Instytut Ekonomii Energii i Analiz Finansowych (IEEFA) opublikował dziś raport, który dowodzi, że otwarcie odkrywki węgla brunatnego Złoczew będzie nieopłacalne. Z analizy wynika, że taka inwestycja oznacza wydatek miliardów euro, które de facto nigdy się nie zwrócą. Tymczasem posłowie PiS procedują w Sejmie tzw. specustawę górniczą, która pozwoli na eksploatację węgla w regionach takich jak Złoczew bez wysłuchania głosów lokalnych społeczności.

– Polski rząd, forsując tzw. specustawę górniczą, zaklina rzeczywistość. Procedowana nowelizacja prawa górniczego, sprzeczna z przepisami krajowymi i unijnymi, oznacza poświęcenie dziesiątków miejscowości oraz domów i gospodarstw tysięcy Polek i Polaków w imię eksploatacji surowca, który wkrótce przejdzie do historii, a którego spalanie jest obarczone coraz większymi kosztami. Już teraz firmy energetyczne muszą wypracować strategię przejścia na czyste źródła energii, a Polska – plan odejścia od węgla w ciągu kolejnej dekady. Tworzenie wadliwego prawa to działanie na szkodę obywateli, polskiej gospodarki i naszego bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Łukasz Supergan z Greenpeace.

– Analitycy z IEEFA pokazują, że przywiązanie koncernu PGE do wydobycia węgla brunatnego oraz wielomiliardowe wydatki na energetykę węglową miały negatywny wpływ na wyniki finansowe  spółki i jej wartość dla akcjonariuszy. Inne europejskie spółki energetyczne, inwestujące już teraz w technologie odnawialne, osiągają zdecydowanie lepsze wyniki. To dowód na nieopłacalność inwestycji w odkrywkę Złoczew dla samego inwestora. I to nie jest pierwszy ekonomiczny argument przemawiający za porzuceniem tego projektu. Wykonana w 2018 roku analiza dr. Benedykta Peplińskiego z Uniwersytetu przyrodniczego w Poznaniu pokazuje jasno, że odkrywka przyniesie ogromne straty dla rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w województwie łódzkim, które mogą sięgnąć 35 mld złotych – dodał Łukasz Supergan.

 

Podpisz: Chrońmy klimat, chrońmy ludzi!

Podpisz petycję o jak najszybsze odejście Polski od spalania paliw kopalnych.

Działaj!