Siedem osób zostało zatrzymanych pod zarzutem niszczenia mienia w związku z porannym protestem Greenpeace pod siedzibą Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Zatrzymani spędzą noc na komisariacie. – Te osoby bronią naszego wspólnego dobra wszystkich starych polskich lasów   przed niszczycielską polityką leśnych baronów. Zastosowano wobec nich absurdalnie nieadekwatne środki, ale jeśli władze liczą, że takimi działaniami będą w stanie uciszyć obywatelki i obywateli to są w błędzie mówi Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Dzisiaj rano grupa aktywistek i aktywistów Greenpeace pojawiła się pod siedzibą kierownictwa Lasów Państwowych i przez całą szerokość szklanych drzwi wejściowych do biurowca wylepiła napis „Nie tnijcie!”. Napis utworzyły trociny pochodzące z wycinek w Puszczy Piskiej, jednego z miejsc, w którym – jak zwracali uwagę aktywiści – działania szefostwa koncernu leśnego doprowadziły do degradacji przyrody i w praktyce udaremniły utworzenie tam planowanego od kilkudziesięciu lat parku narodowego. Po zakończonej akcji policjanci zatrzymali aktywistki i aktywistów, a także kampanierkę udzielającą wypowiedzi do mediów i dziennikarkę obywatelską relacjonującą wydarzenie. Wszystkim osobom postawiono zarzut zniszczenia mienia. Zostały zatrzymane co najmniej do jutra na komisariacie.

Aktywiści i aktywistki przywieźli leśnym baronom z dyrekcji Lasów Państwowych ślady niszczenia naszego wspólnego dobra starych, cennych przyrodniczo lasów. Tej dewastacji sprzeciwia się nie tylko Greenpeace, ale tysiące osób z całej Polski, organizacje i grupy działające w Bieszczadach, Puszczy Białowieskiej, na Mazurach, w dziesiątkach miejsc, w których koncern Lasy Państwowe zamienia nasze wspólne dobro na trociny. Mimo dzisiejszej, nieadekwatnej reakcji organów ścigania, aktywiści i aktywistki nie przestaną powtarzać „Nie tnijcie starych lasów!”. Aktywizm to nie przestępstwo. Karygodne jest za to działanie na szkodę przyrody, klimatu i nas wszystkich. Dalej działamy na rzecz wyłączenia wszystkich starych, najcenniejszych przyrodniczo polskich lasów z wycinek! mówi Paweł Szypulski.

– Trwa kryzys klimatyczny. Trwa szóste wielkie wymieranie gatunków. W tej sytuacji niszczenie cennych przyrodniczo siedlisk, takich jak stare lasy, jest absolutnie niedopuszczalne. Dlatego zapewne coraz więcej ludzi w różnych miejscach naszego kraju sprzeciwia się niszczeniu przyrody, dziejącego się – co gorsza – w majestacie prawa. Potrzebujemy więcej takich dzielnych osób, dających słuszny odpór złu, jakie decydenci wyrządzają przyrodzie! W czasach kiedy Sejm przestał być platformą dyskusji, wypracowywania kompromisowych, dobrych dla ludzi i przyrody decyzji, demonstracje i akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa są ostatnim sposobem na to, by obywatele mogli stanąć w obronie naszego wspólnego dobra! – mówi prof. Przemysław Chylarecki, były członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Więcej informacji na temat postulatów Greenpeace w kwestii ochrony najcenniejszych polskich lasów na stronie chronmylasy.pl

© Maks Zieliński / Greenpeace
Puszcza Białowieska
Podpisz: Chrońmy stare lasy

Najstarsze i najcenniejsze przyrodniczo lasy Polski znikają. Nie pozwólmy na to, podpisz apel o zwiększenie powierzchni lasów chronionych!

Działaj!