We wtorek zakończyła się pierwsza część Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Po wystąpieniach przedstawicieli Lasów Państwowych możemy się obawiać, że leśnicy będą próbowali rozwodnić i opóźnić wyłączenie 20 proc. lasów z wycinek. To niedopuszczalne – badania opinii publicznej pokazują wyraźnie, że Polki i Polacy oczekują szybkiej ochrony najcenniejszych polskich lasów przed piłami.
Zorganizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ogólnopolska Narada o Lasach miała m.in. wypracować plan objęcia ochroną 20 proc. powierzchni lasów, co jest zobowiązaniem rządu wobec wyborców, zawartym w umowie koalicyjnej. W czasie narady Lasy Państwowe przedstawiły stanowisko, które ma na celu rozwodnić ten cel i opóźnić jego wprowadzenie nawet o 10 lat.
– Nie ma na to naszej zgody – mówi Marek Józefiak, rzecznik i ekspert ds. polityki ekologicznej w Greenpeace Polska. – W czasie narady Lasy Państwowe zaproponowały do wyłączenia z wycinek tereny, gdzie już obecnie nie prowadzą pozyskania drewna ze względu na trudny dostęp – na przykład bagna, strome górskie zbocza czy wyspy. Dodatkowo, Lasy próbują też grać na zwłokę – zaproponowały rozciągnięcie całego procesu ograniczenia wycinek aż do 2034 roku – dodaje Józefiak.
Badanie CBOS z marca 2024 roku pokazuje, że dwie trzecie Polek i Polaków chce pilnego wyłączenia deklarowanej, jednej piątej polskich lasów z gospodarki leśnej. Jak wynika z wyliczeń Greenpeace Polska, każdego dnia z polskich lasów wyjeżdża 5800 tirów pełnych ściętych drzew.
Najstarsze i najcenniejsze przyrodniczo lasy Polski znikają. Nie pozwólmy na to, podpisz apel do premiera o spełnienie obietnicy objęcia ochroną 20% lasów!
Działaj!– Wiele mówi się w ostatnim czasie o potrzebie odbudowy zaufania do Lasów Państwowych. Leśny koncern musi zdać sobie sprawę, że torpedując ochronę najcenniejszych lasów nie odbudują zaufania Polek i Polaków. Społeczeństwo chce pilnego wyłączenia 20 proc. lasów z wycinek, a nie za 5, 10 czy 15 lat. Najcenniejsze przyrodniczo i społecznie lasy powinny zostać objęte trwałą ochroną jak najszybciej — rolą resortu środowiska jest, aby ten proces był przemyślany, ale też sprawny – mówi Krzysztof Cibor, szef zespołu kampanii w Greenpeace Polska.
Fundacja Greenpeace Polska jest jednym z sygnatariuszy wspólnego stanowiska organizacji społecznych przyjętego 23 kwietnia 2024 roku po zakończeniu Ogólnopolskiej Narady o Lasach.