Aktywiści Greenpeace, którzy przez ostatnie 3 dni okupowali dach Ministerstwa Środowiska w Warszawie, zakończyli protest. Greenpeace, w trakcie trwających dziś kilkugodzinnych negocjacji ustalił z ministrem Kraszewskim następujące kroki dla ochrony Puszczy Białowieskiej.

1. Wstrzymanie wycinki drzew do końca okresu lęgowego ptaków w 2010 r. na terenie całej Puszczy.

2. Ministerstwo Środowiska w przeciągu miesiąca zrewiduje plan pozyskania drewna w roku bieżącym, tak aby ominąć cenne obszary przyrodnicze, według wskazań zespołu prof. Tomasza Wesołowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego

3. Ministerstwo Środowiska  w przyszłym roku będzie kontynuować zmniejszenie limitów pozyskania drewna do lokalnych potrzeb

Ciągle istnieją rozbieżności dotyczące wprowadzenia zakazu pozyskiwania drewna w okresie lęgowym ptaków w 2011 r. do czego zobowiązuje prawo europejskie.

W kwestii poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego na całość Puszczy nie zawarto porozumienia gdyż istniejące prawo w praktyce to uniemożliwia, poprzez obowiązek uzyskania zgody lokalnych władz. Dlatego, w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej organizacje ekologiczne i środowiska naukowe rozpoczynają zbiórkę 100 tys. podpisów pod projektem zmiany Ustawy o Ochronie Przyrody, tak by do poszerzenie parku narodowego nie była niezbędna zgoda samorządów, jak ma to miejsce w tej chwili. Już dziś uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa www.tydecydujesz.org, dedykowana tej inicjatywie.

www.tydecydujesz.org

“Dzięki dzisiejszemu porozumieniu, już w tym roku pozyskanie drewna w Puszczy Białowieskiej powinno odbywać się poza cennymi przyrodniczo obszarami. Jest to ważny krok naprzód w kampanii na rzecz ratowania tego unikalnego lasu. Mimo istniejących rozbieżności, nasze ustalenia dają szansę na realną ochronę Puszczy w najbliższej przyszłości. Niemniej pozostajemy czujni i będziemy uważnie przyglądać się postępom prac Ministerstwa”, mówi Robert Cyglicki.

Wesprzyj ochronę ostatnich dzikich lasów

Chroń z nami Puszczę Białowieską, lasy Karpat i inne stare i cenne przyrodniczo lasy w Polsce i na świecie!

Działaj!