קצת אוויר בחום הלוהט – בירוא האמזונס בירידה

תיעוד מהאמזונס (גרינפיס)

בין החדשות האקלימיות הרעות והרבות, יש גם נקודת אור אחת – שיעור הבירוא באמזונס נמצא כבר שלושה חודשים רצופים בירידה. בחודש יוני, ירד מספרן של התראות הבירוא ב-41% בהשוואה ליוני בשנה שעברה, וחציה הראשון של 2023 רשם ירידה של 33.6% מהתקופה המקבילה. הירידה העקבית בשיעורי הבירוא ממלאת אותנו באופטימיות זהירה, ונראה שיותר מכל תרם לכך שינוי המדיניות החד וחיזוק הסוכנויות הסביבתיות בברזיל, עם השבעתו של לולה לנשיאות – לצד קנסות, איסורים ואכיפה מוגברת. אולם, עונת הקיץ באמזונס היא היסטורית עונת השיא של השריפות, וזו הולכת להוות אתגר משמעותי השנה. כדי להמשיך בכיוון הנכון, על הממשלה הברזילאית לנסח תוכנית מקיפה, המכירה בהשפעותיו של משבר האקלים על האמזונס, והתומכת בצורך של קהילות מקומיות לחיות ולהתפרנס מיער עומד ושלם.

אני רוצה לעזור

עלילות השרה להזנחת הסביבה

השרה סילמן פרסמה חברת ביגוד (ynet)
מקור: ynet

תחקיר בלתי מחמיא של אילנה קוריאל ואיתי אילנאי, שפורסם בשישי האחרון במוסף ״7 ימים״, סיכם את פועלה המביך של השרה להגנת הסביבה בחצי השנה האחרונה. 

לאחר שלא התנגדה לביטול המס על כלים חד-פעמיים, תועדה השרה עם מנהל מפעל לייצור פלסטיק – נציג הליכוד במועצת פרדס חנה-כרכור. סילמן הצביעה בעד הקמת יישובים חדשים בנגב על חשבון שטחים פתוחים, נפגשה עם מכחישי אקלים ותעשיינים, ודרשה מפקחים של רשות הטבע והגנים להותיר על כנה בריכה המסיטה מים טבעיים מזרימתם, לאחר שנבנתה באופן לא חוקי. השבוע פרסמה השרה סטורי ובו היא מקדמת חברת אופנה, המתמחה בעיצוב בגדים צנועים למגזר הדתי. רק לפני 3 שבועות, פרסם המשרד להגנת הסביבה סרטון ארוך ויפה על הנזקים האקולוגיים הכבדים של תעשיית האופנה. איך זה עומד בקנה אחד עם פרסום מותג אופנה, המבקש שלקוחותיו תישארנה ״מעודכנות בטרנדים״? השרה גם ערכה ביקור ״מקצועי״ במרוקו, שעיקרו היה בסופ״ש, והיא מסרבת בתוקף להעביר את הלו״ז מביקור זה.

אם לא די בכל אלה, בשבוע שעבר ביקרה השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, באסדת כריש. במסגרת חוויותיה מהסיור, דיווחה השרה כי האסדה פועלת על פי ״אמות מידה סביבתיות מחמירות״ וכי לישראל יש ״רגולציה טובה בתחום זה השומרת על הסביבה הימית״. אולם, בניגוד לתיאורה האוטופי בדבר שיתוף הפעולה בין צוות האסדה לאנשי המקצוע במשרד, תיעד צוות גרינפיס ששהה בלב ים את הפעלת הלפיד באסדת כריש ביום 3.6.23 בשעה 08:00 בבוקר. הלפיד דלק למשך 3 שעות, לכל הפחות. אירוע כזה מחייב דיווח מיידי למשרד להגנת הסביבה, לא יאוחר מ-15 דק׳ ממועד גילוי התקלה, וכן הגשת תחקיר על הגורם להדלקת הלפיד, תוך 14 יום. ב-19.6 הגשנו למשרד להגנת הסביבה בקשה למידע על התקלה שתיעדנו. מידע זה אמור להיות גלוי ונגיש לציבור, אך נכון לרגע זה, לא התקבל מהמשרד כל מענה לסוגייה זו.

אני רוצה לעזור

גוגל מרוויחה מהכחשת אקלים

מתוך הדו״ח של CAAD (קואליציית ארגונים נגד דיסאינפורמציה אקלימית)

במקום להיות מקור מידע אמין, מחקר חדש של קואליציית ארגונים נגד דיסאינפורמציה אקלימית בה גרינפיס חבר מראה כיצד גוגל ויו-טיוב מזינים גולשים המחפשים לקחת חלק במאבק האקלימי בתעמולת השקרים של חברות הנפט והגז – והן מרוויחות מזה מיליונים. גוגל כושלת באכיפת מדיניותה נגד הכחשת אקלים ודיס-אינפורמציה, ואילו חיפוש פשוט ביו-טיוב של מושגים הקשורים לסביבה, מעלה סרטונים המכחישים את משבר האקלים ומטעים, מסיטים ומלבינים את חלקם של תאגידי הדלקים בהחרפתו. מחקר נוסף של ״ידידי כדור הארץ״, מראה כי מחצית מ-23.7 מיליון הדולר אותם משקיעים תאגידי הדלקים במודעות גוגל, ממוקדים במושגים הנוגעים לקיימות.

