Oceány a moře měly a mají v historii i přítomnosti Greenpeace speciální místo. Je to naše srdcová záležitost, a proto nám stojí nám za to znovu a vyrážet vstříc překážkám a mocným protivníkům, abychom oceány ochránili. Před 50 lety to vše začalo na malé rybářské lodi, kdy 12 odhodlaných chlapíků vyplulo vstříc americké armádě, která testovala jaderné zbraně na ostrově Amčitka u Aljašky. Naplánovaný výbuch nakonec nezastavili, ale jejich akce zvedla takovou vlnu odporu, že svět začal od jaderných testů upouštět. 

První posádka Greenpeace se vydala do Amčitky na lodi Phyllis Cormack.

Velké cíle a vize byly pro Greenpeace vždy poznávacím znamením. Co se na počátku zdá nemožné se díky odhodlání, správné strategii, vytrvalosti a hlavně podpoře lidí může rychle přetavit v realitu. Majestátní velryby jsme chránili vlastními těly před harpunami velrybářských lodí, než se nám podařilo prosadit zákaz jejich lovu.

Action against Japanese Whaling in New Caledonia. © Greenpeace / Martial Dosdane
Akce proti lovu velryb © Greenpeace / Martial Dosdane

Sudy s radioaktivním či toxickým odpadem nám házeli doslova na hlavu, než se nám podařilo prosadit zákaz jeho ukládání do moře. 

Na moři jsme blokovali dovoz nelegálně vytěženého dřeva z pralesů, zásilky kontroverzního palmového oleje či ilegální rybáře. Často jsme slavili vítězství a úspěchy, občas ale prožívali i zklamaní a frustraci. Někdy i velký smutek. Třeba když nám francouzská tajná služba bombou potopila loď Rainbow warrior a zemřel při tom fotograf Fernando Pereira.

Potopení lodi Rainbow Warrior bylo až do nedávného útoku v Christchurch jediným teroristickým činem, který se stal na území Nového Zélandu. (c) Greenpeace / Brian Latham

Ale nic z toho nás nezastaví v našem úsilí chránit naši planetu, kterou oceány pokrývají ze 70 procent. Všichni jsme jen kapky v moři, ale společně tvoříme oceán a síla toho oceánu dokáže nepředstavitelné věci. 

Vítejte na palubě. 

Prosaďme oceánské rezervace

Podepiš výzvu OSN za vytvoření oceánských rezervací

Jdu do toho