Dzisiaj (27 listopada) rozpoczyna się druga Ogólnopolska Narada o Lasach, organizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na naradzie spotkają się decydenci polityczni, przedstawiciele Lasów Państwowych, przemysłu drzewnego oraz organizacji przyrodniczych i społecznych. Greenpeace krytycznie ocenia dotychczasowe działania rządu i domaga się spełnienia rządowej obietnicy – trwałego wyłączenia z wycinek 20 proc. polskich lasów.
Narada odbywa się w dniach 27-28 listopada w Chęcinach. Na dzień przed startem Narady Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostarczyło organizacjom projekt wytycznych i rekomendacji wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Zamiast trwałego wyłączenia z wycinek 20 proc. najcenniejszych przyrodniczo i społecznie lasów, znalazły się w nim zapisy o ograniczeniu wycinek na tych obszarach. Wcześniejsza – pierwsza Narada o Lasach, która miała m.in. wypracować plan objęcia ochroną 20 proc. powierzchni lasów nie zakończyła się powodzeniem. Doprowadziła do rozwodnienia rządowej deklaracji.
– Niedopuszczalne jest, aby rząd Donalda Tuska skapitulował i wycofywał się ze swoich zobowiązań. Przypominamy, że koalicja rządząca umawiała się z wyborcami na 20 proc. lasów wolnych od pił. Popiera to ogromna większość społeczeństwa. Podczas właśnie rozpoczynającej się Narady o Lasach będziemy domagać się powrotu na ścieżkę pierwotnej umowy z wyborcami – mówi Aleksandra Wiktor, koordynatorka kampanii przyrodniczych w Greenpeace Polska.
Badanie pokazuje, że 85 proc. Polek i Polaków chce pilnego wyłączenia deklarowanej, jednej piątej polskich lasów z gospodarki leśnej. Jak wynika z wyliczeń Greenpeace Polska, każdego dnia z polskich lasów wciąż wyjeżdża 5800 tirów pełnych ściętych drzew.
– Zainicjowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska prace miały służyć realizacji rządowej obietnicy, ale chaos i brak konkretnego planu sprawił, że Lasy Państwowe przejęły rolę nie tylko głównego gracza, ale też gospodarza procesu. Jest koniec listopada, a wciąż nie ma klarownej deklaracji o kolejnych dużych obszarach, które będą wyłączone z wycinek. Zaufanie społeczeństwa zostało bardzo zachwiane przez to, jak wyglądał sposób przeprowadzania rozmów o ochronie lasów. W wielu miejscach Lasy Państwowe nie chciały współpracować, o czym wielokrotnie alarmowały organizacje. Rząd musi odzyskać kontrolę nad tym procesem i jak najszybciej doprowadzić do trwałej i pełnej ochrony 20 proc. polskich lasów – dodaje Wiktor.
Fundacja Greenpeace Polska jest jednym z sygnatariuszy wspólnego stanowiska organizacji społecznych i przyrodniczych, przygotowanego specjalnie na Drugą Ogólnopolską Naradę o Lasach.