V minulom roku odletelo zo slovenských letísk 2 528 súkromných letov, ktoré vyprodukovali 10 tisíc ton oxidu uhličitého. Toto číslo sa rovná priemerným ročným emisiám 6 666 automobilov.  Vyplýva to z nového výskumu, ktorý má k dispozícii organizácia Greenpeace. Organizácia zároveň v kontexte klimatickej krízy a nedávneho reportu Medzivládneho panelu pre zmenu klímy OSN žiada celosvetový zákaz letov súkromných lietadiel.

Zatiaľ čo svetoví vedci a iní odborníci premýšľajú, ako dostatočne vysvetliť verejnosti, že je nevyhnutné udržať globálne oteplenie planéty na 1,5 °C, majitelia súkromných lietadiel v Európe spôsobujú ohromné emisie oxidu uhličitého. Len za minulý rok vzrástli emisie vyprodukované súkromnými lietadlami v Európe o 64 %. Výnimkou nie je ani Slovensko. Počet súkromných letov odchádzajúcich zo Slovenska v minulom roku narástol z 1 114 (2021) na 2 528, čo je nárast o 127 %. Najčastejšou trasou súkromných letov za rok 2022 bola trasa Bratislava – Praha, ktorú možno absolvovať za štyri a pol hodiny vlakom.

Podľa riaditeľky Greenpeace Slovensko Kataríny Juríkovej výskum ukazuje, ako malá skupina ľudí posúva zvyšok sveta bližšie ku klimatickej katastrofe: “Správa Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu z minulého týždňa jasne povedala, že ak sa chceme vyhnúť najhorším dôsledkom zmeny klímy, musíme do roku 2030 znížiť emisie o takmer polovicu. Alarmujúci nárast počtu letov súkromnými lietadlami je v úplnom rozpore so smerom znižovania emisií, ktorým sa musíme uberať. Musíme znížiť emisie z dopravy a začať treba práve súkromnými letmi, ktoré pre drvivú väčšinu ľudí nepredstavujú nič pozitívne.”

Vládne či vojenské lety podľa Európskej asociácie obchodného letectva tvorili za minulý rok iba približne 1,1 % zo všetkých letov. Najvyťaženejším letiskom pre lety súkromných lietadiel na Slovensku bola v roku 2022 Bratislava, nasledovali Košice a letisko Poprad-Tatry. Najkratšia trasa s 10 a viac letmi za rok bola medzi Bratislavou a Viedňou – ide pritom o trasu, na ktorej premáva vlak 2x za hodinu.

Katarína Juríková tiež upozorňuje, že ide o príklad klimatickej nespravodlivosti: “Zatiaľ čo sa my ostatní snažíme recyklovať, žiť ekologickejšie, znižovať spotrebu energie a vyrovnávame sa s rastúcimi životnými nákladmi,  superbohatí ľudia sa preháňajú v súkromných lietadlách, nadmerne spaľujú energiu, a spôsobujú škandalózne množstvo CO2. A to v čase keď milióny ľudí, a to najmä zo zraniteľných komunít či globálneho juhu, čelia následkom klimatického chaosu. Je najvyšší čas, aby sa aj superbohatí znečisťovatelia začali uskromňovať. Vzdať sa súkromných lietadiel sa ani zďaleka nevyrovná obetiam, ktoré už teraz prinášajú komunity po celom svete, ktoré trpia klimatickou krízou. Je čas zakázať súkromné lietadlá!

Z výskumu, ktorý pre Greenpeace urobila holandská environmentálna poradenská spoločnosť CE Delft, vyplynulo, že krajiny s najväčším počtom letov súkromných lietadiel spomedzi európskej 27-ky, Veľkej Británie, Švajčiarska a Nórska v roku 2022 boli Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko. Tri najobľúbenejšie destinácie v Európe boli Nice (Azúrové pobrežie), Paríž a Ženeva. Tri najobľúbenejšie trasy zase Paríž-Londýn, Nice-Londýn a Paríž-Ženeva, dve z nich majú dokonca alternatívne priame vlakové spojenie kratšie ako 3,5 hodiny a viacero spojov denne. Súkromné lety sú najviac znečisťujúcim, energeticky najnáročnejším a najnespravodlivejším spôsobom dopravy na jedného cestujúceho a počet kilometrov. Spôsobujú 5 až 14-krát viac emisií oxidu uhličitého ako priemerná letecká doprava (na jedného cestujúceho) a 50-krát viac ako vlaky. Údaje boli zverejnené krátko pred tým, ako má EÚ prijať revidovaný systém obchodovania s emisiami (ETS), ktorý sa stále nevzťahuje na všetky súkromné lietadlá a iné luxusné druhy dopravy. Greenpeace aj preto spúšťa globálnu petíciu za zákaz súkromných lietadiel.