Greenpeace Polska zapowiada wydanie „Rewolucyjnej książki kucharskiej…”. Poza przepisami na roślinne dania, publikacja będzie zawierała „przepisy na przyszłość” – pomysły na zmiany, których potrzebuje Polska. Do ich przygotowania organizacja zaprosiła dziewiętnaście osób ze świata nauki i aktywizmu.

W Rewolucyjnej książce kucharskiej” znajdą się przepisy na kartacze z soczewicą, wegańską carbonarę i wystudzanie wzrostu gospodarczego. Będzie można dowiedzieć się, jak zrobić sos z ziemniaka i jak mierzyć rozwój kraju poprzez równy dostęp do usług publicznych. Będzie tam też przepis na roślinny rosół, sześciogodzinny dzień pracy i paszteciki z warzywami z rosołu.

– Nasz świat potrzebuje zmiany, a ta może zacząć się na przykład od rozmowy przy wspólnym stole. Rewolucyjna to nieco przewrotne zaproszenie do takiej rozmowy. Część kulinarna książki to efekt zbiorowej pracy społeczności skupionej wokół Greenpeace. Dzięki temu udało nam się zebrać sprawdzone receptury na przepyszne roślinne dania, często ze świetną historią w tle. Część z przepisami na lepszy świat to inspirujące rozmowy o wartościach, to pomysły i wizje, którymi dzielą się z nami nasi goście, a obie części łączą świetne fotografie m.in. z Archiwum Protestów Publicznych – powiedział Dominik Zgódka, dyrektor Greenpeace Polska.

Jakie są rewolucyjne przepisy na lepszą Polskę? Filozofka postuluje powołanie Ministerstwa Wystudzania Wzrostu Gospodarczego. Członkini związku zawodowego dorzuca do tego punktualne pociągi i dostępny sprzęt medyczny. Pracownik kopalni dokłada sześć godzin pracy dziennie, a ekonomista – ochronę przyrody. To wszystko zmieszane z garścią aktywizmu, tolerancji, troski i wsparcia. Między innymi takie recepty zostały zebrane w rewolucyjnej książce.

Projekt jest odpowiedzią na kolejne kryzysy, nasilające się wraz z rosnącą presją na przyrodę i dalszą pogonią za wzrostem produktywności. Greenpeace zachęca do wyobrażenia sobie Polski, w której ludzie i przyroda żyją w harmonii, mają zapewnione bezpieczeństwo i warunki do rozwoju. 

– Potrzebujemy pomysłów na Polskę, w której zaspokajamy nasze potrzeby bez niszczenia przyrody. Na Polskę zieloną, pokojową i taką, w której troszczymy się o siebie. Przepisów na zmiany szukaliśmy z osobami, które mają w sobie niezgodę na obecny stan rzeczy, ale też nadzieję na lepszą przyszłość. Skupiliśmy się na rozwiązaniach, bo diagnozy znamy już zbyt dobrze – powiedziała Marta Palińska, współautorka wywiadów.

Na stronie rewolucyjna.pl można zapoznać się z ideą stojącą za książką, a także przyczynić się do jej wydania i realizacji zawartych w niej postulatów. To jedyna możliwość zdobycia książki, która nie będzie dostępna w księgarniach.

Patronem medialnym projektu jest Onet.

Rewolucyjna książka kucharska
Rewolucyjna książka kucharska, czyli przepisy na lepszą Polskę

Rewolucyjna to 70 przepisów na pyszne roślinne dania i 19 inspirujących rozmów o zmianach, których potrzebuje Polska!

Wesprzyj i zamów!