Agnieszka Żulewska – odtwórczyni głównej roli w bijącym rekordy popularności serialu Wielka Woda – została ambasadorką kampanii Greenpeace i wraz z organizacją apeluje o utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry. Park narodowy powinien być częścią szeroko zakrojonego programu, który pomoże rzece się odrodzić i pozwoli uniknąć podobnych katastrof w przyszłości. Żulewska wystąpiła w krótkim filmie, w którym apeluje do premiera o ochronę drugiej największej rzeki w kraju. 

Katastrofa na Odrze miała miejsce kilka miesięcy temu, ale jej skutki odczuwamy do dziś. Lata zaniedbań, odprowadzanie do rzeki ścieków poprzemysłowych i duże przekształcenie jej przez człowieka razem z suszą – efektem kryzysu klimatycznego – stworzyły doskonałe środowisko do zakwitu toksycznych alg. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, podobne katastrofy z dużym prawdopodobieństwem będą się powtarzać w przyszłości. Dlatego Greenpeace Polska wraz z aktorką Agnieszką Żulewską apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne działania, które pomogą odbudować życie w rzece, w tym utworzenie w Dolinie Dolnej Odry parku narodowego. 

  • To najlepsze co możemy zrobić dla Odry, której ekosystem został tak dotkliwie zniszczony w wyniku sierpniowej katastrofy. Naturalna żywa rzeka zdecydowanie lepiej będzie się bronić przed podobnymi zagrożeniami w przyszłości. Dolina Dolnej Odry to jeden z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów rzeki. Żyje tu ponad 250 gatunków ptaków, w tym zagrożona wyginięciem wodniczka. Utworzenie tu parku narodowego było planowane już 30 lat temu, ale wciąż tego parku nie ma. Taka forma ochrony pozwoliłaby skiutecznie ratować naszą piękną przyrodę, którą niestety z każdym dniem tracimy – mówi Marta Gregorczyk z Greenpeace. 

Agnieszka Żulewska w krótkim filmie wideo apeluje o jak najszybsze utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry i zachęca do przyłączenia się do apelu. Jak mówi aktorka – to najlepsze co możemy Odrze ofiarować, po katastrofie której doświadczyła. Apel można podpisać na stronie www.chronmyodre.pl

Czapla w Dolinie Dolnej Odry
Podpisz: Powołajmy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry!

Zaapeluj z nami do premiera o pilne powołanie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. To najlepsze, co możemy Odrze ofiarować po katastrofie, której doświadczyła.

Działaj!

Odra