דוגמה לפרסומת בגוגל שנוגדת את המדיניות של גוגל בנושא הכחשת אקלים (מקור: CAAD)

דיס-אינפורמציה אקלימית, מופצת על ידי קבוצת שחקנים קטנה ורעה, המקדמת קונספירציות ואג׳נדות סהרוריות, בגיבוי חברות הדלקים. ענקיות הטכנולוגיה מגבירות את קולם ומקדמות את האסטרטגיה רבת השנים של התאגידים המזהמים – לזרוע ספק ובלבול בקרב הציבור בכל הנוגע למשבר האקלים. מוקדם יותר השנה הפעילות של הקואליציה, הביאה לשינויים במדיניות של טיקטוק, כך שתגן על לקוחותיה ממידע שגוי או שקרי שאינו עומד בקונצזוס המדעי. עתה, במאבק עולמי, אנחנו לוחצים על גוגל לפעול באותו האופן.  

הכי חם ב-125 אלף שנים

כחלק ממזג האוויר הקיצוני השורר ברחבי העולם ובמזרח התיכון בפרט, גם ישראל נכנסת השבוע לגל חום קיצוני. עומסי החום חזויים להיות כבדים עד קיצוניים אך לא שוברי שיאים, אולם משכו הצפוי – שבוע שלם – הופכים אותו לאירוע אקלימי חריג אפילו ביחס לקיץ ישראלי. אבל אנחנו ממש לא לבד: גלי חום חריגים פוקדים זה מספר שבועות את דרום ארה״ב ומקסיקו, ואילו אירופה נכנסת לגל חום קיצוני שישפיע על צרפת, ספרד, פולין ואיטליה, בה עשויות הטמפרטורות להגיע עד 48 מעלות. במקביל, פוקדים מקומות רבים בעולם גשמים חסרי תקדים הגורמים להצפות, שטפונות ומפולות בוץ קטלניות. סרטוני האימה שרצים ברשת נותנים הצצה מלחיצה במיוחד למה שעתיד להיות הנורמלי החדש שלנו.

לקריאת הבלוג המלא

https://twitter.com/Rishusharma26/status/1678010854976151552?s=20

איך יודעים את זה? 

מתוך השירות המטאורולוגי הישראלי

לאחר שכדור הארץ חווה בשבוע שעבר את ממוצע הטמפרטורות הגבוה ביותר מאז החלו המדידות, דיווחים אקלימיים שונים מציירים תמונה מבהילה: האוקיינוסים ממשיכים לרשום שיאי חום היסטוריים, גל חום ימי קיצוני בים הקאריבי מאיים על שוניות האלמוגים, באנטרקטיקה נרשם שפל של כל הזמנים בכיסוי הקרח הימי ועונת השריפות בקנדה שוברת כל שיא אפשרי עוד לפני שהגיעה למחציתה. כדי לשים את הדברים בפרופורציה נכונה, חוקרי אקלים של תקופות קודמות, משערים כי הטמפרטורות שנמדדו בשבוע שעבר הן הגבוהות ביותר שהיו בכדור הארץ ב-125 אלף השנים האחרונות. ימים חמים כמו היום היו אפשריים רק לפני כ-6000 שנה – עם סיום עידן הקרח ולפני ההתקררות הגלובלית, שהסתיימה עם המהפכה התעשייתית. אולם ההיסטוריה האקלימית של הפלנטה, שנלמדה מליבות קרח ומאובנים, מראה כי טמפרטורה גבוהה כל כך הייתה כמעט בלתי אפשרית במשך אלפי השנים האחרונות.

למזלנו עדיין נותר זמן לפעול על מנת למתן את ההשפעות החמורות של שינויי האקלים.

גרינפיס תובע את הממשלה

דור האקלים תובע את הממשלה על הפרת הסכם האקלים הבינלאומי

אני רוצה לעזור

תחרות אופנה

ארועי הקיץ של גרינפיס ללא פלסטיק חד-פעמי. תיעוד: נעה נהון

האופנה המהירה היא אחת מהתעשיות המזהמות והנצלניות ביותר. לראשונה בישראל, אנחנו מתכננים לקדם הצעת חקיקה שתילחם באופנה המהירה ותתמוך באופנה מקומית ומקיימת! בואו לחגוג איתנו את המהלך עם מסיבות החלפת בגדים בגינות קהילתיות בכל רחבי הארץ במהלך חודש נובמבר🌿👚💃🏼

האירוע אנחנו שמחים להכריז על תחרות מציאת הסלוגן שילווה את מסיבות החלפת הבגדים📣
הפרס לזוכה – השתתפות בקורס און-ליין ראשון מסוגו בארץ עם ד"ר מיטל פלג מזרחי, חוקרת ואקטיביסטית בתחום האופנה, וכן בסל ירקות אורגניים מאחת הגינות🥦🍅🥕

את ההצעות לסלוגנים ניתן לשלוח עד התאריך 15.8.23
בלינק הבא – תחרות – הצעת סלוגן לפרוייקט האופנה המקיימת הגדול של נובמבר

אני רוצה לעזור

תרומה לגרינפיס ישראל מוכרת ברשויות המס בישראל ובארה״ב

לקבלת כל העדכונים שלנו למייל