Organizace Greenpeace a město Horní Jiřetín podaly trestní oznámení na firmu Royal Pine, která vykácela staré bukové lesy nad Mariánským Údolím u Horního Jiřetína na úpatí Krušných hor. Podle oznámení zde mohlo dojít ke spáchání trestného činu poškození lesa dle § 295 zákona č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku. Za tento čin hrozí až 2 roky vězení nebo zákaz činnosti.

Kácení v Mariánském Údolí (c) Greenpeace - Ibra Ibrahimovič

Na kácení, které proběhlo na začátku letošního roku, upozornila organizace Greenpeace před měsícem, kdy společně s Horním Jiřetínem podala podnět na Českou inspekci životního prostředí. Firma neměla patřičná povolení ke kácení, a podle Greenpeace a Horního Jiřetína tak porušila lesní zákon a kácela ilegálně. Organizace Greenpeace proto podala také podnět pro zastavení obchodování s nelegálně získaným dřevem ke Krajskému úřadu Ústeckého kraje.

Firma Royal Pine si o kácení sice v loňském roce zažádala, ale nečekala na verdikt úřadů. Krajský úřad Ústeckého kraje přitom následně vydal 20. února nesouhlasné stanovisko k navrhovanému kácení, ovšem v té době porosty, v nichž kácení odmítl, již neexistovaly. Místní lesy jsou podle lesních záznamů starší než 170 let, ve skutečnosti se však věk některých z nich může pohybovat i přes 200 let. 

S kácením nesouhlasily v proběhlém řízení Horní Jiřetín, Greenpeace a Česká společnost pro ochranu netopýrů. Starosta Horního Jiřetína během řízení upozornil krajský úřad i na fakt, že v lokalitě probíhá těžba. Firma svým jednáním podle Greenpeace s velkou pravděpodobností úmyslně porušila zákon a Krajský úřad ji v tom nezabránil, ani zatím nepodnikl kroky k jejímu potrestání. U Mariánského Údolí přitom podle zjištění Greenpeace probíhalo kácení dlouhodobě a z některých původních porostů téměř nic nezbývá.

Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína, říká:
“Vzácná příroda Krušných hor si konečně zaslouží zajistit ochranu. Bohužel místo ní jsme stále svědky dalšího a dalšího kácení a nevratného ničení místních lesů. Po vyčerpání všech ostatních možností tak podáváme toto trestní oznámení, neboť vlastník vytěžil dřevo nejspíše bez povolení, a přesto se zatím nic neděje.”

Nikol Krejčová, koordinátorka kampaně Greenpeace za záchranu starých lesů, říká:
“Obáváme, že než odpovědné úřady, krajský úřad, Inspekce životního prostředí a Ministerstvo životního prostředí zasáhnou, cenné staré krušnohorské bučinou budou vykáceny. Vlastníky nezastaví evidentně ani nutnost požádat si o povoleni a počkat na rozhodnutí úřadu. Neberou ohled na přírodu ani místní obyvatele a ničí tak životní prostředí nás všech. Je skandální, že firma Royal Pine vykácela staré bučiny u Mariánského Údolí bez povolení a ani krajský úřad, ani Česká inspekce životního prostředí zatím nijak nezasáhly, ani přes naše podněty a upozornění. Proto se nyní bude muset kauzou zabývat i policie.” 

Ve zmiňované oblasti byl dokládan výskyt vzácných druhů, jako jsou lejsek černohlavý, holub doupňák, krkavec velký, datel černý, nebo kovařík Crepidophorus mutilatus, kriticky ohrožený druh, který je významným indikátorem přirozenosti lesa. Díky starým stromům se jedná také o velmi cenný biotop pro řadu dalších živočichů, především pro netopýry, jako jsou například netopýr velkouchý, netopýr Brandtův, netopýr řasnatý či netopýr ušatý.

Kauza kácení u Mariánského Údolí připomíná nedávné nelegální kácení, které provedly Lesy České republiky u Litvínova v porostech starších 200 let. I tento případ odhalila organizace Greenpeace, následně pak podala podnět k inspekci, která ho stále řeší.

Greenpeace již několik let upozorňuje na změnu struktury stanovišť a ničení bukových lesů, které jsou předmětem ochrany Evropsky významné lokality Východní Krušnohoří. Na konci dubna spustila ekologická organizace kampaň za ochranu lesů starších 120 let a předala své požadavky na Ministerstvu zemědělství. Na stránkách www.nekacejte.cz se mohou lidé připojit k výzvě za větší ochranu starých lesů v Česku.