Arctic Sunrise

Greenpeacen jäänmurtajalla on värikäs historia. Ennen kuin otimme aluksen käyttöön, sitä käytettiin hylkeenpyyntiin. Aktivistimme olivat kerran asettuneet vastutusten laivaa, kun se oli toimittamassa Ranskan hallinnon toimesta tarvikkeita Antarktikselle, jota sinne rakennettaisiin kiitorata halki pingviinien asuinalueen. Syksyllä 2013 alus seilaa Arktiksella. 

Webbikamera

 

Historia

Arctic Sunrisen ensimmäinen matka vei pohjanmerelle ja koilliselle Atlantille, jossa Greenpeace dokumentoi öljynporausten aiheuttamaa merten saastumista 2002. Siitä lähtien aluksemme on matkannut pohjoisnavalle, etelänavan Rossinmerelle, sekä Kongoon ja Amazonille. 

Koska alus on suunniteltu jäänmurtajaksi, sen pyöreä, kölitön runko sallii sen navigoida jäiden läpi, mutta tekee kyydistä varsin keikkuvaa myllertävällä merellä. Vuonna 1997 Arctic Sunrisesta tuli ensimmäin alus joka purjehti ympäri James Rossin saaren Etelänapamantereella, aiemmin mahdottomana pidetyn matkan kunnes 200 metriä paksu jää joka yhdisti saaren ja mantereen romahti. Tämä on vain yksi niistä ilmastonmuutoksen aiheuttamista merkeistä, jotka Arctic Sunrise on auttanut dokumentoimaan.

Arctic Sunrise on palannut toistuvasti Arktikselle, esimerkiksi tutkimaan ilmastonmuutosta Alaskaan ja vastustamaan öljy-yhtiö BP:n hanketta avata uusi riskaapeli Northstar-öljykenttä hauraalle alueelle. Vuonna 2009 laiva vietti kuukausia Grönlannin rannikolla ja arktisella jäällä dokumentoiden ilmastonmuutoksen vaikutuksia alueella. 

Eteläisillä merillä Arctic Sunrise sisaraluksensa Esperanzan kanssa torppasi japanilaisten yritykset jatkaa niinkutsuttua "tieteellistä valaanpyyntiään", ja jahtasi laittomasti kalastavia merirosvoaluksia Mauritiuksen laittomassa satamassa. 

Vaikka alus navigoi suoraan ohjuksen tielle vuonna 2000, se ei estänyt amerikkalaisia jatkamasta "Star Wars" -ohjustuspuolustusjärjestelmänsä testausta, joka uhkasi aloittaa uuden ydinasevarustelun. Onneksi Arctic Sunrise selvisi tilanteesta jatkamaan matkaansa. 1998 alus aloitti latinalaisen amerikan kiertueen kertoen ympäristömyrkyistä. 

Mitat

Port of registry: Amsterdam, Netherlands
Former name: Polarbjorn
Date of charter: 1995
Number of berths: 28
Inflatable boats: 2 Ribs and 2 inflatabes
Helicopter capable: Yes
Type of ship: Sea-going motor yacht
Call sign: PCTK
Built: 1975 by AS Vaagen Verft
Gross tonnage: 949 tonnes
Length O.A: 49.62 m
Breadth: 11.50 m
Maximum Draught: 5.30 m
Maximum Speed: 13 Knots
Main engine: MAK 9M452AK 2495 IHP 1619kW
Aux engines: 2 x Deutz BF6M716 208hp (175 kva)
Bow & stern thrusters: 400 hp each

Uusimmat päivitykset

 

Perämiehen päiväkirja: Kalastusonnettomuus Länsi-Afrikassa

Blogimerkintä Martti Leinonen | huhtikuu 11, 2012

”Hei Martti, pitkä tarina lyhyesti, voisitko tänään tai huomisaamuna hypätä koneeseen ja lentää Senegaliin Arctic Sunriselle ?" Näin keskeytyi perjantai-iltani viikko sitten noin viiden aikaan illalla. Soittaja oli ...

Kamppailu pohjatroolausta vastaan

Blogimerkintä Hélène Bourges | marraskuu 17, 2011

Olen parhaillani Pohjois-Atlantilla Greenpeacen Arctic Sunrise -aluksella , jolta kampanjoimme EU:n yhteisen kalastuspolitiikan (Common Fisheries Policy) parantamiseksi. Tätä yhteistä kalastuspolitiikkaa arvioidaan ja uudistetaan...

Tarinoita Rainbow Warriorilta: Rocktähti vankilaan

Blogimerkintä Brian Fitzgerald | marraskuu 14, 2011

Hän liittyi Greenpeacen laivalle, Esperanza lle tekeytymällä apukokiksi. Kukaan ei tiennyt, eikä kenenkään pitänyt tietää hänen oikeaa henkilöllisyyttään. Vakooja? Provokaattori? Ei. Tässä tapauksessa kyseessä oli rocktähti. Paul...

Aluksia, satelliitteja ja surua

Blogimerkintä Frida Bengtsson | syyskuu 24, 2011

Noin neljä vuosikymmentä sitten, suunnilleen Greenpeacen perustamisen aikoihin, tutkijat ryhtyivät valvomaan arktisten alueiden jäitä satelliittien avulla. Tuolloin ydinvoimaa pidettiin ihmiskunnan suurimpana uhkana. Nykyään tiedämme,...

Muovinen pohjoinen

Blogimerkintä Claire Miller | syyskuu 12, 2011

Clare Miller Greenpeacen tutkimuslaboratoriosta Exeterin yliopistosta, Isosta-Britanniasta on parhaillaan Arctic Sunrisella keräämässä näytteitä merijätteestä Svalbardin arktisilta vesiltä. Monille arktinen alue on yksi...

21 - 25 53 tulokset.