Organizácia Greenpeace Slovensko vyzýva vládu, aby ihneď začala presadzovať  znižovanie energetickej spotreby, zvyšovanie energetickej efektívnosti a, aby konečne začala rozvíjať využívanie obnoviteľných zdrojov. Toto je podľa environmentalistov jediná cesta, ktorá Slovensku pomôže zbaviť sa závislosti od fosílneho plynu.

Viac ako 30 aktivistov a aktivistiek Greenpeace Slovensko vytvorilo na Hlavnom námestí v Bratislave 20-metrový symbol slnka s  odkazom: „Obnoviteľné riešenia! Kedy, ak nie teraz?“ Greenpeace chcel takto poukázať na kritickú situáciu, v ktorej sa krajina nachádza. Slovensko musí podľa mimovládnej organizácie okamžite investovať do obnoviteľných zdrojov energie a do znižovania spotreby. Organizácia tiež zverejnila aj číselné odhady, ako by opatrenia mohli znížiť či nahradiť spotrebu plynu u nás. 

,,Zažívame energetickú krízu. Bežní ľudia čelia obrovskému nárastu cien energií a všetci tŕpneme, či budeme mať na zimu dosť plynu. Okrem toho už na vlastnej koži pociťujeme aj dôsledky klimatickej krízy –  dlhotrvajúce suchá či vysoké horúčavy nám komplikujú život už v júni a podľa predpovedí nás čaká nezvykle horúce leto. Spoločným menovateľom týchto problémov je plyn. Musíme okamžite znížiť energetickú spotrebu a masívne rozvíjať obnoviteľné zdroje. Už včera bolo neskoro,” uviedla Dorota Osvaldová, koordinátorka klimatickej kampane Greenpeace Slovensko.

© Richard Lutzbauer

Znížiť spotrebu plynu a zároveň riešiť klimatickú, energetickú aj sociálnu krízu, by pomohli  investície do obnovy budov či udržateľného vykurovania (tepelné čerpadlá, solárne kolektory) a  obnoviteľné zdroje ako fotovoltika, geotermálna či veterná energia. Len využívanie geotermálnej energie by dokázalo nahradiť približne 15 až 35 % z ročnej spotreby plynu a 300 000 tepelných čerpadiel by dokázalo nahradiť približne 6,8 % z ročnej spotreby plynu. Pri tempe obnovy 30 000 budov ročne by Slovensko dokázalo do roku 2030 znížiť  spotrebu o takmer o 4TWh energie.

,,Riešenia, ktoré znížia závislosť Slovenska od fosílneho plynu a zabezpečia energetickú nezávislosť, sú tu. Každé euro a každý cent musia putovať do znižovania spotreby, zvyšovania energetickej efektívnosti a masívnych investícií do obnoviteľných zdrojov energie. Falošné riešenia vlády v podobe budovania LNG terminálov či absurdného rozširovania ťažby plynu krízu vôbec neriešia. Iba ju zhoršujú,” dodáva Osvaldová.

© Richard Lutzbauer

Organizácia Greenpeace žiada do roku 2035 útlm využívania fosílneho plynu, ak chce svet dodržať ciele Parížskej dohody a udržať oteplenie pod 1,5 °C. Podľa prieskumu verejnej mienky z novembra 2021 pripravený pre Greenpeace agentúrou AKO, podporuje útlm využívania fosílneho plynu do roku 2035 v prospech obnoviteľných zdrojov energie takmer 70 % ľudí.