Arctic Sunrise

Greenpeacen jäänmurtajalla on värikäs historia. Ennen kuin otimme aluksen käyttöön, sitä käytettiin hylkeenpyyntiin. Aktivistimme olivat kerran asettuneet vastutusten laivaa, kun se oli toimittamassa Ranskan hallinnon toimesta tarvikkeita Antarktikselle, jota sinne rakennettaisiin kiitorata halki pingviinien asuinalueen. Syksyllä 2013 alus seilaa Arktiksella. 

Webbikamera

 

Historia

Arctic Sunrisen ensimmäinen matka vei pohjanmerelle ja koilliselle Atlantille, jossa Greenpeace dokumentoi öljynporausten aiheuttamaa merten saastumista 2002. Siitä lähtien aluksemme on matkannut pohjoisnavalle, etelänavan Rossinmerelle, sekä Kongoon ja Amazonille. 

Koska alus on suunniteltu jäänmurtajaksi, sen pyöreä, kölitön runko sallii sen navigoida jäiden läpi, mutta tekee kyydistä varsin keikkuvaa myllertävällä merellä. Vuonna 1997 Arctic Sunrisesta tuli ensimmäin alus joka purjehti ympäri James Rossin saaren Etelänapamantereella, aiemmin mahdottomana pidetyn matkan kunnes 200 metriä paksu jää joka yhdisti saaren ja mantereen romahti. Tämä on vain yksi niistä ilmastonmuutoksen aiheuttamista merkeistä, jotka Arctic Sunrise on auttanut dokumentoimaan.

Arctic Sunrise on palannut toistuvasti Arktikselle, esimerkiksi tutkimaan ilmastonmuutosta Alaskaan ja vastustamaan öljy-yhtiö BP:n hanketta avata uusi riskaapeli Northstar-öljykenttä hauraalle alueelle. Vuonna 2009 laiva vietti kuukausia Grönlannin rannikolla ja arktisella jäällä dokumentoiden ilmastonmuutoksen vaikutuksia alueella. 

Eteläisillä merillä Arctic Sunrise sisaraluksensa Esperanzan kanssa torppasi japanilaisten yritykset jatkaa niinkutsuttua "tieteellistä valaanpyyntiään", ja jahtasi laittomasti kalastavia merirosvoaluksia Mauritiuksen laittomassa satamassa. 

Vaikka alus navigoi suoraan ohjuksen tielle vuonna 2000, se ei estänyt amerikkalaisia jatkamasta "Star Wars" -ohjustuspuolustusjärjestelmänsä testausta, joka uhkasi aloittaa uuden ydinasevarustelun. Onneksi Arctic Sunrise selvisi tilanteesta jatkamaan matkaansa. 1998 alus aloitti latinalaisen amerikan kiertueen kertoen ympäristömyrkyistä. 

Mitat

Port of registry: Amsterdam, Netherlands
Former name: Polarbjorn
Date of charter: 1995
Number of berths: 28
Inflatable boats: 2 Ribs and 2 inflatabes
Helicopter capable: Yes
Type of ship: Sea-going motor yacht
Call sign: PCTK
Built: 1975 by AS Vaagen Verft
Gross tonnage: 949 tonnes
Length O.A: 49.62 m
Breadth: 11.50 m
Maximum Draught: 5.30 m
Maximum Speed: 13 Knots
Main engine: MAK 9M452AK 2495 IHP 1619kW
Aux engines: 2 x Deutz BF6M716 208hp (175 kva)
Bow & stern thrusters: 400 hp each

Uusimmat päivitykset

 

Näkymä Petermannin jäätikölle

Kuva | kesäkuu 28, 2009 at 2:00

Näkymä Petermannin jäätikölle, joka on yksi Grönlannin suurimmista. Greenpeacen alus Arctic Sunrise on kolmen kuukauden tutkimusmatkalla Grönlannissa havainnoimassa ilmastonmuutoksen vaikutuksia jäätiköihin.

Greenpeace pysäytti Ranskassa laittoman puun maahantuonnin Brasilian sademetsistä

Lehdistötiedote | maaliskuu 17, 2008 at 1:00

Greenpeacen Arctic Sunrise-alus ja aktivistit eri Euroopan maista saartoivat tänään aluksen, joka oli tuomassa brasilialaisista sademetsistä peräisin olevaa puutavaraa Caenin satamaan Ranskassa. Puutavara on peräisin yhtiöiltä, jotka ovat mukana...

Jaeger Arrow

Kuva | syyskuu 14, 2007 at 2:00

Jaeger Arrow -nimisen rahtilaivan kulku estettiin 14.9. Saguenay-joella Kanadassa. Laivalla oli lastina boreaalisista metsistä peräisin olevaa sellua, joka oli matkalla Stora Enson tehtaille Eurooppaan. Greenpeacen aktivistit estivät laivan...

Greenpeace pysäytti Stora Enson sellulastin Kanadassa

Lehdistötiedote | syyskuu 14, 2007 at 1:00

Greenpeace aloitti tänään kello 15 Suomen aikaa protestin Kanadan vanhojen metsien tuhoamista vastaan Quebecissa Kanadassa. SFK-yhtiön massiivisista avohakkuista peräisin olevalla sellulla lastattu 170-metrinen Jaeger Arrow –rahtilaiva on...

Arctic Sunrise ankkurissa Olkiluodon ydinvoimalan

Kuva | huhtikuu 3, 2007 at 2:00

Arctic Sunrise ankkurissa Olkiluodon ydinvoimalan edustalla 3.4.2007. Laivalla pidettiin tiedotustilaisuus, jossa toimittajille esiteltiin rakenteilla olevan ydinreaktorin turvallisuusongelmia.

41 - 45 51 tulokset.