Arctic Sunrise

Greenpeacen jäänmurtajalla on värikäs historia. Ennen kuin otimme aluksen käyttöön, sitä käytettiin hylkeenpyyntiin. Aktivistimme olivat kerran asettuneet vastutusten laivaa, kun se oli toimittamassa Ranskan hallinnon toimesta tarvikkeita Antarktikselle, jota sinne rakennettaisiin kiitorata halki pingviinien asuinalueen. Syksyllä 2013 alus seilaa Arktiksella. 

Webbikamera

 

Historia

Arctic Sunrisen ensimmäinen matka vei pohjanmerelle ja koilliselle Atlantille, jossa Greenpeace dokumentoi öljynporausten aiheuttamaa merten saastumista 2002. Siitä lähtien aluksemme on matkannut pohjoisnavalle, etelänavan Rossinmerelle, sekä Kongoon ja Amazonille. 

Koska alus on suunniteltu jäänmurtajaksi, sen pyöreä, kölitön runko sallii sen navigoida jäiden läpi, mutta tekee kyydistä varsin keikkuvaa myllertävällä merellä. Vuonna 1997 Arctic Sunrisesta tuli ensimmäin alus joka purjehti ympäri James Rossin saaren Etelänapamantereella, aiemmin mahdottomana pidetyn matkan kunnes 200 metriä paksu jää joka yhdisti saaren ja mantereen romahti. Tämä on vain yksi niistä ilmastonmuutoksen aiheuttamista merkeistä, jotka Arctic Sunrise on auttanut dokumentoimaan.

Arctic Sunrise on palannut toistuvasti Arktikselle, esimerkiksi tutkimaan ilmastonmuutosta Alaskaan ja vastustamaan öljy-yhtiö BP:n hanketta avata uusi riskaapeli Northstar-öljykenttä hauraalle alueelle. Vuonna 2009 laiva vietti kuukausia Grönlannin rannikolla ja arktisella jäällä dokumentoiden ilmastonmuutoksen vaikutuksia alueella. 

Eteläisillä merillä Arctic Sunrise sisaraluksensa Esperanzan kanssa torppasi japanilaisten yritykset jatkaa niinkutsuttua "tieteellistä valaanpyyntiään", ja jahtasi laittomasti kalastavia merirosvoaluksia Mauritiuksen laittomassa satamassa. 

Vaikka alus navigoi suoraan ohjuksen tielle vuonna 2000, se ei estänyt amerikkalaisia jatkamasta "Star Wars" -ohjustuspuolustusjärjestelmänsä testausta, joka uhkasi aloittaa uuden ydinasevarustelun. Onneksi Arctic Sunrise selvisi tilanteesta jatkamaan matkaansa. 1998 alus aloitti latinalaisen amerikan kiertueen kertoen ympäristömyrkyistä. 

Mitat

Port of registry: Amsterdam, Netherlands
Former name: Polarbjorn
Date of charter: 1995
Number of berths: 28
Inflatable boats: 2 Ribs and 2 inflatabes
Helicopter capable: Yes
Type of ship: Sea-going motor yacht
Call sign: PCTK
Built: 1975 by AS Vaagen Verft
Gross tonnage: 949 tonnes
Length O.A: 49.62 m
Breadth: 11.50 m
Maximum Draught: 5.30 m
Maximum Speed: 13 Knots
Main engine: MAK 9M452AK 2495 IHP 1619kW
Aux engines: 2 x Deutz BF6M716 208hp (175 kva)
Bow & stern thrusters: 400 hp each

Uusimmat päivitykset

 

Kahdeksan Greenpeace Internationalin arktista öljynporausta vastustanutta aktivistia...

Lehdistötiedote | syyskuu 29, 2013 at 21:09

Kahdeksan Greenpeace Internationalin aktivistia määrättiin kahden kuukauden tutkintavankeuteen epäiltynä merirosvoudesta, näiden joukossa suomalainen Sini Saarela. Torstaina tutkintavankeuteen määrättiin 20 aktivistia sekä valokuvaaja ja...

Greenpeace Internationalin suomalaisaktivisti määrätty Venäjällä tutkintavankeuteen...

Lehdistötiedote | syyskuu 29, 2013 at 16:14

Greenpeace Internationalin aktivisti Sini Saarela määrättiin Murmanskissa Venäjällä tänään sunnuntaina tutkintavankeuteen 24. marraskuuta saakka epäiltynä merirosvoudesta. Aiemmin torstaina Leninskin piirioikeus määräsi 20 aktivistia,...

Greenpeace Internationalin suomalaisaktivisti pidätetty kolmeksi vuorokaudeksi Venäjällä

Lehdistötiedote | syyskuu 26, 2013 at 21:08

Greenpeace Internationalin suomalaisaktivisti Sini Saarela on määrätty Murmanskissa Venäjällä pidätettäväksi kolmeksi vuorokaudeksi odottamaan uutta käsittelyä. Aktivistit olivat rauhanomaisesti osoittamassa mieltään Gazpromin arktista...

PÄIVITYS Greenpeace Internationalilta Arctic Sunrisen aktivistien tilanteesta

Lehdistötiedote | syyskuu 26, 2013 at 15:12

Greenpeace Internationalin aluksella Arctic Sunrisella ollutta freelance-valokuvaaja Denis Sinjakovia, Venäjän kansalaista, epäillään merirosvouksesta Venäjän rikoslain mukaan, ja hänet on määrätty tutkinnan ajaksi kahdeksi kuukaudeksi...

Alankomaat uhkaa Venäjää diplomaattisilla seurauksilla Arctic Sunrisen vapauttamiseksi

Lehdistötiedote | syyskuu 26, 2013 at 10:33

Alankomaiden ulkoministeriö uhkaa nyt Venäjää diplomaattisilla seurauksilla, jos Venäjä ei välittömästi vapauta Greenpeace Internationalin Arctic Sunrise -alusta, joka purjehtii Alankomaiden lipun alla, sekä sen 30 hengen miehistöä.

11 - 15 53 tulokset.