Główne miasta Rosji spowite są dymem, ponieważ syberyjska tajga stale się pali. Staje się to powoli corocznym problemem. Mija kolejny rok, kiedy rosyjskie władze zawiodły w zatrzymaniu ognia, przez co ryzykują życiem i zdrowiem lokalnych wspólnot i przyczyniają się do pogłębienia kryzysu klimatycznego.

– Rozległy region Syberii stał się klimatycznym punktem zapalnym, gdzie temperatura rośnie znacznie szybciej, niż w innych miejscach na Ziemi. Tegoroczne lato przyniosło już fale ekstremalnych upałów, wycieki ropy na obszarach wiecznej zmarzliny i szalejące pożary lasów – co jeszcze wydarzy się, zanim w końcu zaczniemy działać na rzecz klimatu? Rosyjskie władze muszą działać szybko, aby powstrzymać rozprzestrzenianie pożarów. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie cięć funduszy na ochronę lasów będących naszym sojusznikiem w walce z kryzysem klimatycznym.

Według danych pochodzących z monitoringu satelitarnego, całkowity obszar pochłonięty przez pożary od początku roku 2020 sięgnął 19 milionów hektarów. To obszar większy od powierzchni Grecji. Spłonęło około 10 milionów hektarów syberyjskiej tajgi.

Większość pożarów ma miejsce na odległych obszarach dalekowschodniej Rosji oraz Wschodniej Syberii, ale skutki się rozprzestrzeniają. W zeszłym tygodniu trujący dym dotarł do syberyjskich miast: Jakucka, Jugorska, Sowitskij w Okręgu Chanty-Mansyjskim oraz wielu innych mniejszych miast i wsi, wpływając na jakość powietrza w tych miejscowościach. To dodatkowe zagrożenie zdrowotne zaraz po panującej wciąż na tych terenach pandemii Covid-19. Są dowody na to, że zanieczyszczenie środowiska, pochodzące na przykład z pożarów lasów, może wpływać na zdolność organizmu do obrony przed wirusami powodującymi problemy dróg oddechowych, tym samym pogarszając objawy u zainfekowanych osób.

Według aktywistów Greenpeace Rosja, niektóre z tych pożarów wywołały uderzenia pioruna, inne rozpoczęły się na brzegach rzek, najprawdopodobniej w wyniku zaprószenia ognia przez ludzi. Inną przyczyną pożarów syberyjskich lasów jest nałożony na firmy wycinające lasy prawny wymóg niszczenia pozostałości po wyrębie.

Więcej zdjęć: https://media.greenpeace.org/shoot/27MDHU2IIOO

Podpisz: Chrońmy klimat, chrońmy ludzi!

Podpisz petycję o jak najszybsze odejście Polski od spalania paliw kopalnych.

Działaj!