Organizace Greenpeace dnes upozornila na převoz nelegálně získaného dřeva ze vzácných bučin Krušných hor. Pokácené buky sledovala pomocí GPS trackeru do Vinohradské průmyslové zóny v Chomutově v místní části Zadní Vinohrady. Právě sem, konkrétně na GPS souřadnice 50°27’52.4″N 13°26’01.9″E, byly převezeny buky ze skládky dřeva u Mariánského Údolí u Horního Jiřetína, které firma Royal Pine pokácela na začátku roku bez patřičných povolení. Aktivisté a aktivistky proto dnes před v areálu pily protestovali a drželi zde transparenty jako “Zločin proti přírodě” či “Nenechme vzácné lesy proletět komínem”.

Protest proti ilegálnímu kácení (c) Greenpeace – Barbora Sommers

Organizace Greenpeace sledovala dřevo z Mariánského Údolí již v minulých měsících. Díky tomu zjistila, že část dřeva z Mariánského Údolí byla v květnu rozřezána na stejné pile a skončila jako palivové dříví u soukromých osob.

Kvůli nezákonnému kácení a uvádění ilegálně vytěženého dřeva na trh se organizace Greenpeace obrátila v březnu na Českou inspekci životního prostředí. V dubnu Greenpeace podalo podnět na prošetření obchodování s nelegálně vytěženým dřevem na Krajský úřad Ústeckého kraje Greenpeace později tyto úřady upozornilo na odvážení dřeva z lesa. Úřady však ani za půl roku nebyly schopné o ilegálním kácení rozhodnout, potrestat ho a ani zabránit uvádění ilegálně vytěženého dřeva na trh. Proto organizace Greenpeace umístila do klád na skládkách dřeva u Mariánského Údolí GPS trackery, aby zjistila, jakým způsobem se s ilegálně vytěženým dřevem zachází, a zajistila důkazy, že je stále uváděno na trh. 

Zároveň organizace Greenpeace a město Horní Jiřetín podaly v květnu na firmu Royal Pine trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu poškození lesa. Policie případ stále vyšetřuje.

Nikol Krejčová, koordinátorka kampaně Greenpeace za záchranu starých lesů, říká:
“Je neuvěřitelné, že úřady v případech nelegálního kácení v Krušných horách nijak nejednají. Ani Česká inspekce životního prostředí, ani Krajský úřad Ústeckého kraje nebyly schopné dodnes rozhodnout. Opakuje se tak situace z loňska, kdy Greenpeace upozornilo a podalo podněty na nelegální kácení Lesů ČR u Litvínova, ale inspekce ani ústecký krajský úřad o něm dodnes nerozhodly. Není ale možné kácet bez povolení a ještě se na takovému dřevu obohacovat. Upozorňujeme, že se staré lesy, které jsou plné biodiverzity a jsou významné pro ochranu přírody, kácí jen pro peníze a spálení v kamnech. Doufáme, že bude v Krušných horách co nejdříve vyhlášena Chráněná krajinná oblast a vláda začne plošně chránit státní lesy.” 

Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína, říká: 
“Lesy, které obklopují naše město pro nás mimořádně důležité a máme k nim citové pouto. Proto nás štve, když vidíme, jak se dřevo z takhle vzácných stromů nesmyslně používáno jako palivové. Nechceme, aby lesy v okolí Horního Jiřetína proletěly komínem.” 

Greenpeace společně s městem Horní Jiřetín upozornily úřady na fakt, že staré bukové porosty v Mariánském Údolí vykácela firma Royal Pine bez potřebného povolení na začátku letošního roku. Stromy zde byly staré podle lesnických záznamů přes 170 let. Firma si o povolení zažádala, ale ještě než Krajský úřad Ústeckého kraje rozhodl, buky vykácela. Kraj následně rozhodl, že kácení zakazuje, les už ale v té době neexistoval. Zároveň nyní kraj zakázal kácení v bučinách v Lesním hospodářském plánu Mariánské Údolí, které jsou starší 120 let, přestože část z nich již majitel nechal bez povolení vykácet. 

Greenpeace kritizuje rostoucí míru kácení ve starých lesích, jehož odstrašujícím příkladem je právě ilegální kácení v Mariánském Údolí, a vyzývá ministra zemědělství a Lesy ČR, aby alespoň ve státních lesích okamžitě s kácením lesů nad 120 let věku přestaly. Lidé mohou výzvu podpořit na internetových stránkách www.nekacejte.cz/krusne-hory/. Výzvu dosud podepsalo přes 16 tisíc lidí.