Arctic Sunrise

Greenpeacen jäänmurtajalla on värikäs historia. Ennen kuin otimme aluksen käyttöön, sitä käytettiin hylkeenpyyntiin. Aktivistimme olivat kerran asettuneet vastutusten laivaa, kun se oli toimittamassa Ranskan hallinnon toimesta tarvikkeita Antarktikselle, jota sinne rakennettaisiin kiitorata halki pingviinien asuinalueen. Syksyllä 2013 alus seilaa Arktiksella. 

Webbikamera

 

Historia

Arctic Sunrisen ensimmäinen matka vei pohjanmerelle ja koilliselle Atlantille, jossa Greenpeace dokumentoi öljynporausten aiheuttamaa merten saastumista 2002. Siitä lähtien aluksemme on matkannut pohjoisnavalle, etelänavan Rossinmerelle, sekä Kongoon ja Amazonille. 

Koska alus on suunniteltu jäänmurtajaksi, sen pyöreä, kölitön runko sallii sen navigoida jäiden läpi, mutta tekee kyydistä varsin keikkuvaa myllertävällä merellä. Vuonna 1997 Arctic Sunrisesta tuli ensimmäin alus joka purjehti ympäri James Rossin saaren Etelänapamantereella, aiemmin mahdottomana pidetyn matkan kunnes 200 metriä paksu jää joka yhdisti saaren ja mantereen romahti. Tämä on vain yksi niistä ilmastonmuutoksen aiheuttamista merkeistä, jotka Arctic Sunrise on auttanut dokumentoimaan.

Arctic Sunrise on palannut toistuvasti Arktikselle, esimerkiksi tutkimaan ilmastonmuutosta Alaskaan ja vastustamaan öljy-yhtiö BP:n hanketta avata uusi riskaapeli Northstar-öljykenttä hauraalle alueelle. Vuonna 2009 laiva vietti kuukausia Grönlannin rannikolla ja arktisella jäällä dokumentoiden ilmastonmuutoksen vaikutuksia alueella. 

Eteläisillä merillä Arctic Sunrise sisaraluksensa Esperanzan kanssa torppasi japanilaisten yritykset jatkaa niinkutsuttua "tieteellistä valaanpyyntiään", ja jahtasi laittomasti kalastavia merirosvoaluksia Mauritiuksen laittomassa satamassa. 

Vaikka alus navigoi suoraan ohjuksen tielle vuonna 2000, se ei estänyt amerikkalaisia jatkamasta "Star Wars" -ohjustuspuolustusjärjestelmänsä testausta, joka uhkasi aloittaa uuden ydinasevarustelun. Onneksi Arctic Sunrise selvisi tilanteesta jatkamaan matkaansa. 1998 alus aloitti latinalaisen amerikan kiertueen kertoen ympäristömyrkyistä. 

Mitat

Port of registry: Amsterdam, Netherlands
Former name: Polarbjorn
Date of charter: 1995
Number of berths: 28
Inflatable boats: 2 Ribs and 2 inflatabes
Helicopter capable: Yes
Type of ship: Sea-going motor yacht
Call sign: PCTK
Built: 1975 by AS Vaagen Verft
Gross tonnage: 949 tonnes
Length O.A: 49.62 m
Breadth: 11.50 m
Maximum Draught: 5.30 m
Maximum Speed: 13 Knots
Main engine: MAK 9M452AK 2495 IHP 1619kW
Aux engines: 2 x Deutz BF6M716 208hp (175 kva)
Bow & stern thrusters: 400 hp each

Uusimmat päivitykset

 

Tunnelmia Grönlannista ja kaltereiden takaa

Blogimerkintä Martti Leinonen | kesäkuu 17, 2011

Kaksi viikkoa sitten olin vielä Arctic Sunrisen kyydissä Baffin Baylla. Podi oli 96 tunnin jälkeen poistettu Leiv Eirikssonilta Tanskan erikoisjoukkojen toimesta ja sankarimme Luke sekä Hannah istuivat vankilassa odottamassa...

Merimies Martti Leinonen Arctic Sunrisella

Kuva | kesäkuu 16, 2011 at 17:11

Aktivistit olivat kiivenneet öljynporauslautalle etsimään öljyvahinkojen torjuntasuunnitelmaa, jota öljy-yhtiö Cairn Energy ei suostu julkaisemaan. Arktisella alueella öljyvahinkojen korjaaminen olisi hyvin vaikeaa, jopa mahdotonta.

Arktista toimintaa!

Blogimerkintä kluotone | kesäkuu 6, 2011

Greenpeacen toiminta öljyporausten estämiseksi arktisilla alueilla viime viikkoina on ollut täynnä tapahtumia. Useita viikkoja kestänyt öljyporauslautan metsästys päättyi vihdoin, kun Greenpeacen laiva Arctic Sunrise onnistui...

Aktivistit pidätettiin ja podi takavarikoitiin, mutta tämä ei ole ohi

Blogimerkintä Ben Stewart | kesäkuu 2, 2011

Tanskan laivaston kiipeilijät murtautuivat aamulla selviytymispodiimme, joka roikkui Cairn Energyn öljylautassa täällä Grönlannin arktisella merellä. Kaksi podiin majoittunutta aktivistiamme pidätettiin. Hannah ja Luke olivat...

Jäävuoria, öljyä, dollareita ja leluja

Blogimerkintä Martti Leinonen | kesäkuu 2, 2011

Olemme parkkeeraneet Arctic Sunrisen yöksi keskelle jääkenttää. Ensimmäistä kertaa neljään viikkoon pääkone on sammutettu ja laivassa on hiljaista. Omituista. Katselin pari tuntia sitten kenties kauneinta auringonlaskua minkä olen...

26 - 30 53 tulokset.