Dziesięć największych elektrowni węglowych w Polsce wyemitowało w 2020 roku 77 milionów ton dwutlenku węgla, czyli prawie dwa razy więcej niż cała gospodarka Portugalii. Największym niszczycielem klimatu pozostaje od lat elektrownia Bełchatów, a za nią plasują się elektrownie: Kozienice, Opole, Turów i Połaniec. Aż cztery z 10 najbardziej emisyjnych elektrowni należy do PGE. Aby zachować szansę na osiągnięcie celów ochrony klimatu, cała polska elektroenergetyka musi odejść od węgla najpóźniej do 2030 roku. 

Na czele zestawienia największych emitentów CO2 w polskiej i europejskiej energetyce od lat pozostaje elektrownia Bełchatów (PGE). W 2020 roku wyemitowała ponad 30 milionów ton dwutlenku węgla, czyli więcej niż trzy kolejne najbardziej szkodliwe dla klimatu zakłady: elektrownia Kozienice (13,8 mln ton CO2, należy do Enei), Opole (9,7 mln ton, PGE) oraz Turów (5,8 mln ton CO2, PGE). Emisje zakładów z listy spadły w pandemicznym 2020 roku o 7,8 procenta. 

– Trudno sobie czasem wyobrazić jak bardzo elektrownie węglowe szkodzą klimatowi. Tylko te dziesięć zakładów wyemitowało pięć razy więcej CO2 niż są w stanie pochłonąć wszystkie polskie lasy. Zamknięcie tych dziesięciu elektrowni węglowych obniżyłoby nasz ślad węglowy ponad dwukrotnie bardziej niż gdyby wszyscy Polacy zrezygnowali z mięsa – mówi Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska. 

Najwięksi emitenci CO2 w polskiej energetyce w 2020 roku. Dane: EBC, infografika: Greenpeace Polska

Jak wskazują opracowania eksperckie, abyśmy zachowali szansę na życie w bezpiecznym klimacie i na zatrzymanie ocieplenia klimatu na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, cała unijna elektroenergetyka, w tym polska musi być wolna od węgla do 2030 roku. Do tej pory tylko dwie elektrownie z listy – Pątnów I i Pątnów II – mają oficjalną datę zamknięcia zgodną z tym terminem. 

– W poniedziałek Portugalia stała się kolejnym krajem Unii Europejskiej, który w całości odszedł od węgla. Rząd Mateusza Morawieckiego pozostaje jedynym rządem w UE, który nie tylko nie ma planu odejścia od węgla, ale nawet nie rozpoczął nad nim prac. Nowa ministra klimatu Anna Moskwa zadeklarowała w trakcie szczytu klimatycznego w Glasgow, że Polska odejdzie od węgla do 2049 roku. Taki cel nie ma nic wspólnego z ochroną klimatu, to o dwie dekady za późno – mówi Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska. 

Podpisz: Chrońmy klimat, chrońmy ludzi!

Podpisz petycję o jak najszybsze odejście Polski od spalania paliw kopalnych.

Działaj!