הגרינווש חסר הבושה של "הברית למניעת פסולת פלסטיק"

תיעוד פלסטיק בחופי ישראל

דו"ח חדש של ארגון פלאנט טראקר (Planet Tracker) סוקר את כישלונה של "הברית למניעת פסולת פלסטיק" לממש את היעדים אליהם התחייבה, ומוצא כי חברות הלוקחות חלק בברית עצמה, פעלו נגד מטרותיו המוצהרות של הארגון. בתום שלוש שנים מתוך יעד חמש השנים של הברית, הברית מימשה 0.04% מהיעד אליו התחייבה, תוך ניצול של 40% מהתקציב. לאורך השנים, הצטרפו לארגון עוד ועוד חברות, ללא כל שינוי של יעד הפחתת הפסולת הכללי, מה שהביא לירידה של 56% בסך התחייבות הפחתת הפסולת של כל אחת מחברות הברית – מ-107 קילו טון בשנה ל-47 בלבד. כל זה אינו מפתיע נוכח העובדה כי 68% מחברי הוועד המייסד של "הברית למניעת פסולת פלסטיק" חברים גם ב"אגודה האמריקאית לכימיה", אשר פעלה לאחרונה נגד הטלת מס על פלסטיק בארה"ב, וכן נגד רגולציה על פסולת פלסטיק.

92% מחברי הברית נמנעו מלתמוך באופן ציבורי באמנת פלסטיק מחייבת של האו"ם מוקדם יותר השנה, ו-8 מתוך 20 מזהמות הפלסטיק הגדולות בעולם הן חברות הארגון. רבות מהחברות השותפות בברית, כושלות מלמחזר או לאסוף 99.99% מזיהום הפלסטיק אותו הן יוצרות, בזמן שהן משקיעות סכומים גבוהים בהרחבת תעשיית ייצור הפלסטיק. הדו"ח מראה היטב, כי רשימת הפרויקטים הנוצצת תחת שמו של הארגון, נועדה לירקק את שמן של חברות הארגון, ולא לצמצם בפועל את זיהום הפלסטיק לו הן גורמות.

אני רוצה לעזור

ריכזנו עבורכם את כל העובדות, הגורמים וההשפעות של שריפות האמזונס המשתוללות בלי הפסקה

תיעוד מהאמזונס מהשבועיים האחרונים (גרינפיס)

מספר שבועות בלבד לפני מועד הבחירות הגורליות לנשיאות ברזיל, התקבלו נתוני לווין אודות יום היסטורי בהיקף שריפות היער באמזונס. לפי דיווח סוכנות החלל של ברזיל (INPE) ב-22 באוגוסט זוהו 3,358 שריפות ביער בשטח ברזיל, מדובר במספר השריפות הגבוה ביותר שתועד לפרק זמן של 24 שעות מאז שנת 2007. מזה שנים שכולנו שומעים על ריטואל השריפות הקבוע וההרסני באמזונס, אבל לא תמיד לגמרי ברור למה זה קורה, האם שריפות הן דבר טבעי באמזונס או לא, מה היקף ההרס ומה ההשפעה על האקלים והמגוון הביולוגי הייחודי של היער. בבלוג חדש אנחנו מרכזים את כל המידע העדכני שצריך לדעת על בירוא האמזונס וחשוב מכך, מה צריך ואפשר לעשות כדי להגן על אחד היערות הטרופיים החשובים בעולם.

לחתימה על העצומה

העולם ניצב בפני 5 נקודות אל-חזור במערכת האקלימית

שגריר גרינפיס ישראל, צלם הטבע רועי גליץ, בקוטב הצפוני

צוות מומחים פרסם השבוע את תוצאותיו של מחקר, שמצא כי העולם עומד כבר עכשיו בפני 5 נקודות מפנה אקלימיות, שגם עמידה בסף ההתחממות של 1.5 מעלות בלבד, לא תבטיח כי תהליכים אלה לא יתממשו. למעשה, חלק מהשינויים כבר החלו להתהוות עם עלייה של 1.1 מעלות. על פי החוקרים, אי עמידה ביעד השאפתני של הסכם פריז, 1.5 מעלות, מעלה באופן ניכר את הסיכויים לחצות את נקודות האל-חזור הללו, כאשר היעד השאפתני פחות של ההסכם – 2 מעלות – מעלה את הסיכוי עשרות מונים יותר. נקודות מפנה אקלימיות אלו כוללות אובדן קרחוני ענק באנטרקטיקה ובגרינלנד, הפשרה מהירה של שכבת הקרח באזור הארקטי, הכחדת שוניות אלמוגים וקריסת מערכת מערבולות המים העמוקים של צפון האוקיינוס האטלנטי, המשפיעה על מזג האוויר במקומות שונים בעולם. שינויים אלה יביאו לעלייה מתמדת בפני הים ולאירועי קיצון אקלימיים קשים ותכופים יותר. המחקר מבהיר את הצורך הדחוף בהפחתה מיידית ודרסטית בפליטות גזי החממה, וכן מזכיר שוב כי לכל עשירית מעלה יש משמעות בניסיון למנוע את השפעותיו הקשות ביותר של משבר האקלים.

