W momencie, gdy w Kancelarii Premiera odbywało się spotkanie kryzysowe dotyczące kar nałożonych na Polskę ze względu na Turów, Greenpeace wręczył Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zabawkową koparkę do wydobycia węgla brunatnego. Aktywiści trzymali też transparenty z wizerunkiem premiera Morawieckiego i hasłem “Wstyd. #KryzysKlimatyczny” Zdaniem ekologów wczorajsza decyzja TSUE to efekt nieudolnej polityki rządu i braku planu odejścia od węgla. Rozwiązaniem sporu o Turów jest wyznaczenie daty odejścia od węgla najpóźniej na rok 2030. 

– Kompromitująca strategia rządu Premiera Mateusza Morawieckiego wobec sporu z naszymi sąsiadami o Turów to wstyd na skalę międzynarodową. Trwające od kilku miesięcy negocjacje jedynie doprowadziły do pogłębienia konfliktu. Wręczamy Premierowi zabawkową koparkę i apelujemy, aby zamiast bawić się przyszłością i kieszenią podatników, potraktował kryzys klimatyczny poważnie i wyznaczył rok 2030 jako datę odejścia Polski od węgla – powiedziała Joanna Flisowska, szefowa zespołu Klimat i Energia w Greenpeace. 

Kary finansowe dla Polski w związku z działalnością Turowa zostaną najprawdopodobniej potrącone z innych funduszy unijnych, które Polska miałaby otrzymać. 

– Wczorajsza decyzja TSUE to jedynie wierzchołek góry lodowej nieudolnej polityki energetycznej rządu PiS za którą zapłacą podatnicy. Brak strategii odejścia Polski od węgla do 2030 roku już sprawił, że powiat zgorzelecki  stracił setki milionów złotych z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.  Teraz kolejne miliony jeśli nie miliardy złotych, które mogły być wydane na wsparcie społeczności lokalnej będą musiały być zapłacone na poczet kar – powiedziała Anna Meres, koordynatorka kampanii w Greenpeace

Tymczasem, według badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie spółki PGE w gminie Bogatynia wynika, że aż 96% mieszkańców jest świadoma, że kopalnia Turów zostanie zamknięta. Ponad połowa sądzi, że nastąpi to nawet w ciągu najbliższej dekady. 

– Już nawet społeczności lokalne żyjące z węgla doskonale zdają sobie sprawę z tego, że czas węgla się skończył i odejście od niego w kolejnych latach jest nieuchronne. To skandaliczne, że rząd i premier Morawiecki wolą uciekać od odpowiedzialności zmierzenia się z koniecznością sprawiedliwej transformacji i zamiast tego przepalają kolejne miliardy z naszych kieszeni na utrzymanie węglowej mrzonki. – dodaje Joanna Flisowska.

Podpisz: Chrońmy klimat, chrońmy ludzi!

Podpisz petycję o jak najszybsze odejście Polski od spalania paliw kopalnych.

Działaj!