В поредица от публикации, представяме най-добрите идеи на участниците в предизвикателството ни „Зелено възстановяване“

Автор: Ясемин Садък 

Предизвикателството „Зелено възстановяване“ завърши. Неговата амбиция бе да стимулира хора да споделят идеи, които са приложими в различни сфери на човешкия живот и да дават градивно решение за локален или глобален проблем. Търсихме решения, които да отправят послание за възстановяване от кризата с поглед в бъдещето, в което здравето на хората и планетата са приоритет, а не толкова насочени към предишното „нормално“ състояние на замърсяване, сеч, изчезване на застрашени видове и свръхпроизводство. 

В предизвикателството се включиха над 35 души, които изпратиха общо 27 идеи. Предложенията преминаха журиране, а в резултат бяха избрани 12-те, които получиха най-високи оценки по предварително заложените критерии, които представяме в поредица от публикации.

Ако и ти смяташ, че възстановяването от кризата трябва да се случи разумно, подпиши петиция: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/1


Това е проектът на най-младата участничка в предизвикателството – Ясемин Садък на 15 г. от гр. Кърджали. Тя е ученичка в Езикова гимназия „Христо Ботев“ в родния ѝ град и се занимава активно с фотография и компютри. Нейната идея е насочена към създаване на Зелени покриви, което както подсказва името им, са покриви, които са проектирани по такъв начин, че да може да се сложи и озеленяване върху тях. 

Зелен покрив © Peggy Choucair, Pixabay

Зелените покриви предлагат комплексни решения, които имат социални, икономически и екологични преимущества и допринасят положително за ограничаване на климатичните промени, предотвратяване на наводнения, увеличаване на зелените пространства в градската среда, опазване на биоразнообразието и чистотата на въздуха. Съответно, ако бъдат по-широко приложение, биха могли да подпомогнат устойчивото развитие в България. Ясемин посочва също, че според нея много хора се оплакват, че нямат места за градинки и искат да отглеждат собствени зеленчуци и че това е страхотен начин за отглеждане на биопродукти.

Авторката изтъква, че в България все още тези покриви са чужди, но в целия свят все повече и повече започва да се наблюдава по-широката им употреба. Тя обяснява, че повечето градски и крайградски райони съдържат големи количества павирани или изградени повърхности, които предотвратяват поглъщането на дъждовната вода в земята. Полученият излишен отток уврежда качеството на водата чрез изхвърляне на замърсители във водни тела. Зелените покриви могат да намалят потока на дъждовната вода от покрива с до 65% и да забавят дебита с до три часа.

Ясемин посочва още, че Зелените покриви намаляват потреблението на енергия в сградите, като охлаждат покривите и осигуряват засенчване, топлинна маса и изолация. Градовете обикновено са по-топли от другите райони, асоциирано с така нар. Топлинни градски острови, тъй като бетонът и асфалтът поглъщат слънчевата радиация, което води до повишено потребление на енергия. Зелените покриви могат да помогнат за намаляване и на този ефект, допълва тя. 

Ученичката коментира и някои от допълнителните ползи на Зелените покриви. Например проучванията сочат, че продължителността на живот на зелените покриви може да бъде два пъти по-дълга от конвенционалните покриви. Освен това, основните разходи за зелен покрив са свързани с инсталирането и поддръжката им. Ясемин подчертава, че според нея тези покриви наистина могат да подобрят качеството на въздуха и поне малко да помогнат за предотвратяването на климатичните промени.

„Днес човечеството е в една борба срещу разпространението на COVID-19, който е много опасен за човешкото здраве. Планетата земя рано или късно ще ни върне всичко, което ѝ причиняваме. COVID-19 показа на човечеството, колко е важна личната хигиена, какво е да си свободен, какво е да имаш приятели и най-важното какво е да имаш дом – планетата Земя. Понякога природата майка ни подсеща, че не сме сами,“ коментира авторката.

В заключение Ясмин казва, че  „вместо да мислим негативно, трябва да се радваме, че Земята има шанс да се възстанови. Земята може без нас, но ние без нея определено не можем! Всичко може да се преодолее, когато сме заедно. Трябва да приемем задълженията си и да покажем, че имаме възможността за промяна на нашето бъдеще. С тези идеи, можем да допринесем за решаването на екологичния проблем. Спасението на планетата Земя е в наши ръце. Ние сме последното поколение, което може да промени това. Помислете си. Промяната започва от нас!“

Радваме се, че дори толкова млади членове на обществото ни, мислят и се интересуват от това как всеки един от нас може да допринесе за едно по-устойчива и хармонична градска среда. 

Подпиши петиция ни, за да подкрепиш решения насочени към бъдещето и към хората: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/1