Системното замърсяване, причинено от ТЕЦ „Бобов дол“ продължава въпреки редица наказателни постановления и санкции в размер на стотици хиляди левове. Питаме: докога?
От 16 юни 2019 г. до днес от РИОСВ издава на ТЕЦ „Бобов дол“ над 70 наказателни постановления. Общата стойност на санкциите в тях е 3 578 000 лв. За същия период глобите, платени от централата възлизат на едва 690 170 лв. – по-малко от 20% от законно установената компенсация за системното замърсяване на природата ни.1
Цената, което всеки от нас плаща – чистотата на въздуха и водата ни, здравето и качеството на живота на съгражданите ни, е неизмерима. И със сигурност е много повече от 700 000 лв.
Откакто през 2019 г. ТЕЦ „Бобов дол“ получи ново комплексно разрешително, с което официално се въвежда използването на алтернативни горива (биомаса и неопасни отпадъци), централата многократно е санкционирана за прекомерно замърсяване:
През 2020 г. РИОСВ, подчинена на тогавашния министър на околната среда и водите, Емил Димитров, временно спира изгарянето на отпадъци и биомаса в ТЕЦ „Бобов дол“.
По-късно, през януари 2022 г., от МОСВ, вече начело с Борислав Сандов, съобщават, че от Изпълнителната агенция по околна среда е започнало преразглеждане на комплексното разрешително на ТЕЦ „Бобов дол“ именно поради системно замърсяване.
Въпреки това до днес централата продължава работата си, а заедно с нея и безнадзорното замърсяване на въздуха и водата в района.
През годините местното население и редица природозащитни организации призовават за стриктно спазване на законовите мерки и налагане на контрол върху работата на централата.
Така на 13 април 2023 г. от Изпълнителната агенция по околна среда обявяват обществена консултация по процеса за актуализация на комплексното разрешително на ТЕЦ „Бобов дол“. Основанието в значителното замърсяване, причинено от централата.
В тази връзка „Грийнпийс“ – България и „За Земята“ изпратиха запитване до МОСВ с настояване да бъдат споделени данните от анализа на замърсяването, извършен от ИАОС.
От получената информация става ясно, че през 2019 г. само от мобилната измервателна станция, разположена в Големо село, е отчетено системното замърсяване на въздуха със серен диоксид и финни прахови частици (ФПЧ). След измерванията на ИАОС през 2019 г. е установено, че средното ниво на ФПЧ10 е поне 53,34 µg/m3 при норма 50. За периода 23-29 октомври 2019 г. е регистрирано превишаване на „алармения праг“, когато нивата на серен диоксид достигат почти 900 µg/m3 – 2,5 пъти над нормата от 350 µg/m3. Часовата норма е нарушена 47 пъти при разрешени 24 за една календарна година, а дневната – 8 пъти при разрешени 3.
Подчертаваме, че разполагаме с данни благодарение на измервания, направени на случаен принцип от мобилна станция за измервания само през 56 дни, което означава, че в действителност нормата вероятно е значително по-превишена. Всяко едно от тези превишавания само по себе си е силно опасно за човешкото здраве, а системното им натрупване води до дългосрочни, често необратими негативни ефекти.
Замърсяването на въздуха обаче не е единственият проблем, причинен от продължителната работа на ТЕЦ „Бобов дол“. От „Грийнпийс“ – България и преди сме обръщали внимание на негативните ефекти от изкопаемите горива върху ограничените ни водни ресурси.
През 2019 г. от Басейнова дирекция „Западнобеломорски регион“ – Благоевград информират ИАОС за значително влошаване на качеството на подземните води, които са основният източник на водоснабдяване за питейно-битови нужди на с. Баланово, община Дупница. Впоследствие е установено, че източника на замърсяването е ТЕЦ „Бобов дол“.
В допълнение, през последната година теренът, на който централата трупа отпадъчната си пепел — така нареченото „Черно езеро“ – продължава да се разширява, като извън границата, установена от комплексното разрешително на теца, се трупат и въглища за горене. Съхраняваната в района пепел би трябвало да се извозва редовно и безопасно – вместо това при всеки по-силен повей на вятъра затрупва с прах домовете на хората в още по-близкото до ТЕЦ „Бобов дол“ Големо село.
Преди няколко седмици „Грийнпийс“ — България подпомогна инициатива, започната от на жителите на Големо село за монтиране на постоянна станция за денонощно измерване за вредни емисии в района на централата.
Това обаче би било само първата крачка. Както става ясно от данните, които получихме от МОСВ, системните нарушения на ТЕЦ „Бобов дол“ са документирани чрез проверки, извършени в следствие на множеството сигнали подавани срещу централата. Само през последните години трима министри на околната среда и водите се опитват да предприемат действия, за да ги ограничат непрестанната вреда, причинена от централата. Преразглеждането на комплексното разрешително на ТЕЦ „Бобов дол“ би изпратило ясен сигнал, че установените практики на централите от империята на Ковачки са неприемливи за енергийното бъдеще на България.
1 Няма публична информация каква част наложените глоби са отменени или намалени от съда или не са платени от оператора.