Arctic Sunrise

Greenpeacen jäänmurtajalla on värikäs historia. Ennen kuin otimme aluksen käyttöön, sitä käytettiin hylkeenpyyntiin. Aktivistimme olivat kerran asettuneet vastutusten laivaa, kun se oli toimittamassa Ranskan hallinnon toimesta tarvikkeita Antarktikselle, jota sinne rakennettaisiin kiitorata halki pingviinien asuinalueen. Syksyllä 2013 alus seilaa Arktiksella. 

Webbikamera

 

Historia

Arctic Sunrisen ensimmäinen matka vei pohjanmerelle ja koilliselle Atlantille, jossa Greenpeace dokumentoi öljynporausten aiheuttamaa merten saastumista 2002. Siitä lähtien aluksemme on matkannut pohjoisnavalle, etelänavan Rossinmerelle, sekä Kongoon ja Amazonille. 

Koska alus on suunniteltu jäänmurtajaksi, sen pyöreä, kölitön runko sallii sen navigoida jäiden läpi, mutta tekee kyydistä varsin keikkuvaa myllertävällä merellä. Vuonna 1997 Arctic Sunrisesta tuli ensimmäin alus joka purjehti ympäri James Rossin saaren Etelänapamantereella, aiemmin mahdottomana pidetyn matkan kunnes 200 metriä paksu jää joka yhdisti saaren ja mantereen romahti. Tämä on vain yksi niistä ilmastonmuutoksen aiheuttamista merkeistä, jotka Arctic Sunrise on auttanut dokumentoimaan.

Arctic Sunrise on palannut toistuvasti Arktikselle, esimerkiksi tutkimaan ilmastonmuutosta Alaskaan ja vastustamaan öljy-yhtiö BP:n hanketta avata uusi riskaapeli Northstar-öljykenttä hauraalle alueelle. Vuonna 2009 laiva vietti kuukausia Grönlannin rannikolla ja arktisella jäällä dokumentoiden ilmastonmuutoksen vaikutuksia alueella. 

Eteläisillä merillä Arctic Sunrise sisaraluksensa Esperanzan kanssa torppasi japanilaisten yritykset jatkaa niinkutsuttua "tieteellistä valaanpyyntiään", ja jahtasi laittomasti kalastavia merirosvoaluksia Mauritiuksen laittomassa satamassa. 

Vaikka alus navigoi suoraan ohjuksen tielle vuonna 2000, se ei estänyt amerikkalaisia jatkamasta "Star Wars" -ohjustuspuolustusjärjestelmänsä testausta, joka uhkasi aloittaa uuden ydinasevarustelun. Onneksi Arctic Sunrise selvisi tilanteesta jatkamaan matkaansa. 1998 alus aloitti latinalaisen amerikan kiertueen kertoen ympäristömyrkyistä. 

Mitat

Port of registry: Amsterdam, Netherlands
Former name: Polarbjorn
Date of charter: 1995
Number of berths: 28
Inflatable boats: 2 Ribs and 2 inflatabes
Helicopter capable: Yes
Type of ship: Sea-going motor yacht
Call sign: PCTK
Built: 1975 by AS Vaagen Verft
Gross tonnage: 949 tonnes
Length O.A: 49.62 m
Breadth: 11.50 m
Maximum Draught: 5.30 m
Maximum Speed: 13 Knots
Main engine: MAK 9M452AK 2495 IHP 1619kW
Aux engines: 2 x Deutz BF6M716 208hp (175 kva)
Bow & stern thrusters: 400 hp each

Uusimmat päivitykset

 

Venäjä vapauttaa Greenpeacen Arctic Sunrisen

Lehdistötiedote | kesäkuu 6, 2014 at 13:54

Tutkintakomitea ilmoitti tänään perjantaina vapauttavansa Greenpeacen Arctic Sunrisen. Alus on ollut Venäjän viranomaisten hallussa Murmanskissa siitä lähtien, kun Venäjän rannikkovartiosto valtasi aluksen laittomasti 19. syyskuuta 2013...

Greenpeace Internationalin australialaisaktivisti vapaaksi 71 päivän tutkintavankeuden...

Lehdistötiedote | marraskuu 28, 2013 at 14:00

Greenpeace Internationalin australiainen aktivisti Colin Russell vapautettiin tänään Pietarissa tutkintavankeudesta takuita vastaan. Hän oli viimeinen 30 arktista öljynporausta vastustaneista, joka oli Venäjällä vangittuna. Hänen tutkintavankeuten...

Kansainvälisen merioikeuden päätöstä Arctic Sunrisesta odotetaan 22. marraskuuta

Lehdistötiedote | marraskuu 6, 2013 at 15:31

Kansainvälinen merioikeus aloitti tänään käsittelyn Greenpeace Internationalin Arctic Sunrisen tapauksesta. Oikeuden päätöstä odotetaan 22. marraskuuta.

Greenpeace International vastaa Venäjän viranomaisten viimeisimpiin syytteisiin

Lehdistötiedote | lokakuu 9, 2013 at 16:26

Venäläisviranomaiset ovat ilmoittaneet löytäneensä Greenpeace Internationalin Arctic Sunrise -alukselta huumeita.

Kahdeksan Greenpeace Internationalin arktista öljynporausta vastustanutta aktivistia...

Lehdistötiedote | syyskuu 29, 2013 at 21:09

Kahdeksan Greenpeace Internationalin aktivistia määrättiin kahden kuukauden tutkintavankeuteen epäiltynä merirosvoudesta, näiden joukossa suomalainen Sini Saarela. Torstaina tutkintavankeuteen määrättiin 20 aktivistia sekä valokuvaaja ja...

1 - 5 19 tulokset.