Arctic Sunrise

Greenpeacen jäänmurtajalla on värikäs historia. Ennen kuin otimme aluksen käyttöön, sitä käytettiin hylkeenpyyntiin. Aktivistimme olivat kerran asettuneet vastutusten laivaa, kun se oli toimittamassa Ranskan hallinnon toimesta tarvikkeita Antarktikselle, jota sinne rakennettaisiin kiitorata halki pingviinien asuinalueen. Syksyllä 2013 alus seilaa Arktiksella. 

Webbikamera

 

Historia

Arctic Sunrisen ensimmäinen matka vei pohjanmerelle ja koilliselle Atlantille, jossa Greenpeace dokumentoi öljynporausten aiheuttamaa merten saastumista 2002. Siitä lähtien aluksemme on matkannut pohjoisnavalle, etelänavan Rossinmerelle, sekä Kongoon ja Amazonille. 

Koska alus on suunniteltu jäänmurtajaksi, sen pyöreä, kölitön runko sallii sen navigoida jäiden läpi, mutta tekee kyydistä varsin keikkuvaa myllertävällä merellä. Vuonna 1997 Arctic Sunrisesta tuli ensimmäin alus joka purjehti ympäri James Rossin saaren Etelänapamantereella, aiemmin mahdottomana pidetyn matkan kunnes 200 metriä paksu jää joka yhdisti saaren ja mantereen romahti. Tämä on vain yksi niistä ilmastonmuutoksen aiheuttamista merkeistä, jotka Arctic Sunrise on auttanut dokumentoimaan.

Arctic Sunrise on palannut toistuvasti Arktikselle, esimerkiksi tutkimaan ilmastonmuutosta Alaskaan ja vastustamaan öljy-yhtiö BP:n hanketta avata uusi riskaapeli Northstar-öljykenttä hauraalle alueelle. Vuonna 2009 laiva vietti kuukausia Grönlannin rannikolla ja arktisella jäällä dokumentoiden ilmastonmuutoksen vaikutuksia alueella. 

Eteläisillä merillä Arctic Sunrise sisaraluksensa Esperanzan kanssa torppasi japanilaisten yritykset jatkaa niinkutsuttua "tieteellistä valaanpyyntiään", ja jahtasi laittomasti kalastavia merirosvoaluksia Mauritiuksen laittomassa satamassa. 

Vaikka alus navigoi suoraan ohjuksen tielle vuonna 2000, se ei estänyt amerikkalaisia jatkamasta "Star Wars" -ohjustuspuolustusjärjestelmänsä testausta, joka uhkasi aloittaa uuden ydinasevarustelun. Onneksi Arctic Sunrise selvisi tilanteesta jatkamaan matkaansa. 1998 alus aloitti latinalaisen amerikan kiertueen kertoen ympäristömyrkyistä. 

Mitat

Port of registry: Amsterdam, Netherlands
Former name: Polarbjorn
Date of charter: 1995
Number of berths: 28
Inflatable boats: 2 Ribs and 2 inflatabes
Helicopter capable: Yes
Type of ship: Sea-going motor yacht
Call sign: PCTK
Built: 1975 by AS Vaagen Verft
Gross tonnage: 949 tonnes
Length O.A: 49.62 m
Breadth: 11.50 m
Maximum Draught: 5.30 m
Maximum Speed: 13 Knots
Main engine: MAK 9M452AK 2495 IHP 1619kW
Aux engines: 2 x Deutz BF6M716 208hp (175 kva)
Bow & stern thrusters: 400 hp each

Uusimmat päivitykset

 

Brittiasiakirjat osoittavat arktisen öljyvuodon puhdistamisen olevan mahdotonta

Lehdistötiedote | toukokuu 24, 2011 at 10:25

Greenpeacen kampanjointi arktisen alueen säästämiseksi öljynporaukselta jatkuu, kun Greenpeacen alukset Arctic Sunrise ja Esperanza pyrkivät jarruttamaan öljynporauslautta Leiv Eirikssonin matkaa öljynporausalueelle. Arctic Sunrisella palvelee...

Arktisen poraamisen tyhmyys

Blogimerkintä Martti Leinonen | toukokuu 24, 2011

Onko ihmisen ahneudella mitään rajaa. Kysymysmerkkiä ei tarvita, koska kyseessä on ennemminkin surullinen toteamus kuin kysymys. Juuri tällä hetkellä poliitikot ja liikemiehet ympäri maailmaa hierovat rasvaisia käsiään yhteen ja...

Greenpeacen laivat uhmaavat öljyteollisuutta

Erikoisartikkeli | elokuu 13, 2010 at 1:00

Greenpeacen laivat purjehtivat kohtaamaan holtitonta öljyteollisuutta ja dokumentoimaan syvänmeren porausten vaikutuksia.

Greenpeace lähtee tutkimaan öljytuhon vaikutuksia

Blogimerkintä veera | heinäkuu 20, 2010

[gallery link="file" orderby="title"] Arctic Sunrise seilaa Meksikonlahdelle Greenpeacen laiva lähtee kolmikuukautiselle matkalle Meksinkonlahdelle arvioimaan öljytuhoja. ”Meidän täytyy saada selville tuhon todellinen laajuus ja syyt...

Greenpeacen laiva lähtee Meksinkonlahdelle arvioimaan öljytuhoja

Lehdistötiedote | heinäkuu 20, 2010 at 1:00

”Meidän täytyy saada selville tuhon todellinen laajuus ja syyt katastrofin tapahtumiseen, jotta voimme varmistaa ettei näin tapahdu toiste”, sanoo Greenpeace USAn toiminnanjohtaja Philip Radford.

31 - 35 51 tulokset.