Fiskeridirektoratet foreslår vern av korallområder!

Pressemelding - 18 februar, 2009
Greenpeace feirer at Fiskeridirektoratet på oppdrag fra regjeringen endelig har foreslått at tre viktige korallområder skal bli vernet.

Havforskningsinstituttet påpekte i desember 2008 at det finnes mer enn 17 større korallområder i norske havområder som mangler beskyttelse.

- Opphevingen av den pinlige rødgrønne vernepausen til havs er svært gledelig og viser at Regjeringen Stoltenberg begynner å innse at også hav er natur som trenger beskyttelse, sier Truls Gulowsen i Greenpeace.

De tre revområdene som er foreslått vernet er Korallen ved Sørøya i Finnmark, Trænadypet i Nordland og Breisunddypet på Møre. Havforskningsinstituttet anbefalte vern av disse områdene allerede i juni 2007.

Havforskningsinstituttet påpekte i desember 2008 at det finnes mer enn 17 større korallområder i norske havområder som mangler beskyttelse. Sammen med Greenpeace sin dokumentasjon på at det generelle forbudet mot ødeleggelse av kjente korallrev ikke gir reell beskyttelse, tror vi dette har satt fart på verneprosessene.

Norge er forpliktet gjennom flere internasjonale avtaler til å etablere et nettverk av marine verneområder for å stanse tapet av biologisk mangfold.

Greenpeace forventer at de resterende 14 kjente revområdene også snarlig gis beskyttelse, og at øvrige kjente korallforekomster blir merket på sjøkartet innen sommeren, slik Fiskeridepartementet presiserte i sitt tildelingsbrev til Fiskeridirektoratet for 2009.

- Vi er glade for utviklingen for korallvern, men understreker at det ikke bare er koraller som trenger vern i havet. Svampforekomster, brattkanter, havbunnsfjell, muddervulkaner, gyteområder og andre sårbare og viktige havbunnshabitater trenger også vernetiltak. Saken understreker hvorfor Naturmangfoldloven selvsagt også må gjelde til havs, som alt annet norsk lovverk, sier Truls Gulowsen i Greenpeace.

Les høringsbrev om korallvern
Se Havforskningsinstituttets oversikt over korallrev og korallområder i Norge
Les mer om manglende beskyttelse av norske korallrev

Other contacts:

Truls Gulowsen, leder for Greenpeace i
Norge, 90107904

Emner