W sobotę wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała wizytował miejsce planowanego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry i zapowiedział powołanie zespołu, który będzie pracował nad jego utworzeniem. To będzie przełomowy moment w historii polskiej przyrody, ponieważ od 23 lat nie powstał w Polsce żaden park narodowy, a powierzchnia wszystkich obecnych parków to zaledwie 1% powierzchni kraju.

Międzyodrze to unikatowa w skali Europy ptasia ostoja. Rozciąga się po stronie polskiej i niemieckiej. Po stronie niemieckiej park narodowy na Międzyodrzu został utworzony już w 1995 r., po stronie polskiej wciąż nie, mimo że planowano utworzyć je równocześnie. Żyje tam wiele gatunków ptaków, w tym zagrożonych wyginięciem.

Park Narodowy to nie tylko ochrona przyrody. To także szansa dla lokalnych społeczności oraz promocja i rozwój regionu. Jako najwyższa forma ochrony pomoże odrodzić się życiu w Odrze po katastrofie, która spustoszyła życie w rzece.

Czapla w Dolinie Dolnej Odry
Podpisz: Powołajmy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry!

Zaapeluj z nami do premiera o pilne powołanie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. To najlepsze, co możemy Odrze ofiarować po katastrofie, której doświadczyła.

Działaj!