Esperanza

Vuonna 2002 vesille laskettu Esperanza on Greenpeacen laivaston suurin alus. Esperanza, eli Toivo, nimettiin verkkosivujemme kävijöiden ehdotuksesta.

Webbikamera

 

Historia

Tämä palontorjunta-alus rakennettiin Puolan Gdanskissa 1987 Venäjän hallituksen tilauksesta. Alukselta vaadittiin jäävahvistusta ja nopeutta, ja sitä käytettiin venäjän laivastossa Murmanskissa. Puuttuvan rahoituksen takia laiva vietti joitain vuosia tyhjillään 80-luvun lopulla, myytiin pariin otteeseen, ja päätyi lopulta Norjaan tarvikealukseksi. 

72-metrisenä alus pystyy 16 solmun huippunopeuteen, ja se on ideaalinen nopeutta vaativaan pitkänmatkan työhön. Aluksen jäävahvisteisuus tarkoittaa sitä, että se pystyy toimimaan napa-alueilla. 

On kestänyt kuukausia muokata laivasta ympäristöystävällisempi. Parannuksia:

the removal or safe containment of all asbestos;
fitting a special fuel system to avoid spillage;
newly fitted, more efficient, diesel electric propulsion;
on board recycling of waste water, leaving only clean water pumped overboard;
a waste based heating system;
bilge water purifiers, 15 times more effective than current legislation demands;
TBT-free hull paint;
ammonia based refrigeration and air-conditioning rather than climate changing and ozone depleting Freon gas - the first Dutch registered vessel to be so fitted;
and an environmentally and economically efficient propulsion system to reduce CO2 emissions.
In addition, standard Greenpeace operating equipment has also been fitted. A new helicopter deck has been added, as well as special boat cranes to launch the inflatables.

Mitat

Port of registry: Amsterdam, Netherlands
Former Name: Echo Fighter
Date of charter: 2000
Number of berths: 33
Inflatable boats: 2 large rigid hull and 4 small inflatables
Helicopter capable: Yes
Type of ship: expedition/research
Call sign: PD 6464
Built: 1984 Poland Gdansk
Gross tonnage: 2076 BRT
Length o.a: 72.3m
Breadth: 14.3m
Draught: 4.7m
Maximum speed: 14 knots
Main engines: 5.876 BHP, 2*2.938 BHP Sulzer V12

The Esperanza

Accommodation Deck


Boat Deck


Main Deck


Tank Top


Tween Deck


Bridge Deck

Uusimmat päivitykset

 

Arctic 30: what they are, we are

Video | marraskuu 26, 2013 at 13:16

Greenpeace Esperanzan miehistö tietää, että yhtä hyvin he olisivat voineet joutua vankeuteen Venäjällä kuin Greenpeace Arctic Sunrisen miehistökin. Tämän tukivideon tuotti perämies Martti Leinonen. Musiikista kiitos suomalaiselle My First Band...

Sukellus "Merten Grand Canyoniin"

Video | heinäkuu 19, 2012 at 10:41

Beringinmeren kanjonit ovat maailman suurimmat vedenalaiset kanjonit. Zhemchugin ja Pribilofin kanjonit ovat suurempia kuin Grand Canyon. Nämä vielä verrattain tutkimattomat kanjonit antavat suojan yhdelle maailman suurimmista meriekosysteeme...

Lisää uutisia ja päivityksiä
Tagit