Terwijl de wereld zich voorbereidt op de ‘COP30’- de internationale klimaatconferentie die in november zal plaatsvinden in Belém, in het Braziliaanse Amazonegebied – zou de focus van politieke leiders moeten liggen op het nakomen van hun beloften om ontbossing en bosdegradatie te stoppen.

Helaas lijken de EU en de Mercosur-landen (Brazilië, Argentinië, Paraguay en Uruguay) een tegengestelde richting in te slaan. In december 2024 rondde de Europese Commissie de onderhandelingen af over het EU-Mercosur handelsakkoord. Dit akkoord bedreigt bestaande Europese wetgeving om de wereldwijde ontbossing aan te pakken. 

De Europese Commissie zal de tekst van het handelsakkoord eind juni delen met de regeringen van de 27 EU-lidstaten. Zij moeten dan beslissen of ze voor of tegen de ratificering van de Mercosur-deal zullen stemmen. Die stemming zal waarschijnlijk in september plaatsvinden, tijdens een vergadering van de Raad van de Europese Unie. 

Waarom is dit akkoord problematisch? 
Het EU-Mercosur handelsakkoord bevat verschillende bepalingen die ernstige risico’s inhouden voor milieu en mensenrechten

  • Meer import, minder bescherming: het akkoord voorziet in de toename van handel in landbouwproducten zoals rundsvlees en soja, die gelinkt zijn met grootschalige ontbossing. Daarnaast bevat het akkoord slechts zwakke bepalingen omtrent het tegengaan van ontbossing.
  • Uitholling EU-wetten: het akkoord dreigt de invoering en handhaving van de Europese bossenwet (EUDR) sterk af te zwakken.  Het akkoord  dreigt een ontradend  effect te creëren tegen nieuwe maatregelen voor de bescherming van leefmilieu en mensenrechten. Er kan gevreesd worden dat dit nieuwe rechtszaken kan veroorzaken. 
  • Gevaarlijk precedent: de deal zet een gevaarlijk precedent voor onderhandelingen over handelsovereenkomsten met andere landen met grote bossen, zoals Indonesië en Maleisië.
Commerciële veehouderij stimuleert grootschalige ontbossing in het Braziliaanse Amazonewoud. © Bruno Kelly / Greenpeace

Onze eisen

In de Mercosur-regio worden naast het Amazonewoud ook andere waardevolle ecosystemen bedreigd, zoals de Cerrado, de Pantanal, de Gran Chaco en de Mata Atlantica. In het belang van de natuur, het klimaat, de rechten van inheemse volken en van onze toekomst op deze planeet, verwachten wij dat de Europese beleidsmakers:

  • De EU-Mercosur- overeenkomst verwerpen
  • Werk maken van de invoering van de Europese bossenwet
  • Zorgen voor een strikte handhaving van de EU bossenwet vanaf eind 2025.

Deze briefing waaraan onze collega’s van het Europese kantoor van Greenpeace hebben bijgedragen , licht verder toe hoe de bepalingen van de EU-Mercosur-deal de uitvoering en handhaving van de Europese bossenwet kunnen ondermijnen en welke effecten er kunnen zijn voor andere EU-milieuwetgeving.

Ik deel op Facebook Ik deel op Twitter Ik deel op Whatsapp