Chcete udělat víc?
#Oceány Prosaďme oceánské rezervace

Podepiš výzvu OSN za vytvoření oceánských rezervací

Jdu do toho ×

Na Antarktidu se naprostá většina lidí nikdy nedostane a pořád zde nalezneme panenskou a neporušenou přírodu. Rozkládá se tu největší poušť na světě, ale jsou tu i místa, která překypují životem. Je to země věčného ledu a jediný trvale neobydlený kontinent.

V současnosti je celá pevninská část Antarktidy pod přísnou ochranou. Ale nebývalo tomu tak vždycky. I na oblast, která by měla patřit nám všem, si dělaly zálusk různé země a společnosti zabývající se těžbou nerostných surovin. Organizace Greenpeace strávila kampaní za zavedení ochrany Antarktidy dlouhou dobu a v letech 1987 až 1992 zde měla dokonce svou vlastní vědeckou stanici World Park Base.

Organizace Greenpeace se do Antarktidy a do Jižního ledového oceánu od té doby vracela, například kvůli japonské flotile, která zde i přes zákaz lovila velryby. V roce 2018 zde loď Arctic Sunrise strávila tři měsíce, aby upozorňovala na problémy, kterým čelí moře a oceán omývající břehy ledové Antarktidy. Kampaň za vyhlášení největší oceánské rezervace ve Weddelově moři byla tehdy neúspěšná, ale nyní se znovu rozhodovat nejen o ochraně Jižního oceánu, ale i dalších světových moří. Na půdě OSN se bude rozhodovat o Globální oceánské smlouvě, která by mohla zavést ochranu 30 procent území tzv. volných moří už do roku 2030.