Zatiaľ čo svet zažíva mesiac čo mesiac rekordné teploty a stále viac sa približuje ku globálnej hranici oteplenia stanovenej v Parížskej dohode, svetoví lídri sa od pondelka 11. novembra do piatka 22. novembra 2024 stretávajú v azerbajdžanskom Baku – ďalšej krajine so záujmami v oblasti fosílnych palív – na 29. ročníku rokovaní o klíme.
Čo je COP29?
Každoročná konferencia OSN o zmene klímy, označovaná ako COP (skratka pre Conference of the Parties), sa od roku 1995 koná každý rok v inom meste. Zúčastňujú sa na nej ministri a hlavy štátov z celého sveta spolu so zástupcami občianskej spoločnosti z mimovládnych organizácií, spoločností a firiem, náboženských skupín, vedcov a ďalších zainteresovaných skupín, akými sú pôvodní obyvatelia a miestne komunity. Organizácia Greenpeace tam bude tiež – budeme tam mať malú skupinu kampanierov, politických a vedeckých odborníkov, ktorí budú pozorovať rokovania a zabezpečovať, aby delegáti skutočne počúvali, čo je podstatné.
Hoci konečným cieľom je celosvetová spolupráca v boji proti zmene klímy, každá konferencia sa zameriava na iné otázky a úlohy, pričom hostiteľská krajina udáva tón a smer. COP29 bude „finančnou COP“, na ktorej je potrebné dosiahnuť dohodu o zabezpečení nového cieľa financovania opatrení v oblasti klímy, známeho ako nový kolektívny kvantifikovaný cieľ (NCQG).
Ľudové plenárne zhromaždenie, ktoré na COP28 v Dubaji žiada spravodlivé, rýchle, feministické a financované ukončenie využívania fosílnych palív a spravodlivý prechod. © Marie Jacquemin / Greenpeace
Posledná klimatická konferencia COP28 sa konala minulý rok v Dubaji a drží si titul konferencie s najväčšou účasťou. Zišlo sa na nej takmer 100 000 delegátov a viac ako 150 hláv štátov. Po búrlivých rokovaniach, ktoré trvali dva týždne, sa v záverečnej dohode napriek tomu, že v nej chýbali slová „postupné ukončenie“, uznala rastúca požiadavka na prechod od fosílnych palív.
No do ukončenia éry uhlia, ropy a plynu zostáva stále veľa práce.
Prečo je COP29 dôležitý?
Za posledný rok planéta zažívala zhoršujúce sa dôsledky klimatickej zmeny, od hurikánov po vlny horúčav, suchá a záplavy. Extrémne poveternostné podmienky ničia celé komunity, domovy a živobytie ľudí; skutočné klimatické riešenia nikdy neboli potrebnejšie ako dnes.
Protest za ukončenie využívania fosílnych palív na COP28 © Marie Jacquemin / Greenpeace
K naliehavosti tohto problému prispieva aj fakt, že podľa vôbec prvej globálnej bilancie – správy o pokroku v oblasti klímy, ktorá bola predložená na konferencii COP28 – je nutné znížiť celosvetové emisie skleníkových plynov do roku 2030 približne o 43 % a do roku 2035 o 60 %, ak sa chceme dostať na cestu k bezpečnejšej klíme.
Nedávna správa UNEP o emisnej medzere a údaje od Medzinárodnej energetickej agentúry tiež ukázali, že v snahe dosiahnuť cieľ Parížskej dohody obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 °C sme výrazne zaostali. Je viac než jasné, že na konferencii COP29 potrebujeme skutočné a rozhodné kroky.
Greenpeace bude na COP29 žiadať:
- Nový cieľ v oblasti klimatických financií, NCQG (Nový kolektívny kvantifikovaný cieľ), ktorý výrazne zvyšuje verejné financie pre krajiny globálneho Juhu a ktorý zakotvuje princíp “Znečisťovatelia platia“.
- Realizáciu dohody z COP28 o postupnom vyradení fosílnych palív. Tá by mala načrtnúť, aké kroky a politiky na postupné vyradenie fosílnych palív v súlade s cieľom udržať oteplenie pod 1,5 °C budú obsahovať klimatické plány krajín na roky 2030 a 2035 (NDC).
- Aby sa zabezpečilo, že politiky týkajúce sa kompenzácií a uhlíkových trhov budú chrániť a obnovovať ekosystémy bohaté na uhlík.
Delegácia mládeže na COP28 © Marie Jacquemin / Greenpeace
V nasledujúcich rokoch bude na financovanie klimatických opatrení potrebné množstvo biliónov dolárov. Na konferencii COP29 sa prijmú kľúčové rozhodnutia, ktorých cieľom bude čeliť rýchlo rastúcim nákladom spojeným s neadekvátnymi a pomalými krokmi v boji proti klimatickej zmene.
A kto by to mal zaplatiť? Tí, ktorí nesú najväčšiu zodpovednosť za spôsobenie klimatickej krízy – počínajúc fosílnym priemyslom. Je načase, aby zaplatili za škody, ktoré spôsobujú.
Klimatická kríza sa zintenzívňuje a je pred nami ešte veľa práce. No hlas ľudí, ktorý každý rok silnie a stáva sa kľúčovým, bude na COP29 ešte hlasnejší, silnejší a odhodlanejší.
Protest počas trinásteho dňa samitu COP 28 v Dubaji © Marie Jacquemin / Greenpeace
O autorke
Gaby Flores
Gaby Floresová je Content editorka organizácie Greenpeace International so sídlom v Brooklyne v New Yorku.