תיעוד מהשריפה בירושלים אשתקד (אלעד איבס / גרינפיס)

דו"ח מומחים חמור נוסף, אותו ריכז ארגון המטאורולוגיה העולמי, מוצא כי רמות גזי החממה באטמוספירה ממשיכות לשבור שיאים, עם פליטות דלקים פוסיליים הגבוהות מרמתן טרם מגפת הקורונה. על התחייבויות האקלים הגלובליות להיות שאפתניות פי 7, על מנת לעמוד ביעדי הסכם פריז. 7 השנים החולפות היו החמות בהיסטוריה, עם פגיעות הולכת וגוברת לנזקי אקלים, של ערים גדולות, המכילות מיליארדי בני אדם ברחבי העולם. מזכ"ל האו"ם אמר בתגובה חריפה לדו"ח החדש, כי "הצפות, בצורות, גלי חום, סערות קשות ושריפות הופכים מרע לגרוע יותר, תוך שהם שוברים שיאים לעתים קרובות להחריד: גלי חום באירופה, הצפות קטסטרופליות בפקיסטן, בצורת ארוכה וחמורה בסין, באפריקה ובארה"ב. אין שום דבר נורמלי בגודל האסונות האלה. הם המחיר של ההתמכרות האנושית לדלקים פוסיליים. הדו"ח מראה כי השפעות משבר האקלים מתקדמות לעבר טריטוריה חדשה ולא ידועה של הרס."

אני רוצה לעזור

משבר האקלים הוא תוצאה של שריפת דלקים

תיעוד פליטות מתאן מתעשיית הגז באוסטריה (גרינפיס)

חיים בצל סכנות בסדר גודל חסר תקדים יהפכו למצב הנורמלי החדש שלנו אם לא ננקוט בדחיפות אמצעים כדי לעצור את משבר האקלים, הנגרם ברובו עקב השימוש בדלקי מאובנים. הקהילה הגלובלית ומערכות הטבע זקוקות בדחיפות לא רק לאמפתיה ולסיוע אלא גם לפעולה אקלימית אמיצה ושאפתנית. ואולם, חברות דלקי המאובנים ממשיכות להאיץ את שינויי האקלים באמצעות קידוח ושריפת פחם, נפט וגז באופן חסר אחריות, תוך שהן מנצלות את משבר האנרגיה עקב המלחמה באוקראינה לעשיית רווחים חסרי תקדים. חברות הדלקים דואגות לרווחים שלהן על חשבון רווחת כדור הארץ ובני האדם החיים בו, והן ימשיכו לעשות כן, בעודן מעמידות פנים שהן פועלות למען הסביבה, אלא אם נעצור בעדן.

עד כמה אנחנו מוכנים לעידן החום החדש, מי באמת אחראי על מרבית הפליטות ומה אפשר וצריך לעשות?

בואו לקרוא את הבלוג החדש באתר.

אני רוצה לעזור

קורס מזורז על משבר האקלים יוצא לדרך בהפקה משותפת שלנו יחד עם ארגוני סביבה נוספים

סוף סוף יוצא לדרך קורס קצר, משמעותי וייחודי, בנושא משבר האקלים, הפתוח לציבור הרחב. הקורס בנוי מ-6 מפגשי זום בשעות הערב, בעלות סמלית של 75 ₪ (המחיר לקורס כולו). הקורס מתמקד בשאלות כגון: מדוע מדענים/ות טוענים/ות שאנחנו בעשור הקריטי לטיפול במשבר האקלים ומה צריך ואפשר לעשות בעשור הזה? הקורס מונגש לציבור והוא פרי שיתוף פעולה בין 8 ארגונים: שומרי הבית, גרינפיס, עומדים ביחד, מטה חירום אקלימי-אקולוגי, צלול, המרד בהכחדה, מגמה ירוקה, ועשור קריטי לטיפול במשבר האקלים.

אנשים שהשתתפו בקורס בעבר מביעים הערכה רבה לקורס. חוות דעת ניתן לקרוא כאן.

הקורס יתחיל ב-.19.10

ניתן להירשם כאן. שאלות נא לפנות לנטע גרנות 050-6509473.
מוזמנים להירשם ולהפיץ בקרב חבריכם, משפחותיכם וכו'. מידע נוסף על הקורס וסילבוס תוכלו למצוא כאן.

ארבעה פעילי אקלים שובתים רעב כבר 5 ימים

מנהל גרינפיס ישראל, ד״ר יונתן אייקנבאום, במאהל המחאה בירושלים

ד”ר דורון גולדברג, אב לשלושה ורופא פריון, ומספר שובתי רעב נוספים, ביניהם מורים ורופאים, פתחו ביום ראשון בבוקר בשביתת רעב מול משרד ראש הממשלה. השובתים מתכוונים להמשיך בשביתה עד שראש הממשלה, יאיר לפיד, יתייעץ על משבר האקלים עם מדעני אקלים ויתחייב לעמוד ביעדי האקלים, אליהם התחייבה ישראל עם חתימתה על הסכם פריז. השובתים ישנים במאהל ונפגשים עם אורחים ועיתונאים. דיווח מלא על הנעשה במאהל ועל החשיפה חסרת התקדים לנושא המשבר בכלי התקשורת המרכזיים, תוכלו לקרוא בפוסט של אחד השובתים, ליאל בירן.

שת״פ חדש: אפליקציה שמתגמלת אתכם כספית על ניקיון ושמירה על הסביבה

קלינקוין

"קלין קוין" הינה אפליקציה חדשנית, המאפשרת לנקות את הסביבה (בקרוב גם למחזר מוצרים) ולקבל על כך תגמול במטבעות דיגיטליים (לא מטבעות קריפטוגרפיים!!!), אותם ניתן להמיר למתנות ולהטבות מעסקים מקומיים וברי קיימא 💚🌍  

בונוס לתומכים ולעוקבים שלנו שיורידו לראשונה את האפליקציה: 20 מטבעות וירטואליים במתנה! 

על מנת ליהנות מההטבה יש להזין את הקוד הבא בתהליך ההרשמה : SV1KC

מקווים שאהבתם ושתורידו את האפליקציה הזאת, אשר בעזרתה נאספו עד כה 2 מיליון ליטר פסולת

לקבלת כל העדכונים שלנו למייל