popsaným ve zprávě Greenpeace a najít oceánskou rezervaci.