Od 1 do 14 grudnia w centrum Katowic, tuż obok Spodka, w którym będą toczyć się negocjacje klimatyczne COP24, Greenpeace Polska połączy ekspertów, decydentów, aktywistów, artystów z katowicką i międzynarodową publicznością. Klub Królestwo znajdujący się przy rondzie gen. Ziętka zamieni się na dwa tygodnie w Climate Hub – niezależną przestrzeń rozmów o klimacie i wydarzeń kulturalnych.

Już w niedzielę w Katowicach rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP24, na którym delegacje polityczne z całego świata będą decydować o tym, jak powstrzymać najgorsze skutki zmiany klimatu. Tuż obok zamkniętego dla Katowiczan miejsca obrad Greenpeace Polska otwiera przestrzeń, w której włączy wszystkich zainteresowanych w debatę na temat tego, jak wspólnie stawić czoła najważniejszemu wyzwaniu w historii ludzkości.

Już teraz doświadczamy skutków zmiany klimatu. Rok 2018 szczególnie obfitował w nagłe zjawiska pogodowe: na całym świecie notowano tragiczne pożary lasów, tajfuny, huragany czy powodzie, w których ucierpiała ogromna liczba ludzi. W Polsce tylko w tym roku 135 tys. gospodarstw rolnych doświadczyło przedłużającej się suszy, która objęła 3,5 miliona hektarów ziemi rolnej. W ciągu ostatnich 40 lat wzrosła częstotliwość tornad i huraganów.

Naukowcy mówią wprost, że zostało nam niewiele czasu, aby uniknąć katastrofy klimatycznej, ale jednocześnie dają potężną dawkę nadziei: wszystkie możliwe rozwiązania są w naszym zasięgu. Climate Hub to miejsce na twórcze spotkania i rozmowy inspirujące do działania. Zmienianie świata na lepsze jest możliwe, tak samo jak możliwa jest sprawiedliwa transformacja gospodarcza, która nikogo nie zostawia w potrzebie – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace na Europę Środkową i Wschodnią.

Dlatego w programie Climate Hubu jest miejsce na debatę, w której weźmie udział m.in. Maroš Šefčovič, komisarz UE ds. unii energetycznej, odpowiedzialny za pracę Coal Regions in Transition Platform – unijnej inicjatywy mającej wspierać transformację regionów węglowych, w tym Śląska, w odchodzeniu od węgla, a także na rozmowę z mieszkańcami śląskiego Imielina, którzy protestują przeciwko planom rabunkowego wydobycia węgla w ich mieście. W Climate Hubie zostaną poruszone również tematy takie jak wpływ pożarów lasów na klimat, rola młodych w aktywizmie na rzecz klimatu czy sprawiedliwa moda. Będzie można również posłuchać o skutkach zmiany klimatu w różnych rejonach świata – takich jak Brazylia, Filipiny czy Burkina Faso – z ust mieszkańców i podróżników, którzy ich osobiście doświadczyli.

Climate Hub to również wydarzenie o charakterze kulturalnym, na którym zagoszczą pokazy filmów, spotkania autorskie oraz koncerty.

Aktywizm i sztuka często współwystępują, wielu artystów chce wpływać na świat wokół siebie. Dlatego w programie znalazły się inicjatywy takie jak Piąty Śląski Salon Ambientu, uznane przedsięwzięcie muzyczne białostockiego Up To Date Festivalu, w którym muzyka i nie tylko spotyka się z działaniem na rzecz ochrony środowiska. Pojawią się także Psio Crew i Gooral, którzy premierowo wykonają song antysmogowy „Homo sapie” napisany specjalnie dla Climate Hubu – powiedziała Anna Kopaniarz, kuratorka programu kulturalnego oraz koordynatorka wydarzenia.

Przed katowicką publicznością zaprezentują się obsypany złotem i platyną Grubson, Szymon Hołownia ze swoją nową książką „Boskie zwierzęta”, a także Kasia Witek i Kat Austen z tanecznym performancem. W sumie w Climate Hubie czeka nas 8 koncertów muzycznych, 10 projektów wystawienniczych oraz warsztaty, prezentacje i spotkania codziennie od godzin porannych do wieczornych.

Szczegółowe informacje na temat programu Climate Hubu można znaleźć na stronie www.climatehub.pl oraz w specjalnie utworzonym wydarzeniu na Facebooku.